Топ 10 нови книги од „Литература.мк“ за ова лето

Ова лето, кое веројатно ќе биде поинакво поради актуелната пандемија на вирусот корона, книгите ќе бидат идеална придружба, со која ќе заминете на најинтересни патувања, без притоа да ја напуштите безбедноста на својот дом. Следниот период може да одморите и да се освежите со новите изданија од „Арс Ламина“, кои се достапни во книжарниците „Литература.мк“…

Кои се ексклузивните изданија од Петре М. Андреевски, илустрирани од неговата внука Воскресија Андреевска

Романот „Тунел“, збирката раскази „Боемите“ и стихозбирката „Пофалби и поплаки“ (во една книга), „Бежанци“ и збирките песни „Јазли“ (во едно издание), „Лакримариј“, „Последните селани“, „Скакулци“ и „Дални наковални“ се дел од новата ексклузивна едиција со дела од Петре М. Андреевски, кои излегоа од печат во издание на „Арс Либрис“, дел од „Арс Ламина –публикации“. Наскоро…

Топ 5 предлози од „Литература.мк“: Моника Потер го чита Хари Потер

Блогерката Моника Ангелковска, попозната како Моника Потер, покрај тоа што на својот профил на „Инстаграм“ секојдневно споделува препораки за храна и искуства од патувањата, често објавува и предлози за читање. Во нејзината топ 5 листа на книги од „Литература.мк“ се светски бестселери, изданија со препораки за поквалитетен живот, автобиографии и современа инстаграм-поезија. На врвот на…

Катерина Љамова Богоевска: Книги за личен развој и успешни животни приказни

Катерина Љамова Богоевска, која секојдневно на својот инстаграм-профил „My Macedonian Home“ објавува инспиративни предлози за уредување на домот и „направи сам“ проекти, вели дека и покрај обврските си поставила цел да прочита по една книга неделно. Досега добро ѝ оди во остварување на својата мисија. ‒ Дали е можно некогаш да ми е досадно? Нема…

Стефани Табаковска: Моите топ 5 предлози на книги од „Литература.мк“

Администраторката на книжевната група на „Фејсбук“ Размена на книги и книжевни муабети, Стефани Табаковска, вели дека ова е совршено време да им се навратиме на класиците, но и да ги прочитаме новите бестселери. Таа се приклучи кон акцијата за поттикнување на читањето за време на изолацијата, со топ 5 предлози на наслови од „Литература.мк“. 1.…

Гоце Андреевски: Препорачувам книги кои поттикнуваат силни емоции и бескрајна фантазија

Водителот на контактната емисија „Црвена линија“ на телевизија „Телма“, Гоце Андреевски, препорачува неколку книги кои не само што ќе ви исполнат дел од времето, туку ќе ве преплават со прекрасни чувства на љубов, силни емоции и бескрајни фантазии. Во неговата топ 5 листа со книги од „Литература.мк“ има изданија за најмладите читатели, како и романи…

Владимир Плавевски: Книжевни и фотографски патувања низ сеќавањата

Еден од најплодните домашни писатели, автор на дваесетина книги, меѓу кои и „Динга стоп: скопски приказни од Ново маало“ и „Вампирџија“ кои се во издание на „Арс Ламина“, Владимир Плавевски, периодот на изолација го поминува пишувајќи нов роман. Во паузите од творењето, се релаксира со некое од изданијата достапни во „Литература.мк“. Приклучувајќи се кон акцијата…

Теона Манго: Мојата пролетна листа на книги од „Литература.мк“

Пролетта буди весели чувства. Самата помисла на цутот на раскошните цветови, уживањето во убавите сончеви денови, во зеленилото и во свежиот воздух, позитивно влијае на секого, и покрај тоа што периодов, поради состојбата со вирусот корона, седиме безбедно во својот дом. Во време на социјална изолација, книгата е одлична придружба, без разлика дали сте стуткани…

Кирил Бисероски: Книги кои поттикнуваат длабоки размисли

Авторот на една од стихозбирките која ја одбележа минатата година, „Дното се стеснува“ ‒ Кирил Бисероски, покрај поезија, во слободното време чита повеќе форми на проза. Во неговата листа со книги од „Литература.мк“, кои ги препорачува да се прочитаат за време на изолацијата, се романи кој поттикнуваат длабоки размисли, биографии и дело за меѓата меѓу…

Валентин Петрески: Читам инспиративни биографии и книги за личен развој

Креативецот кој стои зад брендот за уникатни подароци, „ТиноСки“, познат и како ко-водител на забавната емисија „Урбан таг“, која се емитува на „ТВ 21“, Валентин Петрески, преферира да чита инспиративни биографии и книги за личен развој. Кога го замоливме да ни сподели кои книги ги чита овој период тој изјави: ‒ Личните приказни и приказните…

Катерина Трајановска: Книжевни класици во период на изолација

Авторката на книгата за деца „Брзосплетковска 63 и случајот со смрдливите чорапи“, Катерина Трајановска, во перидот на изолација препорачува да се прочитаат (или препрочитаат) светските книжевни класици. Во нејзината топ 5 листа со книги од „Литература.мк“ се добитник на „Пулицерова награда“ за проза, како и едни од најдобрите современи и детски класици. Еве и зошто…

Марко Марк: Моите топ 5 предлози на книги од „Литература.мк“

Популарниот ТВ-водител Марко Марк, покрај секојдневниот ангажман во емисијата „90 минути“ на телевизијата „Телма“, овој период наоѓа време да прочита и некоја добра книга. Во неговата листа со наслови од „Литература.мк“, што ги препорачува за периодот на изолација, се книги за и од најголемите научни и филозофски умови, како и роман од книжевниот крал на…

Топ 7 нови бестселери од „Литература.мк“ со кои можете да ја освежите домашната библиотека

Удобно сместени во омиленото катче за читање во вашиот дом, овој период е идеален за читање книги. Доколку успеавте да ги прочитате книгите што одамна чекаа на вашите полици, време е да ја освежите домашната библиотека со неколку нови возбудливи наслови во издание на „Арс Либрис“, дел од „Арс Ламина – публикации“. Книгите се достапни…

Книги за деца од „Либи“ ‒ симпатичен велигденски подарок за најмладите

  Книгата е подарок што може да го отворате повеќе пати. Тој е траен и вреден дар за најмладите, со кој учат, развиваат фантазија и квалитетно го исполнуваат слободното време. Ви препорачуваме неколку книги во издание на „Либи“, дел од „Арс Ламина – публикации“, кои може да ги подарите на најмладите за време на велигденските…

Александра Иванова: Книги кои раскажуваат за уметноста на едноставното живеење

Во паузите од раскажување на своите креативни приказни, дизајнерката на накит Александра Иванова го поминува времето во уживање на животот и во добра книга. За време на изолацијата, од богатиот избор на „Литература.мк“ препорачува пет книги – своевидни водачи за посреќен живот, за духовна рамнотежа, за промените во нас, древни мудрости за чист ум и…