Џон Илија Апелгрен: Книгата „Забранети луѓе“ се солидаризира со музичарите кои беа „забранети“ за време на пандемијата

Со музички настап во живо, во присуство на многубројни гости, вчеравечер (22 јуни), во книжарницата „Литература.мк суперстор“ во „Скопје сити мол“, познатиот џез-вокалист Џон Илија Апелгрен ја промовираше својата прва книга „Забранети луѓе“. Делото, кое е во издание на „Арс Либрис“, дел од „Арс Ламина – публикации“, е своевидно сведоштво за незавидната состојба на дел…

Сликовницата „Девојчето и градот“ од Ване Костуранов објавена на португалски јазик

Книгата за деца „Девојчето и градот“ од познатиот македонски илустратор и уметник Ване Костуранов деновиве излезе од печат и на португалски јазик, со наслов „A Menina e a Cidade“. Книгата ја објавува португалскиот издавач „Алфароба Едисоенж“ (Alfarroba Edições). Сликовницата првично беше објавена во 2020 година, на македонски јазик, во издание на „Либи“, дел од „Арс…

Комплетот „Шерлок Холмс за деца“ отсега и во колекционерска кутија

Новиот серијал „Шерлок Холмс за деца“, со десет книги за генијалниот детектив, адаптирани за деца, отсега е достапен и во колекционерска кутија. Станува збор за десет романи базирани на книгите од славниот шкотски писател сер Артур Конан Дојл, наменети за најмладите читатели, кои на македонски јазик се во издание на „Либи“, дел од „Арс Ламина…

Музичка промоција на книгата „Забранети луѓе“ од џез-вокалистот Џон Илија Апелгрен

Познатиот џез-вокалист Џон Илија Апелгрен на 22 јуни (среда), со почеток во 19 часот, во книжарницата „Литература.мк суперстор“ во „Скопје сити мол“ ќе ја промовира својата книга „Забранети луѓе“. Промоцијата ќе биде збогатена со музички настап во живо на Апелгрен и џез-пијанистот Гордан Спасовски. Книгата, која е во издание на „Арс Либрис“, дел од „Арс…

Александар Русјаков добитник на годинашното „Рациново признание“ за романот „Хотел меѓу две војни“

Писателот Александар Русјаков е добитник на годинашнoто „Рациново признание“ за неговата најнова книга „Хотел меѓу две војни“. Комисијата, во состав Јасминка Делова-Силјанова (претседател) и членовите Снежана Петрова-Џамбазова и Маја Апостолска, едногласно одлучи, од доставени 22 книги на конкурсот, наградата да се додели за ова прозно остварување кое плени со својата оригиналност и нестереотипен раскажувачки дискурс.…

Мимоза Рајл: „Соништата на писателот“ е книга за патот од страдањето до златната доба на убавината и на смислата

Со мултимедијален настан, вчеравечер (9 јуни), во „Салон 19:19“ при Културно-информативниот центар – Скопје, беше промовирана новата книга „Соништата на писателот“ од проф. д-р Мимоза Рајл. На промоцијата имаше книжевна, драмска, музичка и ликовна презентација, со еминентни уметници, актери и музичари. „Соништата на писателот“, во издание на „Арс Ламина“, е најновото дело на д-р Рајл…

„Прочитај повеќе“ – нова кампања на „Арс Ламина“ со попусти до 60 отсто

Под слоганот „Прочитај повеќе“, со попусти до 60% на над сто наслови, издавачката куќа „Арс Ламина“, од 8 до 30 јуни, ја организира новата продажна кампања во рамките на целата држава. Во акцијата ќе биде вклучен голем избор на книги од белетристиката за возрасни и литературата за деца, како и интерактивни изданија за најмладите. Во…

Современиот класик „Сто години самотија“ од Габриел Гарсија Маркес излезе од печат во издание на „Арс Ламина“

Светскиот книжевен класик „Сто години самотија“ од колумбискиот писател и нобеловец Габриел Гарсија Маркес деновиве излезе од печат во издание на „Арс Либрис“, дел од „Арс Ламина – публикации“. Романот „Сто години самотија“, кој е дел од едицијата „Современи класици“, се смета за магнум опус на Маркес, а важи и за едно од највлијателните дела…

Книгата „Соништата на писателот“ од Мимоза Рајл ќе биде промовирана во КИЦ

Новата книга „Соништата на писателот“ од проф. д-р Мимоза Рајл, во издание на „Арс Ламина“, ќе биде промовирана на 9 јуни (четврток), со почеток во 19.19 часот, во „Салон 19:19“, при Културно-информативен центар – Скопје. Промотивниот настан ќе биде мултимедијален, со книжевна, драмска, музичка и ликовна презентација, на која ќе учествуваат еминентни уметници, актери и…

Писателката Алма Растодер одржа час инспириран од книгата „Музеј на детството“ во ООУ „Александар Урдаревски“ од Чучер-Сандево

Во прегратките на Скопска Црна Гора, во близина на нашата метропола, а сепак надвор од градскиот метеж, ООУ „Александар Урдаревски“ во Чучер-Сандево беше домаќин на час по литература за паметење. Во топлото јунско утре, непосредно пред завршување на учебната година, се одржа инспиративна средба на учениците, љубители на пишаниот збор и Алма Растодер, писателка на…

„Мултиверзум за почетници“ на врвот на топ 10 листата со најбарани книги минатиот месец

Првата популарна книга за космологија, астрономија и космогонија напишана на македонски јазик, „Мултиверзум за почетници“ од Златко Василкоски, во издание на „Арс Либрис“, дел од „Арс Ламина – публикации“, е најпродаван наслов од областа на нефикцијата минатиот месец во книжарниците на „Литература.мк“. На втората позиција е „Децата и разводот: Психологија на разводот од перспектива на…

Движењето за креативност „Иво Лауренчиќ“ и „Арс Ламина“ на Меѓународниот ден на детето ги промовираа авторите и илустраторите на „Новите бајки од Македонија“

На одбележувањето на Меѓународниот ден на детето – 1 јуни, беше промовирана едицијата „Нови бајки од Македонија“, со што се збогати македонската литература за деца. На настанот беа промовирани и авторите на бајките, како и илустраторите кои работеа на визуализација и „оживување“ на ликовите. Четирите бајки од едицијата „Нови бајки од Македонија“ – „Бакнежот на…

Јордан Николов: Книгата „ОбојОбојОбој“ е мојата книжевна плоча, со раскази како музички секвенции

Во автентичниот амбиент на Културниот центар „Магаза“ во Битола, проследено со соодветен музички избор, вчеравечер (26 мај) беше промовирана новата збирка „ОбојОбојОбој“ од авторот и диџеј Јордан Николов. Промоторка на книгата, која е во издание на „Арс Либрис“, дел од „Арс Ламина – публикации“, беше Бисера Бендевска. „Во оваа книга по првпат се применува методот…

Ване Костуранов одржа изложба и работилница на фестивалот за сликовници „Овца во кутија“ во Нова Градишка, Хрватска

Познатиот македонски сликар, илустратор и автор на книги за деца Ване Костуранов одржа изложба и работилница на Меѓународниот фестивал за сликовници „Овца во кутија“, што од 23 до 25 мај се одржа во Нова Градишка, Хрватска. Настанот е во организација на „Креативна мрежа“, „Книга во центарот“ и Домот на културата Нова Градишка, каде што се…

„Арс Ламина“ ја поддржа Меѓународната научна конференција на Институтот за педагогија по повод 75-годишниот јубилеј

По повод одбележувањето на јубилејните 75 години од постоењето на Институтот за педагогија при Филозофскиот факултет, во Охрид, од 16 до 18 мај 2022 година, се одржа Меѓународна научна конференција на тема „75 години Институт за педагогија – Воспитно-образовни предизвици и перспективи“. Издавачката куќа „Арс Ламина“, чијашто долгорочна мисија е поттикнување и унапредување на образованието,…