“Основачите на Гугл” во продажба од 15 ноември

Во 1996 година, двајца студенти од Универзитетот Стенфорд одлучуваат да измислат нов начин за пребарување информации на Глобалната мрежа. Нивниот технолошки проект наскоро станува пребарувач и компанија, по име Google, кој комплетно го смени начинот на кој информациите се добиваат и се контролираат на Интернет, правејќи ги далеку подостапни, побрзи и порелевантни. Под раководство на…

Во спомен на жртвите од нападите од 11 септември

Денеска се навршуваат 12 години од трагичниот настан во САД, кога беа бомбардирани кулите близначки во Менхетн и загинаа преку три илјади луѓе. Во спомен на жртвите од овој трагичен настан, Џонатан Сафран Фоер го напиша бестселерот Екстремно гласно и неверојатно блиску, чија екранизација, со Том Хенкс и Сандра Булок во главните улоги, беше номинирана за…

Нов наслов од едицијата “Современици”

Станицата Аточа: Способност да се опстои и покрај недоумиците “Станицата Аточа” е првиот роман на американскиот поет Бен Лернер со кој ја освои литературната награда Believer Book Award во 2011 година. Романот зборува за Адам Гордон, американски поет кој добива стипендија во Мадрид. Сепак Гордон своето време го поминува читaјќи го Толстој, пушејќи марихуана и…