Ленче Милошевска: Збирката раскази „Недопрени бисери“ говори и за храбриот женски лик, партизанката Милка во борба со фашистите

Писателката Ленче Милошевска е поет, романсиер и преведувач кој целиот свој работен век го има минато активно работејќи на развојот на домашната книжевна сцена и неодамна го објави своето ново дело „Недопрени бисери“. Станува збор за збирка раскази и кратки приказни која беше објавена од „Арс либрис“, дел од „Арс Ламина – публикации“ и ова…

„Мир-Божица-Ејрене“ е една од малкуте сочувани комедии на Аристофан која „дише“ со современост

Грчкиот драматург Аристофан напишал 44 комедии, но само 11 се зачувани, меѓу кои и „Мир-Божица – Ејрене“, која неодамна беше објавена од „Арс Либрис“, дел од „Арс Ламина – публикации“. Преводот од старогрчки јазик е на пензионираната универзитетска професорка Елена Колева и делото веќе може да се најде во сите книжарници „Литература.мк“ или да се…

Книгата „Приказната за Десперо“, од наградуваната авторка Дикамило, раскажува за едно храбро глувче

Кејт Дикамило е позната како американска писателка на детска фикција и е една од шесте автори кои добиле два медала „Њубери“ за романите „Приказната за Десперо“ и „Флора и Улис“. Таа воедно била и американски амбасадор за литература за млади назначена од Конгресната библиотека во 2014/2015 година. Нејзиното дело, „Флора и Улис: Возбудливи авантури“ веќе…

„Боксерот од Ново маало“ е вистинска скопска приказна за маалски тепач кој стана успешен боксер

Животот и духот на Ново маало во старото Скопје и уникатната приказна за вистинскиот лик со измислено име, Ангел Тотевски или Шуре Катиљ, кој од уличен тепач станува успешен боксер во клубот „Вардар“ и маалска легенда. Ова се двете главни точки во романот „Боксерот од Ново маало“ на авторот Владимир Плавевски, кој вчера беше промовиран…

„Најстар стил на македонското народно пеење“ не е книга само за етномузиколозите туку и за сите љубители на нашиот фолклор

Универзитетскиот професор и етномузиколог Ѓорѓи Ѓорѓиев пред многу децении се фасцинирал од извикот, како дел од македонската музичка традиција, кога слушнал група од жени во селото Блаце кои сосема случајно изведувале каначки песни со кои ги повикувале луѓето на свадба. Љубопитен околу генезата, која тогаш не била доволно истражена, тој минал долг период работејќи за…

За светските медиуми е новиот Стивен Хокинг, а Карло Ровели во „Редоследот на времето“ ни ја доближува најголемата мистерија

Никој не пишува за космосот како Ровели, а неговата нова приказна за времето е елегантна и луцидно раскажана без разлика дали се зборува за факти или авторот се впушта во романтични филозофски шпекулации за природата на времето. Вака светски реномираниот весник „Вашингтон пост“ ја оцени книгата „Редоследот на времето“ од италијанскиот физичар и писател Карло…

Книгата „Зад црвените чадори“ за нерегулираното насилство врз сексуалните работнички достапна во книжарниците „Литература.мк“

Книгата „Зад црвените чадори“ на Јулијана Настоска Петреска, која е адаптација на нејзиниот магистерски труд посветен на нерегулираното насилство врз сексуалните работнички, од неодамна е достапна во сите книжарници „Литература.мк“ и може да се нарача онлајн на http://www.literatura.mk. Делото кое е објавено од издавачката куќа „Арс Ламина“ се фокусира на сензитивна тема за која, за…

Велко Неделковски: „И не биди млад мајмун“ е криминалистички роман кој се чита во еден здив

Криминалистичкиот роман „И не биди млад мајмун“ на авторот Велко Неделковски вчера (11 септември) беше промовиран во заедничкиот промоцентар на „Саемот на книга“ во Скопје, а ова дело е дел од поширока едиција на издавачката куќа „Арс Ламина“ наречена „Во еден здив“. Целта е да се понудат кратки и динамични дела кои се читаат веднаш,…

„Саем на книга“: На 10 септември средба со авторите Владимир Плавевски и Ненад Георгиевски

На третиот ден од „Саемот на книга“ на штандот на издавачката куќа „Арс Ламина“ ќе се одржат средби со писателите Владимир Плавевски и Ненад Георгиевски. На 10 септември во 17 часот, Плавевски ќе се дружи со обожавателите и ќе може да се добие потпис на неговиот роман „Вампирџија“. Во 19 часот Ненад Георгиевски ќе ја…

„Саем на книга“: На 9 септември промоција на романот на Александар Русјаков и средба со Мартин Јованоски

Во рамки на „Саемот на книга“ во Скопје, на 9 септември во 17 часот на штандот на издавачката куќа „Арс Ламина“ ќе се одржи средба со авторот на книгата „Зошто јас?“, додека во 19 часот на заедничката сцена е закажана промоција на романот „Курвински хроники“ на Александар Русјаков. Манифестацијата која ќе трае до 14 септември…

„Поларна светлина“ на Филип Пулман е модерен класик на детската литература

„Поларна светлина“ е првиот дел од трилогијата „Темната граѓа“ (оригинален наслов „His Dark Materials“). Делото е напишано уште во 1995 година и е добитник на многу награди, а од 2019 година е и критички и комерцијално успешна серија на Би-би-си и Ејч-би-о. Автор на делото „Поларна светлина“ е Филип Пулман, а преводот на ова дело…

Бестселерот „Каде што шумата се среќава со ѕвездите“ доби македонско издание

Книгата „Каде што шумата се среќава со ѕвездите“ е прекрасна, човечка приказна напишана од авторката Гленди Вандера која нè потсетува дека понекогаш мора да погледнеме подалеку од врвовите на дрвјата кон ѕвездите и да дозволиме да влезе светлина во нашите животи. Делото веќе е преведено на македонски јазик во издание на „Арс Либрис“, дел од…

Приказната за генијалниот Артемис Фаул на македонски јазик во „Литература.мк“

Велат „книгата секогаш е подобра од филмот“ затоа што читајќи секогаш можеме да ја отвориме сопствената имагинација и да создадеме лик кој е наш, специфичен и уникатен. Од неодамна во сите книжарници „Литература.мк“ може да се најде книгата за 12-годишниот гениј Артемис Фаул на авторот Овен Колфер, а воедно врз основа на ова дело, филмскиот…

Промоција на книгата „Press & Play“ на Ненад Георгиевски на џез-фестивалот во Прилеп

Првата книга со рецензии на англиски јазик за современа македонска музика кои воедно се објавени во реномираниот светски медиум „Ол абаут џез“ (All About Jazz) на авторот Ненад Георгиевски е насловена „Прес енд плеј“ („Press & Play“) и на 29 август (сабота) во 20 часот во Прилеп ќе има и своја промоција која ќе може…

Онлајн промоција на вториот дел од „Солунска 28“ од авторот Неле Карајлиќ

Еден од наjпознатите музичари од екс ЈУ сцената Неле Карајлиќ, покрај успесите во сатиричните комедии како „Топ листа надреалиста“ и учеството во бендовите „Но смокинг оркестра“ и „Забрањено пушење“, се проба и успеа како автор на романи и неговото најново дело онлајн ќе биде промовирано на 25 август (вторник) во 19 часот на фејсбук-страницата на…