„Сè што чуваме“ од Кери Лонсдејл

Ејми Тирни го има вистинскиот рецепт за совршен живот: да се омажи за нејзината прва љубов од детските денови, да основаат семејство и да го откупи ресторанот на родителите. Но, кога нејзиниот свршеник, Џејмс Донато, ненадејно исчезнува во бродска несреќа, нејзината визија за светла иднина заедно со него исчезнува во морето. Наместо да чекорат кон…

Промовиран новиот серијал „ТКЦП“ и перформанс на авторот Урош Петровиќ на штандот на „Литература.мк“

Во рамките на Саемот на книгата 2018 на штандот на издавачката куќа „Арс Ламина“ и книжарницата „Литература.мк“ вчера (7 мај) беа промовирани: новиот серијал за деца ТКЦП од Билјана Црвенковска и Здравко Гиров, како и македонската верзија на „Загадочни приказни“ од Урош Петровиќ. Писателката за деца Билјана Црвенковска и стрип-авторот Здравко Гиров го претставија романот…

Партија шах со збирката хаику-поезија „Реми“

  Новата збирка хаику-поезија „Реми“ од авторите Гето Руди и Теа К. ќе биде промовирана денеска (на 8 мај) во 18 часот, во рамките на 30. издание на Саемот на книга, на штандот на книжарницата „Литература.мк“ и издавачката куќа „Арс Ламина“ во ВИП Арената во СЦ „Борис Трајковски“. Книгата „Реми“ е дел од идеја што…

Носталгија и скопски приказни од Ново маало на промоцијата на „Динга стоп“ од Владимир Плавевски

Во носталгичен амбиент во петокот (4 мај) на штандот на „Литература.мк“ беше промовирана збирката раскази „Динга стоп: скопски приказни од Ново маало“ од авторот Владимир Плавевски. Промотор на настанот беше Мојсо Мојсовски, новинар и долгогодишен уредник на Дневникот во Македонското радио, кој се присети на старо Скопје и на некогашниот дух и мирис на градот.…

„Сè што чуваме“ од Кери Лонсдејл

  Ејми Тирни го има вистинскиот рецепт за совршен живот: да се омажи за нејзината прва љубов од детските денови, да основаат семејство и да го откупи ресторанот на родителите. Но, кога нејзиниот свршеник, Џејмс Донато, ненадејно исчезнува во бродска несреќа, нејзината визија за светла иднина заедно со него исчезнува во морето. Наместо да чекорат…

Претставен првиот „Мал водич низ македонскиот знаковен јазик“ на штандот на „Арс Ламина“

Изданието „Мал водич низ македонскиот знаковен јазик“ беше претставено на 4 мај (петок) на штандот на „Арс Ламина“ за време на Саемот на книгата, што се одржува во ВИП Арената во СЦ „Борис Трајковски“. На настанот беше остварена средба со Националниот сојуз на глуви и наглуви лица на Македонија. Станува збор за прво воведно претставување…

„Македонија и Балканот: Либерален поглед на национализмот и идентитетите“

Книгата „Македонија и Балканот: либерален поглед на национализмот и идентитетите“ од Благој Цонев, доцент по политички науки и меѓународни односи е ново издание на „Арс Ламина“ чии промотори  беа проф. д-р Тони Дескоски и проф. д-р Нано Ружин. „Книгата на д-р Цонев се појавува во еден многу значаен општествен момент за Р. Македонија, кога навидум…