Збирката поезија „Poems from the High Prairie“ промовирана во САД

Новата збирка поезија „Poems from the High Prairie“, од група американски автори, неодамна беше промовирана во Розвел, Њу Мексико, САД. Книгата беше претставена со поетско читање, во пријатниот амбиент на домот на една од авторките – Бренда Бонам. Стихозбирката, која е во издание на „Попули“, дел од „Арс Ламина – публикации“, е објавена на англиски јазик. Содржи 58 песни од девет автори членови на поетско здружение од Њу Мексико.

Промовиран првиот сеопфатен учебник по детска стоматологија на македонски јазик – Детска стоматологија

Во присуство на многубројни гости од областа на образованието и стоматологијата, денеска (13 септември), во амфитеатарот на Стоматолошки факултет во Скопје беше промовиран првиот сеопфатен учебник по детска стоматологија кај нас – Детска стоматологија. Книгата, која ја напишаа група автори, е во издание на „Арс Ламина – публикации“.

Лектири и интерактивни книги се најбарани изданија за деца во „Литература.мк“ во август

Новите лектири од едицијата „Лесно читливо“ и интерактивните книги, објавени од „Либи“, дел од „Арс Ламина – публикации“, се најбарани изданија за деца во книжарниците „Литература.мк“ во август. Високо на топ 10 листата се дел од лектирите за основно образование, одобрени од Министерството за образование и наука: „Пајажината на Шарлот“ од Елвин Брукс Вајт, „Грдото…

За наградата „Пегаз“ за 2022 година ќе се натпреваруваат 38 ракописи

На четвртиот конкурс за наградата „Пегаз“, за најдобар необјавен роман на годината, што го организираат издавачката куќа „Арс Ламина“ и Фондацијата за унапредување и промоција на културните вредности „Славко Јаневски“, пристигнаа 38 ракописи. Конкурсот беше отворен на 28 април и траеше до 1 септември 2022 година. Во периодот што следува, пристигнатите ракописи ќе ги оценува…

Промоција на Детска стоматологија на Стоматолошки факултет – Скопје

На промоцијата ќе се обратат проф. д-р Ќиро Ивановски (декан на Стоматолошкиот факултет), проф. д-р Елизабета Ѓоргиевска (уредничката и една од авторите на книгата), проф. д-р Џон Николсон (еден од авторите) и Бранка Бугариска (директорка на издаваштво во „Арс Ламина“). Книгата, која е во издание на „Арс Ламина – публикации“, е сублимат на долгогодишна работа…

НАСКОРО: Првата авторизирана биографија на Дарко Панчев

На денешен ден, 7 септември, во 1965 година, во Скопје е роден најславниот и најуспешниот фудбалер на Македонија – Дарко Панчев. Благодарение на своите голгетерски способности и вродениот рефлекс за скротување на топката во шеснаесетникот, тој се здобива со прекарот Кобра, како што е познат и до ден-денес во фудбалскиот свет. Решетејќи ги мрежите на…

Ново списание и прирачници за предучилишна возраст во издание на „Арс Ламина“

Издавачката куќа „Арс Ламина“ ја почнува оваа воспитно-образовна година со ново списание и нови прирачници по математика и графомоторика, наменети за предучилишна возраст. Станува збор за интерактивното и модерно дизајнирано списание „Ѕвезди“, два нови прирачници по математика за 4-5 години, односно 5-6 години, како и Прирачник за предучилишна возраст со графомоторички вежби (5-6 години). Новите…

Оливера Николова – добитничка на книжевната награда „Прозарт 2022“

Македонската писателка Оливера Николова е добитничка на наградата „Прозарт“ за авторски придонес кон развојот на книжевноста на Балканот, што ја доделува Интернационалниот литературен фестивал „ПРО-ЗА Балкан“. Јубилејното, десетто издание на книжевниот фестивал годинава ќе се одржи од 18 до 21 септември. Одлуката за доделување на наградата на Николова беше донесена едногласно од страна на Одборот…

Топ 10 книги од „Литература.мк“ за среќен почеток на првачињата

Со нетрпение го очекуваме први септември! Веруваме дека највозбудени се идните првачиња и нивните родители. Пред нив е почеток на ново поглавје, исполнето со интересни предизвици и многу новитети. Нема поубав начин да посакате некому среќен и успешен почеток на новата учебна година од дарување книга. Во очекување на првиот училиштен ден, ви претставуваме топ…

„Лејла“ од Колин Хувер наскоро на македонски јазик

По книжевните хитови „Исповеди“, серијалот „Безнадежно“ и „Без Мерит“, наскоро од број 1 авторката на бестселери на „Њујорк тајмс“ – Колин Хувер, ќе излезе романот „Лејла“. Романот, што го истражува животот по трагедија и неуништливиот дух на љубовта, на македонски јазик е во издание на „Арс Либрис“, дел од „Арс Ламина – публикации“. Кога Лидс…

Популарниот француски бренд за очила во книжарниците „Литература.мк“

IZIPIZI се очила што предизвикуваат насмевка на вашето лице, шарени колекции, кои совршено одговараат на вашите потреби. Дизајнот е едноставен и тренди, а во исто време квалитетни и достапни. Очилата се лесни, флексибилни и погодни за сите возрасни групи и за сите прилики. Во понудата на IZIPIZI можете да најдете: очила за читање, очила за…

Кои беа најбарани изданија за деца во „Литература.мк“ во јули?

Летниот распуст е идеален период за читање лектири и други книги за кои учениците немаат време во текот на учебната година. Преку страниците на книгите младите читатели заминуваат на авантуристички и незаборавни патувања, запознаваат интересни личности и места, ја развиваат имагинацијата и љубовта кон читањето. Во книжарниците „Литература.мк“ минатиот месец најбарани изданија за деца и…

„Здив“ од Џејмс Нестор е најбарана книга од областа на нефикцијата во „Литература.мк“ минатиот месец

Само неколку недели откако излезе од печат, новото издание од областа на популарната наука – „Здив: нова наука за една загубена уметност“ од новинарот Џејмс Нестор, се искачи на врвот на топ 10 листатa со најпродавани книги во книжарниците „Литература.мк“.  На втората позиција е хит-водичот за самопомош „Е, баш ме заболе“ од авторот суперѕвезда во…

Топ 10 најпродавани книги во „Литература.мк“ во јули

Романот „Малибу во пламен“ од авторката на бестселерите „Седумте мажи на Евелин Хуго“ и „Дејзи Џонс енд Д сикс“, Тејлор Џенкинс Рејд, е најпродаваната книга во книжарниците на  „Литература.мк“ во јули. Минатиот месец многу барани беа и историско-фантастичниот роман „Невидливиот живот на Ади Лару“ од В. Е. Шваб, современиот класик „Сто години самотија“ од Габриел…

Средства од продажбата на „Љубов облечена во бело“ од Милена Лунеска ќе бидат донирани на здружението „Дајте ни крилја“

Авторката Милена Лунеска и издавачката куќа „Арс Ламина“ ќе донираат средства од продажбата на стихозбирката „Љубов облечена во бело“ за невладината организација „Дајте ни крилја“. Со секој купен примерок од книгата, дел од заработката ќе биде наменет за поддршка на Здружението на граѓани за лица со дисфункции, хендикеп, ретки болести и посебни потреби – „Дајте…