Black Friday во книжарниците „Литература.мк“: цела недела попусти до 50 отсто

Во рамките на најголемиот шопинг-настан Black Friday („Блек фрајдеј“), во книжарниците „Литература.мк“ ќе има попусти до 50 отсто на книги од издавачката куќа „Арс Ламина“, како и на други производи од повеќе реномирани брендови. Продажната акција ќе трае цела недела, почнувајќи од 22 ноември (понеделник), па сѐ до 28 ноември (недела). Попустите важат и за…

Објавена третата книга од серијалот „Загадочни приказни“ од Урош Петровиќ

Третата книга од серијалот „Загадочни приказни“ на најпродаваниот автор за деца во Србија – Урош Петровиќ, е објавена на македонски јазик, во издание на „Арс Ламина – публикации“. Книгата ќе биде застапена на Едукативното предавање на авторот на Програмата на НТЦ-системот на учење, д-р Ранко Рајовиќ, што ќе се одржи на трети ноември 2018 (сабота)…

Детска литература: Топ осум (не)задолжителни лектири за на плажа

Во паузите од пливање и игрите на плажа, ќе се согласите дека книгите се најдобрата забава и релаксација на годишниот одмор. Покрај задолжителните лектири, ви предлагаме листа со осум (не)задолжителни романи, што можете да ги прочитате за време на распустот. Ова се поучни и забавни приказни, не само за децата туку и за родителите. Книги…