14 предлози за книги за 14 февруари, Денот на вљубените

Сè што ни треба е љубов… и добра книга. А, за убаво минат Ден на вљубените, 14 февруари, е потребно само тоа. Ви препорачуваме листа на изданија што ќе ве поттикнат повторно да се вљубите, да ја вратите вербата во љубовта или да ја зајакнете љубовта која веќе ја имате. 1. „Има ли уште секс…

Онлајн-промоција на првиот „Македонско-унгарски разговорник“

Првиот „Македонско-унгарски разговорник“ чиј автор е Соња Трајковска онлајн ќе биде промовиран на 26 јануари (вторник) во 20 часот на фејсбук-страницата на „Литература.мк“. Со оглед на тоа дека секој јазик е богатство со кој се прошируваат видиците, во книжарниците „Литература.мк“ наскоро ќе може да се најде ова дело кое е во издание на „Арс Ламина“.…

Романот „Очи на темнината“ кој ги стресе социјалните мрежи со споменување на вирусот Вухан-400, достапен во книжарниците „Литература.мк“

Романот „Очи на темнината“ на Дин Кунц е објавен во 1981 година, но годинава предизвика вистинска бура на социјалните мрежи откако читатели од цел свет објавија делови од книгата кои се чинат дури и предвидувачки. Секако, станува збор за комплетна фиктивна приказна, но е интересна коинциденција што во делото се споменува вирусот наречен Вухан-400. Овој…

Снежана Анастасова-Чадиковска: Преку приказните од пијаното до приказните за дружината на борот

Снежана Анастасова-Чадиковска е истакната пијанистка, професорка по пијано и музичка публицистка. Својот прв настап на концертниот подиум го бележи во 1972 година и оттогаш е постојано присутна на македонската музичка сцена. До 1984 година е претежно солист, а потоа и пијано-придружник на голем број македонски и странски музички уметници. Има настапувано во многу музички центри во Македонија…

Книжарницата „Литература.мк“ од интернет се пресели на улицата „Македонија“

Вчеравечер (сабота, 15 октомври), во строгиот центар на Скопје, на најфреквентната пешачка артерија, се отвори ново место што ќе ги обединува сите фини нешта. Станува збор за нова, ексклузивна книжарница „Литература.мк“, која од интернет сега се пресели на улицата „Македонија“, бр. 21 (спроти спомен-куќата на Мајка Тереза). „Литература.мк“ постои на интернет веќе пет години, а сега…

13 најчитани книги на литература.мк

Ова се најчитаните книги за ова лето според корисниците на литература.мк Нултиот број – Умберто Еко Tрилер што се чита во еден здив, а ни открива како новинарството уште во текот на деведесетте години на минатиот век добива таблоидна форма и станува оружје во рацете на оние што грабаат богатство и моќ. Момчето милијардер: Марк…

Силјан Штркот – наш книжевен устав

Волшебник со бои. Мајстор на надреални ситуации и доживувања. Сплотувач на култури, трагач по нови предизвици. Неговите платна ги има од Јапонија до Америка, а на тој пат ќе подзастане со неговата четка и со напластените впечатоци, ќе прочита некаде нечии стихови, ќе исполни некое ново оптегнато бело платно и назад кон неговиот дом, во…