Вториот филм инспириран од книгите за Енола Холмс премиерно на „Нетфликс“

Вториот филм инспириран од книгите за тинејџерката-детектив Енола Холмс наскоро ќе биде достапен на популарниот стриминг-сервис „Нетфликс“. Премиерата на „Енола Холмс 2“, со Мили Боби Браун во главната улога, премиерно ќе може да се погледне на четврти ноември. Филмот е во режија на Хари Бредбир, а сценариото на Џек Торн. Покрај харизматичната Мили Боби Браун,…

Топ 10 најпродавани книги во „Литература.мк“ во октомври

Современиот класик за млади, за крајот на невиноста и за темнината на човечкото срце – „Господарот на мувите“ од  нобеловецот Вилијам Голдинг,  е најпродаваниот наслов  од областа на фикцијата во книжарниците „Литература.мк“, минатиот месец. На топ 10 листата со најбарани книги следува новиот напнат и провокативен роман за родителството, расата и класата – „Остави го…

„На полпат: (критика или молк)“ е збирка со книжевни осврти на Оливера Ќорвезироска кон современите домашни и регионални изданија

Критички текстови кон 44 значајни изданија од современи македонски и регионални автори се собрани во новата збирка со книжевни осврти „На полпат: (критика или молк)“ од писателката Оливера Ќорвезироска. Книгата, која е во издание на „Арс Либрис“, дел од „Арс Ламина – публикации“, содржи рецензии и колумни пишувани во периодот од 2016 година до денес.…

„Кожата е еластичната обвивка што го опфаќа целото тело“ од Бјорн Расмусен е роман за болката, љубовта и срамот

Со онлајн-промоција, преку фејсбук-страницата на издавачката куќа „Арс Ламина“, вчеравечер (27 октомври) беше претставен романот „Кожата е еластичната обвивка што го опфаќа целото тело“ од данскиот поет и писател Бјорн Расмусен. Книгата, која е во издание на „Арс Либрис“, дел од „Арс Ламина – публикации“, е првиот наслов од новата едиција „Порта Европа“. Кон делото…

Романот „Кожата е еластичната обвивка што го опфаќа целото тело“ од данскиот писател Бјорн Расмусен ќе биде промовиран онлајн

Романот „Кожата е еластичната обвивка што го опфаќа целото тело“ од данскиот поет и писател Бјорн Расмусен, ќе биде промовиран онлајн, вечерва (27 октомври, четврток), со почеток во 19 часот. Книгата, која е во издание на „Арс Либрис“, дел од „Арс Ламина – публикации“, е првиот наслов од новата едиција „Порта Европа“. На промоцијата, која…

Билјана Велковска: „Умешност на лутината“ е водич за препознавање и справување со лутината

Лутината е најмалку разбрано човечко чувство. Оваа емоција е тешка за скротување, може да биде корен на многу наши дисфункционалности, но и извор на нашата лична моќ. Таа е во фокусот на новата книга од областа на популарната психологија „Умешност на лутината: мал водич за голема лична моќ“ од м-р Билјана Велковска, која беше промовирана…

Романот „Каде што спие ветрот“ од Дамијан Шинигој е тинејџерска романса со еколошки и педагошки пораки

Наградуваниот авантуристички роман за млади, „Каде што спие ветрот“, од словенечкиот писател Дамијан Шинигој излезе во превод на македонски јазик, во издание на „Арс Либрис“, дел од „Арс Ламина – публикации“. Објавувањето на книгата е поддржано од книжевната мрежа „Традуки“. Преводот од словенечки јазик е на Дарко Спасов, а уредничка е Бисера Бендевска. Заради своите…

„Исидора Мун и ѕвездата паѓалка“ – нова волшебна приказна за најпознатата вампир-самовила

Серијалот „Исидора Мун“ од Хариет Мункастер деновиве се збогати со уште една волшебна приказна во која Исидора учи за вселената на училиште. Станува збор за „Исидора Мун и ѕвездата паѓалка“, која е во издание на „Либи“, дел од „Арс Ламина – публикации“. Во новата, возбудлива приказна, Исидора една ноќ здогледува ѕвезда паѓалка што паѓа од…

„Генералот на мртвата војска“ од Исмаил Кадаре е роман за залудноста на војната

Најпознатиот роман на албанскиот писател Исмаил Кадаре, „Генералот на мртвата војска: единаесет кажувања“, излезе од печат на македонски јазик. Ова е трета книга од Кадаре, објавена во издание на „Арс Либрис“, дел од „Арс Ламина – публикации, по современите класици „Куклата: Портрет на мајка ми“ и современиот класик „Прогонетата: Реквием за Линда Б“. Приказната во…

Новиот водич за голема лична моќ „Умешност на лутината“ од Билјана Велковска ќе биде промовиран во „Литература.мк“ во „Сити мол“

Новата книга од областа на популарната психологија „Умешност на лутината: мал водич за голема лична моќ“ од м-р Билјана Велковска ќе биде промовирана на 20 октомври (четврток), со почеток во 19.30 часот, во „Литература.мк суперстор“ во „Скопје сити мол“. Промоторки на книгата, која е во издание на „Арс Либрис“, дел од „Арс Ламина – публикации“,…

Го одбележуваме 88-от роденден на писателот Влада Урошевиќ

На денешен ден (17 октомври) во 1934 година во Скопје е роден познатиот македонски поет, раскажувач, романописец, книжевен и ликовен критичар, есеист, антологичар и преведувач Влада Урошевиќ. Завршил Филозофски факултет во Скопје. Докторирал на Филолошкиот факултет „Блаже Конески“ во Скопје во 1987 година. Работел како соработник и уредник на Редакцијата за култура и уметност на…

Издавачките куќи „Арс Ламина“ и „Cambridge University Press & Assessment“ ја поддржаа XII Конференција на ЕЛТАМ

Издавачката куќа „Арс Ламина“, претставувајќи ја и издавачката куќа „Cambridge University Press & Assessment“, учествуваше на XII Конференција на ЕЛТАМ (Здружението на наставници по англиски јазик на Македонија), што се одржа на 8 и 9 октомври 2022 година, во хотелот „Дрим“ во Струга. Темата на конференцијата, која се одржува по 12 пат, беше со наслов…

„Нашиот луд мозок“ од неврологот Дин Бурнет открива што навистина ни подготвува умот

Невронауката ни дава забавни и интригантни одговори на прашањата зошто понекогаш нашиот сопствен мозок нè саботира. Поради што губите во расправите со луѓе кои знаат многу помалку од вас? Зошто никогаш не можете да се сетите на името на жената со која штотуку сте разговарале, иако сте ја препознале и точно знаете која е таа…

Александар Русјаков: Со „Хотел меѓу две војни“ си го остварив сонот да напишам роман за Битола

Романот „Хотел меѓу две војни“ се врати дома – во Битола! Наградуваната книга „Хотел меѓу две војни“ од Александар Русјаков, чие дејство главно се случува во градот на конзулите, вчеравечер (13 октомври) беше промовиран во топлиот амбиент на битолскиот локал „Порта џез“. Романот, кој е во издание на „Арс Либрис“, дел од „Арс Ламина –…

Топ 10 образовни изданија што најмногу се бараа во „Литература.мк“ на почетокот на учебната година

Образованието е најважната инвестиција во животот на децата, но и во иднината на едно општество. За соодветна едукација, покрај стручните кадри, потребна е и адекватна литература: едукативни изданија, вежбанки, прирачници, работни тетратки… Тие се од голема помош, не само за учениците во совладување на материите по повеќето предмети туку се и од корист за наставниците…