Книжевни факти: Ана Каренина

  Ана Каренина има преку 800 страници, но оригинално беше објавена во серијализирана форма. Руски курир објавуваше серијализирани извадоци од 1873 до 1877 година. Бидејќи политичките погледи на Лео Толстој се судрија со оние на издавачот, првото целосно издание на романот беше како книга.

Животот на бегалците во белетристиката

Ова e преглед на неколку книги за глобалната миграција и за сокршените граници, вклучувајќи ја „Градот на трњето: Девет животи во најголемиот камп за бегалци на светот“ од Бен Роленс. Книгата на Роленс не е измислица, туку прифатените и популарни романи од последниве години го поставија прашањето за бегалците пред пошироко внимание со тоа што…

Извадок: „Ту“ од Патриша Грејс

31 јуни 1943 година Заминав од Папакура со воз во осум часот синоќа и пристигнав во Велингтон утрово и видов дека семејството ме чекаше на пристаништето за да ме испрати. Се изненадив кога ја видов Мама таму. Си го стори своето со тоа што ми кажа дека не дошла зашто ми простила, туку зашто сум…

Шест тренда за книги за 2016-та: Поглед кон иднината

Што ќе се случува со книгите во 2016-та? Еве шест тренда што треба да ги очекувате. Книгите се враќаат во мода Поточно кажано, печатените книги. Во декември, „Нилсен Букскен“ даде извештај дека во 2015-та биле продадени 571 милион печатени книги, односно 17 милиони повеќе од претходната година. Во меѓувреме, електронските книги, што во еден момент се…

Сер Тери Прачет запаметен од ќерка му, Ријана Прачет

Сценаристката за игри, стрипови и филмови се присетува на дарбата на татко ѝ, Тери Прачет, за опсервацијата, неговата љубов кон природата и идилата од детство исполнето со чудесии, животински свет и мачки Татко ми многу зборуваше за смртта. Тој веруваше дека треба да бидеме повеќе како нашите викторијански предци, кои, иако биле мошне срамежливи кога…

Книжевни факти: Чарли и фабриката за чоколада

  Првото издание на Чарли и фабриката за чоколада беше објавено во 1964 година и беше мошне расистичко. На пример, Умпа-Лумпите беа опишани како црни Пигмејци од „најдлабоките и најмрачните делови од африканската џунгла, каде што ниеден белец не беше стапнал“. Исто така, важно е да се забележи дека Чарли оригинално е опишан од страна…

Роман за модерните момчиња и девојчиња

„4 пријатели онлајн!“ е најновиот роман во издание на нашиот најсакан детски бренд Либи, наменет за модерните момчиња и девојчиња над 9 години. Еуџенио не е омилена личност во училиштето. Марко е ужасно здодевен. Елизабета е извештачена, од прва категорија. Џанлука е неподнослив мрморко… Во секојдневната реалност, овие четворица не се поднесуваат. А кога се среќаваат, на…

Извадок: „Делириум“ од Лорен Оливер

Поминаа шеесет и четири години откако претседателот и Конзорциумот ја прогласија љубовта за болест и четириесет и три откако научниците пронајдоа лек. Сите во мојата фамилија веќе ја имаа поминато интервенцијата. Рејчел, мојата постара сестра, се беше ослободила од болеста веќе девет години. Таа е толку долго имуна на љубовта, што вели дека не може…

Книжевни факти: Квака-22

Беа потребни осум години за Квака-22 да биде завршена. Процесот на пишување започна во 1953 година кога Џозеф Хелер ги срочи првите неколку редови. Потоа му беше потребна една недела да го испрати првото поглавје до својот агент. Откако Хелер заврши една третина од книгата, агентот почна да бара издавач, а Сајмон и Шустер ја…

Листата на 100 најомилени книги на Дејвид Боуви

Листата на најомилени книги на Дејвид Боуви ја открива вистинската „бубалица“ во него Сите го знаеме Дејвид Боуви како музичка икона и икона на поп-културата. Но, ако барате брз курс за литературни дела што задолжително треба да се прочитаат, доволно е да се консултирате со листата на стоте најомилени книги на Боуви. Листата на Боуви…

Интересна домино низа од книги

Библиотеката во Сиетл не само што е позната по зградата во која е сместена туку и по најзанимливата домино низа од книги која ја направија тамошните библиотекари. За да го придобијат вниманието на јавноста, оваа библиотека во 2013 година одлучи да направи на домино низа од книги, со цел да ја промовира програмата за летно…

Книжевни факти: Големиот Гетсби

Ернест Хемингвеј ја мразеше оригиналната насловна страна од Големиот Гетсби на Фицџералд. Иако насловната страна е иконска, кога Фицџералд му позајми еден примерок на Хемингвеј, нему веднаш не му се допадна. Фицџералд го увери дека само да почне да ја чита книгата, појасно ќе ја разбере насловната.

Извадок: „Нека снежи“ од Џон Грин, Лорин Миракл и Морин Џонсон

Но, морав да зборувам со некоја или барем така да изгледа. „Како лавови кога ловат газели“, реков додека упорно го гледав јатото. „Само пронаоѓаш некоја што заостанува и“, ситна русокоса девојка се одвои од групата, „напаѓаш“, реков додека скокав од столот. Ù пријдов со намера. „Јас сум Тобин“, реков, подавајќи ја раката. „Амбер“, рече таа.
„Прекрасно…

Извадок: „Стогодишникот кој скокна низ прозорец и исчезна“ од Јонас Јонасон

Алан и Херберт трите дена чекање ги поминале во одмарање, бидејќи храната во палатата на премиерот била вкусна, а креветите меки. Американските бомбардери му се приближувале на Пјонгјанг многу ретко, бидејќи нишанеле на поедноставни цели. Конечно дошол и тој ден. По Алан дошол првиот човек на првиот човек на премиерот и го испратил по ходниците…

Во најава е екранизација на „Нека снежи“

Продукциската куќа „Јуниверзал“ ја најави екранизацијата на книгата „Нека снежи“ за 9 декември 2016 година. Филмот ќе биде базиран на збирката од три љубовни зимски раскази од триото најпродавани автори на денешницата, Џон Грин, Морин Џонсон и Лорин Миракл. Оваа трогателна, смешна книга, исполнета со празнична магија, е достапна на македонски јазик во издание на…