Извадок од: „Роналдо: опсесија за совршенство“ на Лука Кајоли

ХИСТЕРИЈА НА „БЕРНАБЕУ“ Има ли некаков натпревар вечерва? „Добро вечер и добре дојдовте на стадионот ’Сантјаго Бернабеу‘. Ви благодариме што сте со нас! Вие кои вечерва сте овде ја прет­ставувате душата на Реал – страста на навивачите, акционерите и фановите од целиот свет. Вие сте најважниот дел од она што го прави овој клуб толку…

Извадок од: „Сестрата“ на Луиз Џенсен

„Каде беше сношти?“ Масата за појадок е исполнета со премолчувања и обвинувања. Ден отвора тегла мармалад, го втурнува внатре ножот. Се обидувам да не коментирам додека путерот се впива во портокаловото желе. Со чиста лажичка земам од мармаладот од јагоди и го ставам на страна на мојата чинија. „Излегов кратко на пијалак со момците.“ „До…

Извадок од: „Сè што чуваме“ на Кери Лонсдејл

  Имав осум години кога го запознав Џејмс. Од Њујорк се преселил во Лос Гатос и беше новиот сосед на Ник, два блока подалеку од ранчот каде што пораснав со моите родители Катерина и Хју Тирни. Едно прекрасно летно утро Ник и Кристен дојдоа кај нас заедно со Џејмс за да се запознаеме. Деталите од…

Извадок од „Динга стоп: скопски приказни од Ново маало“ од Владимир Плавевски

„Динга стоп“ ја играме според правилата на Тарцан Матурантот, нашиот маалски чауш. Тарцан мораме да го именуваме „Матурант“ по негово барање. Двапати го повторуваше третиот клас на поправен испит по математика. Престрогиот професор Раде со прекар Косинус го туркаше Тарцан две години на поправен испит и ако го турнеше и оваа година, Тарцан ќе беше…

Извадок од „Љубопитникот“ од Ханс Ерих Носак

Имено денеска, кога зазори денот, се исправив од солено-слатката вода, за да видам каде сум. Или од каква и да е друга причина. Љубопитноста ме натера да се исправам. Зад себе го слушнав шумолењето на морето и почувствував како солениот мирис пријатно го гали мојот кршлив грб. Тогаш се свртев околу себе и видов дека…

Извадок: „Скоро парижанка или Како да ги преживееш своите доцни дваесетти… во Париз“ од Јана Мишо

Извадок: „Скоро парижанка или Како да ги преживееш своите доцни дваесетти… во Париз“ од Јана Мишо Хуго ме тераше да му ја раскажувам оваа приказна неколкупати, затоа што обожаваше колку среќно завршува и колку се гордее со крајот. – Му рече и дека го сакаш, никој не би направил така! – рече. – Ама никој…

Извадок од: „П.С. Ми се допаѓаш“ од Кејси Вест

Извадок од: „П.С. Ми се допаѓаш“ од Кејси Вест Веќе не морав ни да погледнам под клупата за да го најдам писменцето. Раката точно знаеше каде е. Веќе знаев и како стручно да го одвиткам бесшумно и да го ставам под единствениот бел лист за прибелешки на клупата. Не мислев ни дека Лорен е свесна…