Од Кенеди до „Битлсите“ – ова се новите биографии што треба да ги имате во домашната библиотека

Биографските приказни за некои од најинтерсните историски личности, од Џон Ф. Кенеди до „Битлсите“ се дел од новите изданија на „Арс Либрис“, дел од „Арс Ламина – публикации“. Меѓу новите мемоари што вреди да ги имате во своите домашни библиотеки се култни политичари, филмаџии, уметници, писатели и музичари: Леонард Бернштајн, Пол Гоген, Пабло Неруда и…

Прв превод на кирилица за „Врвот на величественоста“

За време на трката за Големата награда на Австрија во Шпилберг, македонскиот новинар Александар Табаковски се сретна со Џејмс Ален, авторот на книгата „Врвот на величественоста“.  Неофицијална автобиографија на Михаел Шумахер „Врвот на величественоста“, издание на „Арс Ламина“, беше повод за средба на македонскиот новинар Александар Табаковски со Џејмс Ален. „Ова е мое прво дело…

13 најчитани книги на литература.мк

Ова се најчитаните книги за ова лето според корисниците на литература.мк Нултиот број – Умберто Еко Tрилер што се чита во еден здив, а ни открива како новинарството уште во текот на деведесетте години на минатиот век добива таблоидна форма и станува оружје во рацете на оние што грабаат богатство и моќ. Момчето милијардер: Марк…

Среќен роденден „Фејсбук“

Во писмото што пред 12 години Марк Закерберг го праќа до инвеститорите, тој ги запознава со идејата за „Фејсбук“, не само да стане компанија туку и да ја оствари својата социјална мисија – да го направи светот поотворен и поврзан. По 12 години тој и неговиот тим остануваат доследни на мисијата, но создадоа и многу…

Јас сум Малала и ова е мојата приказна

Малала – девојчето кое што се бореше за образование и беше застрелано од Талибанците. Малала Јусафсај (17) е и најмладиот добитник на Нобелова награда за мир. Доаѓам од земја што беше создадена на полноќ. Во моментот кога за малку ќе умрев, само што беше минало пладне. Кога Талибанците ја зазедоа долината Сват, една девојка крена глас.…

Garage Sale: Најпопуларните наслови на попуст и до 70%

Најпопуларните наслови на Арс Либрис (бестселери, биографии, графички романи…) од денеска па до 27 август ќе бидат на попусти од 30%, 50% и 70% на популарниот Garage Sale кој втора година по ред се одржува во Ramstore Mall. „Паркирајте се“ во Ramstore Mall и не пропуштајте да купите добра книга 🙂  

Подарете им книга на Вашите татковци

15 јуни (недела) е светскиот ден на таткото. Подарете им книга на Вашите татковци! За таткото кој навива или оној кој сервира, за таткото кој со носталгија зборува за стрипови или оној кој сака хорор, за татковците кои сакаат да се смејат на глас или оние кои одат на концерти. За сите татковци што ќе…