Промоција на книгата „Мали огласи и уште по нешто“

Промоција, дружење и потпишување на книгата „Мали огласи и уште по нешто“, од авторот Дејан Алексиќ во книжарницата во книжарницата „Литература.мк“. Промоцијата ќе се одржи во среда, на 6 декември, со почеток од 19 часот. На настанот ќе присуствува и авторот Дејан Алексиќ, а ќе гостуваат и актери од Театарот за деца и младинци, кои ќе…

Промоција на книгата „Социјалниот архетип во документарниот филм“ во рамки на „Македокс“

Во недела (20 август, 2017 година), со почеток од 20.00 часот во Куршумли Ан, во рамките на фестивалот на креативен документарен филм „Македокс“, ќе се одржи промоција на книгата „Социјалниот архетип во документарниот филм“ од Маријана Котевска-Георгиева, а во издание на Арс Ламина публикации. Во книгата „Социјалниот архетип во документарниот филм“ се обработени девет документарни…

Неле Карајлиќ, Жан Бак, Хавиер Руескас и Франсеск Миралјес – гости на „Арс Ламина“ на Саемот на книгата 2017

Многу гости, странски автори, специјални настани и промоции, нови и атрактивни наслови, едукативни изданија и дидактички помагала, креативни работилници за деца, турнири во дидактички игри и многу други изненадувања Издавачката куќа „Арс Ламина“, како и досега, ќе се претстави со низа нови наслови, но и со многу промоции и специјални гости, како домашни, така и…

Наскоро: Последната книга од трилогијата „Делириум“

Наскоро на literatura.mk: „Реквием“ од Лорен Оливер – последната книга од трилогијата „Делириум“. Ова возбудливо финале на трилогијата „Делириум“, што се најде на листата на најпродавани книги според „Њујорк тајмс“, е спој на акција и романса, полна со опасности, внатрешни дилеми и забранета љубов. Сместена во дистописките Соединети Американски Држави, приказната продолжува од моментот кога повторно се…

Наскоро во едицијата Лауреати: „Сета светлина што не можеме да ја видиме”

Наскоро на литература.мк во едицијата Лауреати – Сета светлина што не можеме да ја видиме од Ентони Дор Сета светлина што не можеме да ја видиме на Ентони Дор е една од оние ретки книги за кои публиката и критиката се едногласни: неколкумесечен бестселер, роман обожаван од читателите и роман што се закитува и со најпрестижната американска…

Наскоро два нови наслови – Тери Прачет и Крешимир Мишак

Како што веќе знаете, летото во Арс Либрис е посветено на добри книги и попусти кои траат цело лето :). Но покрај акциите, тука се и два нови наслови кои треба да излезат во продажба до крајот на овој месец.  Во едицијата „Фантастика“, го претставуваме второто продолжение од серијалот „Дисксвет“ на Тери Прачет – „Чудесна светлина“ …