„Резерва“ – мемоарите на принцот Хари наскоро во издание на „Арс Ламина“

Една од најочекуваните книги оваа година, мемоарите на принцот Хари, „Резерва“, наскоро ќе биде објавена на македонски јазик, во издание на „Арс Либрис“, дел од „Арс Ламина – публикации“. Автобиографијата на војводата од Сасекс за кратко време по објавувањето на почетокот на оваа година стана еден од најбараните наслови. Според Гинисовата книга на рекорди, „Резерва“,…

НАСКОРО: Првата авторизирана биографија на Дарко Панчев

На денешен ден, 7 септември, во 1965 година, во Скопје е роден најславниот и најуспешниот фудбалер на Македонија – Дарко Панчев. Благодарение на своите голгетерски способности и вродениот рефлекс за скротување на топката во шеснаесетникот, тој се здобива со прекарот Кобра, како што е познат и до ден-денес во фудбалскиот свет. Решетејќи ги мрежите на…

„Лејла“ од Колин Хувер наскоро на македонски јазик

По книжевните хитови „Исповеди“, серијалот „Безнадежно“ и „Без Мерит“, наскоро од број 1 авторката на бестселери на „Њујорк тајмс“ – Колин Хувер, ќе излезе романот „Лејла“. Романот, што го истражува животот по трагедија и неуништливиот дух на љубовта, на македонски јазик е во издание на „Арс Либрис“, дел од „Арс Ламина – публикации“. Кога Лидс…

Се „шие“ нова несекојдневна сликовница – „Шила“

Новата несекојдневна сликовница „Шила“ од авторката Јана Мишо и илустраторката Калиопи Трпчева,  во издание на „Либи“, дел од „Арс Ламина – публикации“, наскоро ќе пристигне во книжарниците на „Литература.мк“. „Шила“ е топла сликовница за патот до среќата на едно срамежливо девојче, „сошиена“ од лирската приказна на Јана Мишо и колоритните илустрации на Калиопи Трпчева. Играта…

НАСКОРО: „Арс Ламина“ ќе реобјави десет тома со 12 книги за возрасни од Оливера Николова

На денешен ден (11 март), во 1936 година во Скопје е родена една од најплодните, најнаградувани и најзначајни македонски писателки, Оливера Николова. Во чест на нејзиниот 86-ти роденден, со особено задоволство најавуваме дека издавачката куќа „Арс Ламина“, под својот импринт „Арс Либрис“, наскоро ќе го реобјави целокупното творештво за возрасни од Николова. Книгите, кои се дел…

НАСКОРО: Бестселерот „Невидливиот живот на Ади Лару“ од В. Е. Шваб на македонски јазик

Наскоро во издание на „Арс Либрис“, дел од „Арс Ламина – публикации“, ќе биде објавен романот „Невидливиот живот на Ади Лару“ од В. Е. Шваб. Станува збор за бестселер на „Њујорк тајмс“ (37 последователни недели на оваа листа), „Ју-ес-еј тудеј“, „Нешнел инди“ и „Вашингтон пост“, преведен на 30-тина јазици. Во ноември 2021 година, беше објавено…

Мултимедијална промоција на збирката песни „Карши“ од Маријана Котевска-Георгиева

Со мултимедијален настан, на 3 октомври (недела), со почеток во 19 часот, во Капан ан, ќе биде промовирана збирката песни „Карши“ од авторката Маријана Котевска-Георгиева. Книгата, која е објавена на македонски и на англиски јазик, е во издание на „Арс Либрис“, дел од „Арс Ламина – публикации“. Англиската верзија на стихозбирката, со наслов Across from…

Детективскиот серијал „Мистериозните случаи на Енола Холмс“ од Ненси Спрингер наскоро во издание на „Арс Ламина“

За сите љубители на детективските романи и на Шерлок Холмс, наскоро од печат ќе излезе новиот серијал „Мистериозните случаи на Енола Холмс“ од авторката Ненси Спрингер, во издание на „Либи“, дел од „Арс Ламина – публикации“. На полиците на книжарниците „Литература.мк“ набрзо на македонски јазик ќе се најдат првите две книги од серијалот: „Исчезнатиот маркиз“…

Наскоро: „Умствени вежби, гениј“ – нов серијал со логички игри во издание на „Либи“

Која е првата асоцијација кога ќе се споменат Шерлок Холмс, Леонардо да Винчи и Алберт Ајнштајн? Тие се генијалци! Да, тие се едни од најгенијалните умови: Холмс е најгенијалниот детектив меѓу фиктивните книжевни ликови, Да Винчи е најгенијалниот креативец меѓу уметниците, а Ајнштајн – еден од најгенијалните научни умови. Што значи да размислувате како нив?…

„Ветената земја“ од Барак Обама наскоро на македонски јазик во издание на „Арс Ламина“

Новата автобиографска книга на поранешниот претседател на САД Барак Обама, „Ветената земја“, наскоро ќе биде објавена на македонски јазик, во издание на „Арс Либрис“, дел од „Арс Ламина – публикации“. Обама, кој денеска (четврти август) го слави својот 60-ти роденден, во возбудливиот и со нетрпение очекуван прв дел од неговите претседателски мемоари ја раскажува приказната…

Да ја сакаме Земјата како што ја сака Дејвид Атенборо

Денеска е Денот на планетата Земја што низ целиот свет се одбележува со едукативни настани и активности за подигање на свеста за климатските промени. Но, дали само 22 април е доволен за да го зачуваме овој наш дом? Годинава, фокусот е ставен на природните процеси, на развојот на зелените технологии и на иновативното размислување што…

Соња Трајковска: Се надевам дека „Македонско-унгарскиот разговорник“ ќе поттикне желба за учење на овој јазик

Онлајн-промоцијата на „Македонско-унгарскиот разговорник“ чиј автор е Соња Трајковска ќе се одржи на 26 јануари (вторник) во 20 часот на фејсбук-страницата „Литература.мк“. Ова дело е издание на „Арс Либрис“, дел од „Арс Ламина – публикации“ и наскоро ќе биде достапно во книжарниците „Литература.мк“ како и да се нарача онлајн на http://www.literatura.mk Пред промоцијата поразговаравме со…

НАСКОРО: Книга за деца „Вистинска приказна за две соседни кралства“

Книгата за деца „Вистинска приказна за две соседни кралства“ чиј автор е Марија Костадиновска, а илустрациите се на Александра Филипоска, наскоро ќе може да се најде во сите книжарници „Литература.мк“ како и да се нарача онлајн на http://www.literatura.mk. Делото е во издание на „Либи“, дел од „Арс Ламина – публикации“. Ова воопшто не е некоја…

На одбележувањето на роденденот на Агата Кристи, „Арс Ламина“ најавува едиција од 12 нејзини романи

Агата Кристи е една од најпознатите авторки на криминалистички романи и воедно креаторка на еден од најпроникливите детективи на сите времиња, Херкул Поаро. Денес (15 септември) се одбележува и нејзиниот роденден, така што обожавателите од целиот свет ѝ оддаваат почит на писателката чии дела и денес ја маѓепсуваат публиката. Издавачката куќа „Арс Ламина“ наскоро ќе…

Издавачката куќа „Арс Ламина“ со повеќе од 300 нови наслови на „Саемот на книга“ во Скопје

Издавачката куќа „Арс Ламина“ ќе биде дел од „Саемот на книга“ што ќе се одржи од 8 до 14 септември во „А1 арена СЦ Борис Трајковски“, кај аквапаркот, под монтажни објекти. „Арс Ламина“ ќе се претстави со повеќе од 300 нови наслови, а попустите ќе се движат до 80 отсто. Во рамки на саемот, издавачката…