„Арс Ламина“ со попусти до 50 отсто на предновогодишниот саем на книга во „Скопје сити мол“

Голем број бестселери, дела од домашни автори како и детски изданија од издавачката куќа „Арс Ламина“ ќе може да најдат на попуст до 50 отсто на предновогодишниот саем на книга што ќе се одржува од утре (вторник, 1 декември) до 6 декември во трговскиот центар „Скопје сити мол“. На почетокот од празничната сезона, вљубениците во…

По успешниот настап во Франкфурт, македонските издавачи на саемот на книга и во Белград

Република Македонија, по неколку години пауза, оваа година се претставува на Саемот на книга во Белград, со избор од над 400 репрезентативни дела од македонската издавачка сцена, преводи на истакнати книжевници и атрактивни комерцијални наслови од речиси сите жанрови. Во текот на саемската недела од 22.10 до 29.10,  македонските издавачи – „Култура“, „Арс Ламина публикации“,…

МАГИЈА НА МАКЕДОНСКАТА ЛИТЕРАТУРА ВО ФРАНКФУРТ

Октомври е месецот во знак на книгата. Најзначајниот светски настан во областа на издаваштвото и литературата – Саемот на книга и годинава од 11 до 15 октомври повторно на едно место ќе ги спои издавачите, авторите и љубителите на книгата, а меѓу земјите-учесници е и Македонија. Претставувањето на Македонија на Саемот во Франкфурт годинава е…

Неле Карајлиќ, Жан Бак, Хавиер Руескас и Франсеск Миралјес – гости на „Арс Ламина“ на Саемот на книгата 2017

Многу гости, странски автори, специјални настани и промоции, нови и атрактивни наслови, едукативни изданија и дидактички помагала, креативни работилници за деца, турнири во дидактички игри и многу други изненадувања Издавачката куќа „Арс Ламина“, како и досега, ќе се претстави со низа нови наслови, но и со многу промоции и специјални гости, како домашни, така и…

Едицијата „Бајки од Македонија“ ќе го освојува светскиот пазар

Со преводот на англиски јазик, едицијата „Бајки од Македонија“ овозможува промоција на македонското народно творештво пред светската публика и се вбројува во ретките преведени содржини од ваков вид на англиски јазик По големиот успех на домашниот пазар, едицијата „Бајки од Македонија“ станува достапна и за светската читателска публика, овој пат во превод на англиски јазик.…

Саем на книга Франкфурт 2016: Ова е она што нè спојува

Под мотото „Ова е она што нè спојува“, Холандија и Фландрија, како почесни гости на Саемот на книга во Франкфурт, покажаа како со помош на литературата се уриваат границите на она што нè разделува, одејќи напред во потрага по она што нè поврзува. Распослан на 2300 квадратни метри, павилјонот број 1 понуди поинакво доживување. На прв…

Успешно претставување на македонската книжевност на саемот во Франкфурт

Бројни посетители, издавачи и други гости денеска беа присутни на македонскиот штанд во рамките на Франкфуртскиот саем на книгата, кој се смета за најголем и најпосетен во светот. На македонскиот штанд, кој визуелно е еден од повпечатливите, посебно внимание денеска привлече и трибината посветена на македонската книжевност и напорите за пробив на светските книжевни пазари.…

Саем на книга во Франкфурт: Голем интерес за македонската детска литература

Над шеесет наслови детски и едукативни изданија беа промовирани денеска (21.11) пред публиката во Франкфурт. Меѓу нив е и едицијата „Бајки од Македонија“ како и авторските романи за деца на писателката Билјана Црвенковска. Едицијата „Бајки од Македонија“, составена од неколку народни приказни од Марко Цепенков и Танас Вражиновски преточени во модерни сликовници,предизвика голем интерес кај…

Саем на книгата во Франкфурт 2016: Пет дена во знакот на книгата

Постојат многу причини да се биде овој октомври во Франкфурт и да се посети најголемиот саем на книгата во светот. Од 19 до 23 месецов ова ќе биде местото каде издавачите, авторите и љубителите на книгата ќе доживеат една „поинаква страна на книгата“. Македонскиот промотивен штанд ќе биде сместен во петтата хала за меѓународни учесници.…

Саем на книга 2016: Арс Ламина со 400 нови наслови и многу изненадувања

100 книги подарок, попуст и до 70%, многу нови и атрактивни наслови, креативни работилници за деца и математички игри и многу други изненадувања за посетителите на штандот на Арс Ламина на Саемот на книга Централно поставени, на површина од 120 m2 штандот на издавачката куќа Арс Ламина публикации на годинашниот Саем на книга, што се…

Интерес за детската литература на „Арс Ламина публикации“ на Саемот на книгата во Париз

Здружените издавачки куќи „ТРИ“, „Арс Ламина“ и „Култура“ во улога на комесари за прв пат ја претставија македонската издавачка дејност на саемот на книгата во Париз (Salon du livre) кој што се одржа во експо-центарот „Порт де Версај“ во организација на Националниот центар за книга (CNL). На саемот се собира околу 1.200 издавачки куќи од 50…

Македонската книжевност претставена на Саемот во Париз

Од огромно значење е што Македонија првпат се претставува на Меѓународниот саем на книгата во Париз. Ова синоќа го заклучија учесниците на трибината „Македонија како книжевна и духовна дестинација на Европа“, што се одржа во рамки на саемот. Модератор на трибината беше Јордан Плевнеш, а учествуваа и авторите Луан Старова, Владимир Мартиновски и професорот на…

„Арс Либрис“ и „Либи“ на саемот на книгата, Кочани 2015

Во рамките на одбележувањето на месецот на книгата, Јавната општинска установа библиотека „Искра“ – Кочани го организира традиционалниот есенски продажен „10. Саем на книгата – Кочани 2015“, како понуда на најнови наслови на книги од повеќе издавачки куќи до љубителите на пишуваниот збор во општината Кочани. Издавачката куќа „Арс Ламина“, со своите импринти „Арс Либрис“…

Арс Ламина и Literatura.mk на Саемот на книгата 2015

  Над 300 нови наслови, големи саемски намалувања, промоции и средби со реномирани автори, креативни работилници, проекции, конкурс за краток хумористичен расказ, многу настани и забава, награди и подароци – ова е само дел од она што годинава Арс Ламина публикации ќе го понуди на својот штанд на Саемот на книгата. Љубителите на добрата книга знаат дека…

Франкфурт 2014: Книжевни трендови оваа есен

Минатата недела го посетивме најголемиот саем на книга во светот – Frankfurt Buchmesse. Саемот траеше од 8 до 12 октомври, распослан на површина 190.000 м2, со 7.300 излагачи од 102 земји од светот, 600 литературни агенти, 9.300 новинари од 71 земја, преку 300.000 посетители, и непознат број изодени километри низ 8-те огромни хали на саемот.…