„Арс Ламина“ на тркалезна маса за детска литература на фестивалот „Литера“

Како македонската литература за деца полесно да ги премине границите на нашата земја – е темата на која вечерва во 19 часот во Чифте-амам ќе се одржи тркалезна маса, како дел од програмата на третото издание на Фестивалот за литература и илустрација за деца „Литера“. На настанот ќе учествуваат: Татјана Димовска-Атанасова, уредничка во издавачката куќа…

14 предлози за книги за 14 февруари, Денот на вљубените

Сè што ни треба е љубов… и добра книга. А, за убаво минат Ден на вљубените, 14 февруари, е потребно само тоа. Ви препорачуваме листа на изданија што ќе ве поттикнат повторно да се вљубите, да ја вратите вербата во љубовта или да ја зајакнете љубовта која веќе ја имате. 1. „Има ли уште секс…

Месец на стручната литература на Арс Ламина

Месец октомври е месец на стручната литература на Арс Ламина. Во текот на овој месец, па сè до 10 ноември 2013 година, сите наши стручни наслови ќе бидат достапни со 50% попуст! По повод старт на академската година, најголемиот издавач на стручна литература во Македонија, Арс Ламина, организира презентации по факултетите низ земјата, каде ќе им…