Десет стихозбирки во издание на „Арс Ламина“ во чест на Светскиот ден на поезијата

Поезијата е круна на литературата. Таа е огледало на срцето, глас на душата, мост меѓу сонот и јавето. Таа е најсофистицирана манифестација на емоциите, рефлексија на љубовта, животот, смртта, на сиот внатрешен (и надворешен) свет на човекот, на неговите најсилни и најинтимни мисли. Зборот поезија (или лирика) потекнува од старогрчкиот назив ποιέω, што значи создавам.…

„Џабе живиш у Скопје“ e најпродаванa книгa во „Литература.мк“ од областа на нефикцијата

Новата книга од Зоран Спасов Ѕоф, „Џабе живиш у Скопје“, се најде на врвот на листата со најпродавани книги во „Литература.мк“, во февруари 2023 година. Овој т.н. „водич до сигурна смрт од смеење“, за многу кратко време по промоцијата во декември 2022 година стана најбаран наслов во сите поголеми книжарници. На топ 10 листата со…

Го одбележуваме Денот на жената со 20 инспиративни книги во издание на „Арс Ламина“

Бунтовни, храбри, силни, креативни, амбициозни, смели, весели, дружељубиви, заводливи, нежни, уникатни, самостојни, инспиративни… Ова се само дел од карактеристиките на жените околу нас. Од секоја можеме да научиме нешто и да се мотивираме. Во секоја жена лежи уникатна, неповторлива приказна… Такви се и жените од инспиративните книги во издание на „Арс Ламина“, со кои го…

„Жолти чорапи“ е најбараното издание за деца во „Литература.мк“ во февруари

Новата сликовница посветена на чувствата, „Жолти чорапи“ од Билјана Лотеска, е најпродаваното издание за деца во „Литература.мк“ во февруари. На втората позиција на топ 10 листата се најдоа двете нови книги од авторката на популарниот серијал „Исидора Мун“, Хариет Мункастер: „Мирабела прави палавости“ и „Мирабела ги крши правилата“. Следуваат „Шах за деца“ од Сабрина Шеванес…

Топ 10 најпродавани книги во „Литература.мк“ во февруари

Психолошкиот трилер „Рандеву“ од Луиз Џенсен, во издание на „Арс Либрис“, дел од „Арс Ламина – публикации“, е најпродавана книга во книжарниците на „Литература.мк“ во февруари. На листата со топ 10 најбарани наслови се најдоа и бестселерите: „Три желби“ од Лијан Моријарти, „Дејзи Џонс енд Д сикс“ од Тејлор Џенкинс Рејд и „Седумте мажи на…

Топ 10 најпродавани книги за возрасни од „Арс Ламина“ во 2022 година

Новата книга од Зоран Спасов Ѕоф, „Џабе живиш у Скопје“, е најпродаван наслов во издание на „Арс Ламина – публикации“ во 2022 година. Овој т.н. „водич до сигурна смрт од смеење“, кој беше промовиран на средината на декември, за многу кратко време стана најбаран наслов во сите поголеми книжарници. Делото е своевидно оддолжување на авторот…

Најпродавани топ 10 изданија за деца и млади од „Арс Ламина“ во 2022 година

Популарните интерактивни пиши-бриши вежбанки со маркер „Животните од Африка“ и „Животните од Австралија“ се најбараните изданијата за деца и млади од „Арс Ламина“ во 2022 година. На втората позиција на топ 10 листата се најде првата книга од серијалот за Хари Потер од Џ. К. Роулинг – „Хари Потер и Каменот на мудроста“. Следуваат двете…

„Исидора Мун и ѕвездата паѓалка“ е најбараната книга за деца во „Литература.мк“ во октомври

Новата волшебна приказна за најпознатата вампир-самовила „Исидора Мун и ѕвездата паѓалка“ е најпродавана книга за деца во книжарниците „Литература.мк“ во октомври. Станува збор за 14-тата книга од серијалот на авторката Хариет Мункастер, објавен на македонски јазик во издание на „Либи“, дел од „Арс Ламина – публикации“. Двете нови изданија од популарниот интерактивен серијал „Пиши-бриши“: „Животните…

„Умешност на лутината“ е најпродаваната мотивациска книга во „Литература.мк“ во октомври

Новата книга од областа на популарната психологија „Умешност на лутината: мал водич за голема лична моќ“ од м-р Билјана Велковска е најбараната мотивациска книга во книжарниците „Литература.мк“ во октомври. Зад неа се новата книга „Нашиот луд мозок“ од неврологот Дин Бурнет, која открива што навистина ни подготвува умот, и мотивациската книга што ги согледува скриените…

Топ 10 најпродавани книги во „Литература.мк“ во октомври

Современиот класик за млади, за крајот на невиноста и за темнината на човечкото срце – „Господарот на мувите“ од  нобеловецот Вилијам Голдинг,  е најпродаваниот наслов  од областа на фикцијата во книжарниците „Литература.мк“, минатиот месец. На топ 10 листата со најбарани книги следува новиот напнат и провокативен роман за родителството, расата и класата – „Остави го…

Шест инспиративни книги во чест на Меѓународниот ден на девојчето

На 11 октомври, десетта година по ред, во светски рамки се одбележува Меѓународниот ден на девојчето. Денот има цел да ги потенцира и да одговори на потребите и предизвиците со кои се соочуваат девојчињата, истовремено промовирајќи го зајакнувањето на девојчињата и исполнувањето на нивните човекови права. Девојчиња имаат право на безбеден, образован и здрав живот,…

Новата книга од Колин Хувер – „Лејла“ е најпродавана во „Литература.мк“ во септември

Само неколку недели откако излезе од печат, хит-романот „Лејла“, од број еден авторката на бестселери на „Њујорк тајмс“ – Колин Хувер, е најпродавана книга во книжарниците „Литература.мк“ за септември. Зад неа на топ 10 листата е уште една книга од Хувер, во издание на „Арс Либрис“, дел од „Арс Ламина – публикации“ – „Исповеди“. Следуваат…

„Гласот во нашата глава“ од Итан Крос е најбарана мотивациска книга во септември

Мотивациската книга што ги открива скриените моќи на нашиот внатрешен глас и ни покажува како да го искористиме во борбата со анксиозноста, „Гласот во нашата глава“ од Итан Крос, беше најбаран наслов од областа на нефикцијата минатиот месец. На топ 10 листата со мотивациски книги се повеќе изданија, кои веќе подолго време се омилени меѓу…

Го одбележуваме Светскиот ден на наставниците со 10 книги посветени токму ним во издание на „Арс Ламина“

Во интернационални рамки, денеска (5 октомври) се прославува Светскиот ден на наставниците. Да се биде наставник, учител, професор и воспитувач е најблагородната и најубавата професија. Но, истовремено, тоа е и најодговорната задача што подразбира голема посветеност и подготвеност. Наставниците се едни од најважните членови на општеството. Тие се водечка светлина за учениците и со својата…

„Малибу во пламен“ – најбараната книга од „Литература.мк“ ова лето

Летниот книжевен хит „Малибу во пламен“ од авторката Тејлор Џенкинс Рејд е најпродаван наслов во книжарниците на „Литература.мк“ и во август. Високо на топ 10 листата со најпродавани книги е уште еден бестселер на Џенкинс Рејд – „Седумте мажи на Евелин Хуго“. Ова лето се читаа историско-фантастичните романи „Париската библиотека“ од Џенет Скеслин Чарлс и…