„Арс Ламина“ со попусти до 50 отсто на предновогодишниот книжевен базар во „Скопје сити мол“

Со попусти до 50 отсто на најбараните изданија и празнични новитети, издавачката куќа „Арс Ламина“ е дел од предновогодишниот книжевен базар, што од 7 до 12 декември се одржува во „Скопје сити мол“. Настанот е во координација на Македонска асоцијација на издавачи (МАИ). Книгите се траен и вреден подарок, кој влева радост со секое ново…

Топ 10 нови книги од „Литература.мк“ за ова лето

Конечно одмор, релаксација и време за себе и за омилените активности. Конечно слободно време за омилените книги. Тие се верни „сопатници“ на секое „патување“, без разлика дали времето ќе го поминете на плажа, во природа надвор од градот, во некоја метропола или, пак, ќе се релаксирате во вашето омилено катче во домот. Уживањето секогаш е…

Го одбележуваме роденденот на Стивен Кинг

Кралот на хоророт! Вака во книжевниот свет се опишува еден од најдобрите автори на трилер-романи – Стивен Кинг. Писателот кој на 21 септември полни 72 години, во својата неколкудецениска кариера има објавено 61 роман, шест научно-фантастични книги и околу 200 кратки приказни. Неговите дела се продадени во повеќе од 350 милиони копии, а повеќето добија…

НОВО: Култниот хорор-роман „Кери“ од Стивен Кинг објавен на македонски јазик во издание на „Арс Ламина“

Култниот хорор-роман „Кери“ од славниот писател Стивен Кинг излезе од печат на македонски јазик во издание на „Арс Либрис, дел од „Арс Ламина – публикации“. По „Сјаење“, „Доктор Сон“ и серијалот „Зелената милја“ („Двете мртви девојчиња“, „Глувчето на Милјата“, „Дланките на Кофи“, „Ужасната смрт на Едуар Делакроа“, „Патување во ноќта“, „Кофи на Милјата“ ), фановите…

Седум трилер-факти за Стивен Кинг за неговиот 71 роденден

Славниот писател Стивен Кинг денеска (21 септември) го прославува својот 71-ви роденден. Во негова чест ви откриваме седум интересни факти за неговиот живот, што веројатно не сте ги чуле досега.   1. Синот на Кинг – Џозеф Хилстром Кинг пишува под псевдонимот Џо Хил и има продадено речиси 700000 книги во САД. Овен Кинг, најмладиот…

Книжевен факт бр.14

Четворица од петчленото семејство на Стивен Кинг се книжевни автори, неговата сопруга Табита има седум објавени романи, синот Џое го следи Стивен во хорор-приказните и најмладиот Овен има колекција на кратки приказни и една новела. Единствената ќерка Наоми е надвор од книжевмните води.

Стивен Кинг го виде „Тоа“ – и не е загрижен

Култниот роман на Стивен Кинг „Тоа“ (IT) оваа година ќе оживее повторно на големото платно. Иако сè уште нема детали околу него, откриено е дека авторот на ликот, легендарниот писател, веќе видел што направиле продуцентот и режисерот од неговото хорор-дело. Како што пренесува „Мувивеб“ (Movieweb), филмот што ќе ја има назнаката „Р“ (и веројатно продолжението „Тоа…

Стивен Кинг стивна на социјалните мрежи

Славниот американски писател Стивен Кинг, најпознат по своите хорор-романи, „замолкна“ на социјалните мрежи по претседателската победа на Доналд Трамп. Кинг порача дека нема веќе ништо да објави на своите профили на „Фејсбук“ и „Твитер“, бидејќи неговите обиди да ги повика сограѓаните да не гласаат за Трамп не родија плод. „До скора иднина нема веќе препораки…

Најкратката хорор-приказна на Стивен Кинг

Најновата хорор-приказна на Стивен Кинг е составена од две реченици. Популарниот писател своето најново дело го објави на „Твитер“ и следуваше лавина од споделувања. „Мојата најнова хорор-приказна_ Некогаш одамна постоеше човек со име Доналд Трамп и се кандидираше за претседател. Некои луѓе сакаа да победи“. Кинг и претходно изјави за „Вашингтон пост“ дека е вџасен…

Авторите на литературата за деца доминираат како најплатени меѓу писателите

Десетте најдобро платени светски писатели меѓу јуни минатата година и јуни оваа година заработиле вкупно 269 милиони долари бруто, што е 86 милиони долари помалку во споредба со минатогодишната заработка. Според „Форбс“, меѓу писателите најмногу заработил Џејмс Патерсон – 95 милиони долари. Патерсон пишува детективски романи и книги за деца, објавува од 15 до 16…

Во Белгија бркаат книги, наместо покемони

Инспирирана од играта „Покемон гоу“, директорката на едно белгиско основно училиште ја развила играта во која учениците, наместо по цртаните монструми, трагаат по книги. Додека ловците на покемони користат џипиес и камера на мобилниот телефон, Авелин Грегоар смислила игра за која е потребно да се зачлениш на групата на „Фејсбук“ – „Книголовци“ (Chasseurs de livres),…

Најпродаваните наслови на Саемот на книгата 2015

Што беше апсолутен хит на саемот на книгата, кои беа најпродаваните „машки“, „женски“, детски, тинејџерски книги, што е најпродавано во одредени жанрови… Еве ја нашата листа на најпродавани книги, па можеби ќе пронајдете нешто што сè уште не е дел од Вашата библиотека, а е токму за вас :).

Најново на листата на бестселери: „Доктор Сон“ на Стивен Кинг

„Доктор Сон“ – долгоочекуваното продолжение на безвременскиот бестселер „Сјаење“ Хотелот „Видиковец“ беше местото каде што неговата момчешка дарба за „сјаење“ ја отвори вратата кон пеколот. Ден Торенс денес е возрасен човек, но духовите од „Видиковец“ – и алкохолизмот и насилството наследени од татко му – го влечеа со години. Сега, помогнат од заедницата на Анонимните…

Пишувањето е прекрасна и ужасна работа

Гудридс интервју со Стивен Кинг по повод неговиот најнов роман „Оживување“   Последниот роман на Стивен Кинг „Оживување“ (Revival), го обележува враќањето на екстремно натприродниот хорор со кој се прослави авторот на повеќе од 50-те глобални бестселери- вклучувајќи ги и „Сјаење“ (The Shining), „Гробишта за домашни миленици“ (Pet Sematary) и Тоа (It).

Франкфурт 2014: Книжевни трендови оваа есен

Минатата недела го посетивме најголемиот саем на книга во светот – Frankfurt Buchmesse. Саемот траеше од 8 до 12 октомври, распослан на површина 190.000 м2, со 7.300 излагачи од 102 земји од светот, 600 литературни агенти, 9.300 новинари од 71 земја, преку 300.000 посетители, и непознат број изодени километри низ 8-те огромни хали на саемот.…