„Ти и јас“ – персонализирана книга како подарок за вашите најсакани

Вашата љубов може да биде книга, што ќе ја испишувате заеднички низ животот. Создадете оригинален подарок за оној или за онаа што најмногу ви значи. Направете книга во која заедничките моменти можете да ги допишувате, да ги цртате, да ги боите или, пак, да залепите фотографии, така што ќе ја посветите на оној или на…

Промовирана „Новиот цар“ на Томислав Османли

Божиќниот драмски текст за деца „Новиот цар“ на Томислав Османли, е всушност божиќна мистерија која го носи поднасловот „Приказна за раѓањето на Царот на царевите“ и претставува инсценација на повеста за раѓањето на Исус раскажана низ 12 сцени, со почетна игра, пролог и епилог. Почетната игра ги претставува традиционалните коледарски песни што се пејат не само…

Промовирана книгата за деца „Кучешки приказни од Тафталиџе 1“

„Кучешки приказни од Тафталиџе 1“ на Јасмина Кантарџиева Димков и илустраторот Ивица Спасовски е приказна за Дикси, Тајсон, Иза, Леа, Макс, Ситни, Буцко, Бели, Буч и Брзи, десет неразделни пријатели, десет мили и весели кучиња од една мошне добро позната населба – Тафталиџе 1. Кучињата секојдневно се дружат и шетаат по познатите улици „Виенска“, „Букурешка“, „Париска“, „Прашка“,…

Промоција на два романи од Оливера Ќорвезироска

Промоција, дружење и потпишување на книгите „Кифличката Мирна“ и „Мојот брат од тринаесеттиот кат“ – реизданија на познатите романи за деца на авторката Оливера Ќорвезироска, со илустрации од Александра Филипоска. Книжарница „Литература.мк“ на ул. Македонија, на 27 декември 2017 година, со почеток од 19.00 часот. Промотор: Весна Мојсова-Чепишевска Краток опис на книгите: КИФЛИЧКАТА МИРНА „Како се…

Промоција на книгата за деца „Кучешки приказни од Тафталиџе 1“

Во сабота, на 23 декември 201 година, во книжарницата „Литература.мк“ на улица Македонија, ќе се одржи промоција на книгата за деца „Кучешки приказни од Тафталиџе 1“ и дружење со авторката Јасмина Кантарџиева Димков и илустраторот Ивица Спасовски. Промотор на книгата ќе биде Билјана Црвенковска, уредник и писател за деца. Краток опис на книгата: Дикси, Тајсон,…

Дружење со Томислав Османли, авторот на книгата „Новиот цар“

Во понеделник, на 25 декември 2017 година, во книжарницата „Литература.мк“ на улица Македонија ќе има дружење со авторот Томислав Османли и потпишување на неговата книга „Новиот цар“! Краток опис на книгата: „Новиот Цар“ Приказна за раѓањето на Царот на царевите Кога се раѓаат големите цареви, На небото се појавува сјајна Ѕвезда… „Новиот цар“ е божикна…

Арс Ламина донираше за децата од домот „11 Октомври“

Издавачката куќа „Арс Ламина – публикации“ донираше едукативни изданија и дидактички помагала на НВО Интернационална организација за деца и млади – ХЕСЕД за поддршка и унапредување на образовниот процес кај ранлива група граѓани – деца без родителска грижа, преку проектот „Ментор-Тутор/Имплементација на непосредна цел“, со цел обезбедување на мерлив и одржлив индивидуален образовен развој на…

Гответе насмеани!

Во петокот, на 15 декември 2017 година, во книжарницата „Литература.мк“ на ул. Македонија беше промовиран готвачот „Dave’s Kitchen: Гответе насмеани“ од авторот Давор Панчевски. Присутните на промоцијата имаа можност и да се засладат со неколку вкусни специјалитети кои ги подготви Давор. Книгата е ексклузивно достапна во книжарницата „Литература.мк“.

Промовирана „Мали огласи“ на Дејан Алексиќ

Во преполната книжарницата „Литература.мк“ на ул. Македонија се одржа промоцијата на книгата „Мали огласи и уште по нешто“ од авторот Дејан Алексиќ. Во џагорлива атмосфера, промоторката Оливера Ќорвезировска посочи дека со своите „Мали огласи“, Дејан Алексиќ ќе го допре и најзаспаниот нерв на секој што длабоко во себе е дете и ќе го подигне да…

Промоција на книгата за деца „Мистериозното јајце“

Во вторник, на 12.12.2017 година, со почеток од 19.00 часот, во книжарницата „Литература.мк“ на ул. Македонија ќе се одржи промоција на книгата за деца „Мистериозното јајце“ и дружење со авторот и илустратор Оливер Коларевски. Оливер Коларевски е млад и неверојатно талентиран илустратор. Оваа книга за деца е целосно негово дело, вклучувајќи ја и приказната (текстот).…

Литературниот „Левијатан“ од тајгата

Харизматичниот роман на Виктор Ремизов, што беше финалист на престижните награди „Биг Бук“ и на рускиот „Букер“, е приказна за луѓето и за нивната волја за слобода во рускиот далечен исток. Покрај дивата тајга, брзите потоци полни со риба и самурите со скапоцено крзно постои паралелен свет што, непречен од непредвидливоста на мајката природа во…

Промоција на книгата „Мали огласи и уште по нешто“

Промоција, дружење и потпишување на книгата „Мали огласи и уште по нешто“, од авторот Дејан Алексиќ во книжарницата во книжарницата „Литература.мк“. Промоцијата ќе се одржи во среда, на 6 декември, со почеток од 19 часот. На настанот ќе присуствува и авторот Дејан Алексиќ, а ќе гостуваат и актери од Театарот за деца и младинци, кои ќе…

По успешниот настап во Франкфурт, македонските издавачи на саемот на книга и во Белград

Република Македонија, по неколку години пауза, оваа година се претставува на Саемот на книга во Белград, со избор од над 400 репрезентативни дела од македонската издавачка сцена, преводи на истакнати книжевници и атрактивни комерцијални наслови од речиси сите жанрови. Во текот на саемската недела од 22.10 до 29.10,  македонските издавачи – „Култура“, „Арс Ламина публикации“,…

Успешна промоција на романот „Анаис од Монмартр“ од Јана Мишо

„Ако веќе мораш да бираш каде да ја бараш смислата на животот, почни од Париз…“ Романот „Анаис од Монмартр“ од младата авторка Јана Мишо, вчера (19 октомври) беше промовиран и на македонски јазик, во книжарницата „Литература.мк“ на улица Македонија. Романот е во издание на Арс Либрис, дел од Арс Ламина публикации. Со оглед на тоа што оригиналната верзија…

Македонски ден во Франкфурт: Големите предизвици на малите јазици

На саемот на книга во Франкфурт денеска се одржа дебата на тема „Преку границите: предизвиците за меѓународна промоција на литературата на „малите јазици“, во организација на Македонската асоцијација на издавачи. За напорите на издавачките компании и авторите во освојување на меѓународната книжевна сцена говореа еден од најпреведуваните македонски автори и добитник на повеќе награди меѓу…