Мултимедијална промоција на збирката песни „Карши“ од Маријана Котевска-Георгиева

Со мултимедијален настан, на 3 октомври (недела), со почеток во 19 часот, во Капан ан, ќе биде промовирана збирката песни „Карши“ од авторката Маријана Котевска-Георгиева. Книгата, која е објавена на македонски и на англиски јазик, е во издание на „Арс Либрис“, дел од „Арс Ламина – публикации“. Англиската верзија на стихозбирката, со наслов Across from…

Детективскиот серијал „Мистериозните случаи на Енола Холмс“ од Ненси Спрингер наскоро во издание на „Арс Ламина“

За сите љубители на детективските романи и на Шерлок Холмс, наскоро од печат ќе излезе новиот серијал „Мистериозните случаи на Енола Холмс“ од авторката Ненси Спрингер, во издание на „Либи“, дел од „Арс Ламина – публикации“. На полиците на книжарниците „Литература.мк“ набрзо на македонски јазик ќе се најдат првите две книги од серијалот: „Исчезнатиот маркиз“…

Наскоро: „Умствени вежби, гениј“ – нов серијал со логички игри во издание на „Либи“

Која е првата асоцијација кога ќе се споменат Шерлок Холмс, Леонардо да Винчи и Алберт Ајнштајн? Тие се генијалци! Да, тие се едни од најгенијалните умови: Холмс е најгенијалниот детектив меѓу фиктивните книжевни ликови, Да Винчи е најгенијалниот креативец меѓу уметниците, а Ајнштајн – еден од најгенијалните научни умови. Што значи да размислувате како нив?…

„Ветената земја“ од Барак Обама наскоро на македонски јазик во издание на „Арс Ламина“

Новата автобиографска книга на поранешниот претседател на САД Барак Обама, „Ветената земја“, наскоро ќе биде објавена на македонски јазик, во издание на „Арс Либрис“, дел од „Арс Ламина – публикации“. Обама, кој денеска (четврти август) го слави својот 60-ти роденден, во возбудливиот и со нетрпение очекуван прв дел од неговите претседателски мемоари ја раскажува приказната…

Да ја сакаме Земјата како што ја сака Дејвид Атенборо

Денеска е Денот на планетата Земја што низ целиот свет се одбележува со едукативни настани и активности за подигање на свеста за климатските промени. Но, дали само 22 април е доволен за да го зачуваме овој наш дом? Годинава, фокусот е ставен на природните процеси, на развојот на зелените технологии и на иновативното размислување што…

Соња Трајковска: Се надевам дека „Македонско-унгарскиот разговорник“ ќе поттикне желба за учење на овој јазик

Онлајн-промоцијата на „Македонско-унгарскиот разговорник“ чиј автор е Соња Трајковска ќе се одржи на 26 јануари (вторник) во 20 часот на фејсбук-страницата „Литература.мк“. Ова дело е издание на „Арс Либрис“, дел од „Арс Ламина – публикации“ и наскоро ќе биде достапно во книжарниците „Литература.мк“ како и да се нарача онлајн на http://www.literatura.mk Пред промоцијата поразговаравме со…

НАСКОРО: Книга за деца „Вистинска приказна за две соседни кралства“

Книгата за деца „Вистинска приказна за две соседни кралства“ чиј автор е Марија Костадиновска, а илустрациите се на Александра Филипоска, наскоро ќе може да се најде во сите книжарници „Литература.мк“ како и да се нарача онлајн на http://www.literatura.mk. Делото е во издание на „Либи“, дел од „Арс Ламина – публикации“. Ова воопшто не е некоја…

На одбележувањето на роденденот на Агата Кристи, „Арс Ламина“ најавува едиција од 12 нејзини романи

Агата Кристи е една од најпознатите авторки на криминалистички романи и воедно креаторка на еден од најпроникливите детективи на сите времиња, Херкул Поаро. Денес (15 септември) се одбележува и нејзиниот роденден, така што обожавателите од целиот свет ѝ оддаваат почит на писателката чии дела и денес ја маѓепсуваат публиката. Издавачката куќа „Арс Ламина“ наскоро ќе…

Издавачката куќа „Арс Ламина“ со повеќе од 300 нови наслови на „Саемот на книга“ во Скопје

Издавачката куќа „Арс Ламина“ ќе биде дел од „Саемот на книга“ што ќе се одржи од 8 до 14 септември во „А1 арена СЦ Борис Трајковски“, кај аквапаркот, под монтажни објекти. „Арс Ламина“ ќе се претстави со повеќе од 300 нови наслови, а попустите ќе се движат до 80 отсто. Во рамки на саемот, издавачката…

Наскоро: Првиот роман за младата детективка Агата Одли добива македонски превод

Запознајте ја 13-годишната Агата Одли, храбра и решителна хероина која е ѕвезда на нова и модерна серија на детективски романи за деца. Првиот дел од оваа едиција, „Агата Одли – Тајниот клуч“, на авторката Лина Џонс наскоро добива и македонски превод во издание на „Либи“, дел од „Арс Ламина – публикации“. Романот ќе може да…

НАСКОРО: Славој Жижек анализира како оваа „Пандемија“ го менува светот во најновото дело преведено на македонски јазик

Славој Жижек кој честопати го нарекуваат „најопасниот философ на Западот“ во своето ново дело со наслов „Пандемија“ обработува актуелна тема што во моментов „ја изместува Земјата од својата оска“ и воедно со своето уникатно гледиште ни го разоткрива нејзиното подлабоко значење. Книгата со поднаслов „Ковид – 19 го тресе светот“ веќе е преведена на македонски…

НАСКОРО: „Храбри наместо совршени“ на Решма Саџани ги повикува жените да одберат иницијатива наместо перфекција

По нејзиниот говор на популарната конференција „ТЕД“ (TED) во 2016 година каде ги мотивира девојчињата да преземаат предизвици наместо да ја „бркаат“ перфекцијата, американската политичарка и адвокатка Решма Саџани ја издава книгата „Храбри наместо совршени“. Сега, ова дело добива и македонски превод во издание на „Арс Либрис“, дел од „Арс Ламина ‒публикации“. Книгата наскоро ќе…

НАСКОРО: „Како да станам моден дизајнер?“ од Зорка Тодорова-Младеновиќ во издание на „Арс Ламина“

Наскоро во издание на „Арс Либрис“, дел од „Арс Ламина – публикации“, ќе излезе од печат книгата „Како да станам моден дизајнер?“ од Зорка Тодорова-Младеновиќ. Станува збор за прва книга од ваков тип на македонски јазик, којашто им излегува во пресрет на фантазијата и на желбата на оние кои сериозно сакаат да се занимаваат со…

НАСКОРО: „Најстари приказни“ од Томислав Османли ‒ книга со митови во издание на „Арс Ламина“

Во издание на „Либи“, дел од „Арс Ламина ‒ публикации“, наскоро ќе биде објавена најновата книга на македонскиот раскажувач Томислав Османли, „Најстари приказни“. Станува збор за книга митови од архајскиот период на медитеранските култури, наративи дојдени до нас преку грчката култура и писменост или создадени во неа. Раскажувањето на најстарите приказни од мугрите на западната…

НАСКОРО: Монолозите на Тошо Малерот во издание на „Арс Ламина“

Еден од најпрепознатливите хумуристични ТВ-ликови, Васко Тодоров, попознат како Тошо Малерот од популарната серија „К-15“, наскоро ќе ја објави својата прва книга „Монологија“, која е во издание на „Арс Либрис“, дел од „Арс Ламина – публикации“. Книгата ги содржи најпознатите монолози на Тошо Малерот снимени во рамки на „К-15“, но и скечеви, кои досега не…