ПРИКАЗНА ЗА БРАТ И СЕСТРА, НИВНИОТ ДОМ ОД ДЕТСТВОТО И МИНАТОТО ШТО НЕ МОЖАТ ДА ГО ОСТАВАТ

„Мислиш ли дека е возможно човек некогаш да го види минатото какво што, всушност, било?“ Финалист за Пулицеровата награда, бестселер на „Њујорк тајмс“ и „Сандеј тајмс“, една од најдобрите книги за 2019 година според „Њујорк тајмс“, списанието „Тајм“, „Вашингтон пост“, списанието „Опра“, „Вог“ и „Базфид“. „Холандската куќа“ на Ен Пачет, број 1 авторката на „Њујорк…

МОЈАТА МРАЧНА ВАНЕСА – ЛОЛИТА НА 21 ВЕК

„Луѓето би ризикувале сè за малку убавина во животот“ Инстант-бестселер на „Њујорк тајмс“ и финалист на „Гуд ридс“ во категориите „Роман на годината“ и „Дебитантски роман на годината“. Најдобра книга за 2020 година според „Ју-ес-еј тудеј“, „Ентертејмент викли“, „Мари Клер“, „Харперс базар“, „Бастл“, „Њујорк пост“, „Есквајер“, „Сандеј тајмс“, „Гардијан“, „Њузвик“, „Вашингтон пост“, „Ел“, „Пипл“, „Њујорк…

Возбудливи наслови од „Арс Ламина“ што треба да ги прочитате

Издавачката куќа „Арс Ламина“ неодамна објави повеќе изданија, меѓу кои и многу бестселери, од различни жанрови достапни во книжарниците „Литература.мк“ или да се нарачаат онлајн на веб-страницата http://www.literatura.mk. Покрај шесте романи од кралицата на мистеријата, Агата Кристи („Мистериозниот случај во Стајлс“, „Убиството на Роџер Акројд“, „Лорд Еџвер е мртов“, „Убиство во Ориент експрес“, „Смрт на…

Мишо Китаноски: Работејќи како новинар, слушнав приказни за Мис Стон и за Крлежа кои се дел од книгата „Прстен и парфем“

 Како професионален новинар од 1967 година, имав можност да влезам во сите села и градови и да разговарам со стотици луѓе. Приказната за Мис Стон ја слушнав во 1969 година во Берово, а ми се потврди во 1971 година во Струмица, каде ми ја раскажа припадник на нејзината верска организација – истакна Мишо Китаноски на…

Трите дела од серијалот „Темната граѓа“, што го инспирирaa и Холивуд, се достапни на македонски јазик

Филип Пулман е автор на бестселери меѓу кои и трилогијата наменета за млади читатели „Темната граѓа“ која е составена од книгите „Поларна светлина“, „Суптилниот нож“ и „Килибарниот дурбин“. Овие дела се објавени и на македонски јазик во издание на „Арс Либрис“, дел од „Арс Ламина – публикации“. Пулман во 2008 година од дневниот весник „Тајмс“…

„Инспирирај се за промени“ e книга која го отвoра патот за подобро утре

Новото и надополнето издание на книгата „Испирирај се за промени“ од Радмила Костова-Мила и Иван Лапчевиќ од неодамна може да се најде во сите книжарници „Литература.мк“ или да се нарача онлајн на следниот линк. Станува збор за издание на „Попули“, дел од „Арс Ламина – публикации“ и е дело кое го отвора патот и помага…

Јоти Поповски: „Животниот пат на иноваторот“ е сведоштво за мојот бурен и продуктивен живот

„Млади иноватори, никогаш не се откажувајте од вашите соништа и идеи“, вели еден од најпродуктивните домашни пронаоѓачи, Јоти Поповски кој е троен добитник на престижната награда од „Енерџи глоуб“, а неговата експериментална пречистителна станица е инсталирана и на Антарктикот. Книгата „Животниот пат на иноваторот“ на Поповски, во која тој зборува за неговиот бурен и интересен…

Шарлота Папаи: „Македонско-унгарскиот разговорник“ е прв чекор кон зближување на овие два народа

Шарлота Папаи во периодот од 2007 до 2011 година работела како лектор по унгарски јазик на универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје каде го предавала овој јазик, а во текот на престојот организирала и настани низ државата врзани со промоција на унгарската култура како изложби, концерти, балетски изведби итн. Таа воедно е и лектор…

Булингот прикажан во сликовницата „Денес ти нема да играш“ во суштина е апел за помош

Сликовницата „Денес ти нема да играш“ од шпанската авторка Пилар Серано и илустраторот Канизалес, во која фокусот е на булингот, беше промовирана вчера, онлајн на фејсбук-страницата „Литература.мк“. Со цел да се даде поголемо значење на овој проблем кој во светски рамки, како и во Македонија, станува сè поголем и на кој се става сè поголем…

„Драг Едвард“ која според „Њујорк тајмс“ и „Вашингтон пост“ е една од најдобрите книги во 2020 година, доби и македонски превод

Книгата „Драг Едвард“ од Ен Наполитано влезе и во потесниот избор во категоријата „фикција“ на изборот за најдобри дела во 2020 година на една од најпознатите светски веб-страници за книги „Гудридс“ (goodreads.com). Ова дело, брзо по излегувањето, стана бестселер на „Њујорк тајмс“, а на почетокот на годинава доби и превод на македонски јазик во издание…

„Мир-Божица-Ејрене“ од Аристофан е една од античките комедии во која и денес се препознаваат универзални вистини

Грчкиот драматург Аристофан има напишано голем број дела, но, за жал, само 11 се зачувани денес, а македонскиот превод на неговата комедија „Мир-Божица – Ејрене“ е дури негово деветто дело кое доживува домашно издание. Книгата која вчера беше промовирана онлајн на фејсбук-страницата на „Литература.мк“ е преведена од старогрчки јазик од пензионираната универзитетска професорка Елена Колева.…

Велко Неделковски: Стихозбирката „Тишината на зборот“ е за оној молк по ехото на изговорениот вистински збор

Еден од најактивни македонски писатели, Велко Неделковски неодамна ја издаде својата нова стихозбирка „Тишината на зборот“. Овој писател и сценарист е познат како автор на култната домашна серија „Втората смена“, добитник е на наградата за животно дело од Македонската радио-телевизија како и низа признанија за своите романи, раскази, радио и телевизиски драми и серии. Во…

Соња Трајковска: Првиот „Македонски-унгарски разговорник“ го напишав поради недостиг на домашна литература за овој јазик

Со цел да им го приближи унгарскиот јазик на македонските граѓани, авторката Соња Трајковска го напиша првиот „Македонско-унгарскиот разговорник“ кој вчера беше промовиран онлајн на фејсбук-страницата на „Литература.мк“. Се работи за кратко, но конструктивно дело во кое се вметнати секојдневни фрази што ќе му помогнат на секој турист или посетител да се снајде додека е…

„Флора и Улис: Возбудливи авантури“ е детска инспиративна приказна од познатата авторка Кејт Дикамило

„Флора и Улис: Возбудливи авантури“ е дело на Кејт Дикамило, авторка која воедно се има најдено и на првото место како најпродавана писателка на листата на престижниот весник „Њујорк тајмс“. Оваа нејзина книга е исполнета со ексцентрични и шармантни карактери и е конципирана во нов и возбудлив формат. Делото е во издание на „Либи“, дел…

Осовременетата „Автобиографија“ на Цепенков е одличен влез за децата во нашето народно творештво

Книгата „Автобиографија“ на најпознатиот македонски собирач на народни умотворби, Марко Цепенков, која е со осовременет јазик и чиј концепт е адаптиран за децата, вчера беше онлајн промовирана на фејсбук-страницата на „Литература.мк“. Модераторот на настанот што се одржа по повод 100-годишнината од смртта на овој значаен домашен автор беше уредникот на изданието, Ведран Диздаревиќ, кој посочи…