Октомври – интернационален месец на дислексијата

Октомври е интернационален месец на дислексијата, состојба која е поврзана со потешкотии при читањето и разбирање на прочитаното односно со проблеми при интерпретацијата на визуелните симболи. Според светските статистики, од три до пет отсто од популацијата се соочува со овој проблем додека дури 20 отсто имаат одредени симптоми. Здружението „Ајнштајн“ во нашата земја во текот…

Љупчо Петрески: „Лазарка“ долго време стоеше во фиока, но „ПЕГАЗ“ ја препозна вредноста

Авторот Љупчо Петрески со неговиот ракопис „Лазарка“ е победник на конкурсот за наградата за најдобар необјавен роман „ПЕГАЗ“ за 2020 година, на кој пристигна 61 ракопис. Ова е втора година како се објавува повикот кој е организиран од издавачката куќа „Арс Ламина“ и фондацијата „Славко Јаневски“. Овој пат беа доделени две први места, па така,…

„Арс Ламина“ – дел од поддржувачите на Драмскиот аматерски фестивал во Кочани

Издавачката куќа „Арс Ламина“ го поддржа 57. издание на Драмскиот аматерски фестивал (ДАФ) во Кочани кој се одржа во текот на септември и почетокот на октомври и на кој традиционално настапуваат аматерски театри и театарски групи од Македонија. Дел од учесниците на фестивалот на подарок ја добија книгата „Прво лице еднина“ од Лилјана Лунгина која…

Одблизу со победниците на конкурсот за најдобар необјавен роман „ПЕГАЗ“

„Мртвите знаат најдобро“ и „Лазарка“ се победничките ракописи на конкурсот за наградата за најдобар необјавен роман „Пегаз“ за 2020 година, на кој пристигна 61 ракопис. Владо Јаневски е автор на „Мртвите знаат најдобро“ додека Љупчо Петрески на „Лазарка“, а во продолжение ќе дознаете нешто повеќе за овие двајца писатели. Владо Јаневски – автор објавуван и…

Авторката на книгата „Како да станам моден дизајнер?“ говореше на настан во претседателската резиденција

Авторката на книгата „Како да станам моден дизајнер?“ (издание на „Арс Либрис“, дел од Арс Ламина – публикации) Зорка Тодорова-Младеновиќ, учествуваше на настанот „Три генерации македонска мода – пренесување знаење“, што се одржа во претседателската резиденција на Водно, на 30 септември, на иницијатива на сопругата на претседателот Стево Пендаровски, госпоѓата Елизабета Ѓоргиевска. На настанот говореше…

„Прес енд плеј“: Водич низ македонскиот џез и музичка култура

Авторот на книгата „Прес енд плеј“ („Press and play“), Ненад Георгиевски, неодамна даде интервју за српското музичко списание „Хај-фајлс“ („Hi-files“) каде што неговото најново дело е истакнато како „водич низ македонскиот џез и музичка култура“. Станува збор за прва книга со рецензии на англиски јазик за современа македонска музика кои воедно се објавени во реномираниот…

Многу вљубеници во книгата придонесоа за наградата на „Арс Ламина“ за промоција на читањето

Издавачката куќа „Арс Ламина“ за кампањата „Читањето е супермоќ“ ја освои специјалната награда „Промотор на читачката култура“ што ја доделува „Македонската асоцијација на издавачи“. Во образложението на жири-комисијата беше потенцирано дека тоа е најсилна и највлијателна кампања за поттикнување на читањето со влијание во општеството. Првата фаза од оваа кампања беше реализирана во соработка со…

Јасмина Делчева-Диздаревиќ: Со изданијата за почетно пишување целта беше соодветно да се следи развојот на децата при нивното описменување

Ставајќи го фокусот на значењето на начинот за соодветно описменување на децата во првите одделенија, професорката на Институтот за педагогија при Филозофскиот факултет, Јасмина Делчева-Диздаревиќ, вчера (12 септември) во заедничкиот промоцентар на „Саемот за книга“ ги претстави изданијата „Тетратка за почетно пишување“, „Вежбанка за почетно пишување: графомоторички вежби“ и воедно беше најавено уште едно дело…

„Саем на книга“: На 13 септември промоција на книгата „Тошо Малерот: монологија“ и дружење со тројца писатели

На штандот на издавачката куќа „Арс Ламина“ на 13 септември (недела) ќе се организираат средби со авторите Моџо Килингтон, Билјана Велковска и Оливија Георгиева, додека во 19 часот на заедничкиот саемски промоцентар ќе се одржи промоција на книгата „Тошо Малерот: монологија“. Moџо Килингтон – потпишување на книги во 13 часот Авторот Божидар Божиновски алијас Моџо…

Велко Неделковски: „И не биди млад мајмун“ е криминалистички роман кој се чита во еден здив

Криминалистичкиот роман „И не биди млад мајмун“ на авторот Велко Неделковски вчера (11 септември) беше промовиран во заедничкиот промоцентар на „Саемот на книга“ во Скопје, а ова дело е дел од поширока едиција на издавачката куќа „Арс Ламина“ наречена „Во еден здив“. Целта е да се понудат кратки и динамични дела кои се читаат веднаш,…

„Саем на книга“: На 12 септември, промоција на книгата на Јасмина Делчева Диздаревиќ и средби со тројца автори

Во сабота, 12 септември, издавачката куќа „Арс Ламина“ ќе организира три посебни активности наменети за сите љубители на пишаниот збор. Во 13 часот на заедничкиот промотивен саемски простор ќе биде претставена книгата „Вежбанка за почетно пишување: графомоторички вежби“ од Ѓорѓи Делчев и Јасмина Делчева-Диздаревиќ. Додека, сите заинтересирани во 17 часот ќе може да се дружат…

Доделени признанијата на Македонска асоцијација на издавачи: „Арс Ламина“ со шест награди

Македонската асоцијација на издавачи денес (11 септември) во заедничкиот саемски промоцентар ги додели наградите за најуспешни изданија, автори како и за најуспешни активности на издавачките куќи во периодот помеѓу двата саема. „Арс Ламина“ се закити со шест награди меѓу кои први места за „Најдобра едиција“ и за „Најдобро ликовно-графичко уредено издание“ за едицијата „Македонски книжевни…

Издавачката куќа „Арс Ламина“ со шест награди од Македонската асоцијација на издавачи

Издавачката куќа „Арс Ламина“ ги освои првите места во категориите „Најдобра едиција“ и „Најдобро ликовно-графичко уредено издание“ за едицијата „Македонски книжевни класици“, додека кампањата „Читањето е супермоќ“ беше наградена со специјално признание за промоција на читачката култура. Наградите ги доделува Македонската асоцијација на издавачи и се однесуваат на периодот помеѓу два саема на книга. Годинава…

На конкурсот на Движењето за поддршка на креативност „Иво Лауренчиќ” и „Арс Ламина “ се пријавија 316 автори со 442 современи бајки од Македонија

Најмладите и љубителите на бајки имаат причина за радост. На конкурсот за „Современи бајки од Македонија“, кој започна на први јули и траеше до 17 август 2020 година, пријавени се 442 бајки од 316 автори од земјава. Новиот конкурс е дел од проектот „Современи бајки од Македонија“, а го реализираат Движењето за поддршка на креативноста…

На роденден кај Петре М. Андреевски во Слоештица

По повод 25 јуни, роденденот на големиот македонски зборотворец, Петре М. Андреевски, го посетивме неговото родно место, селото Слоештица во Демир Хисар. Таму нè пречекаа неговиот син, уметникот Сергеј Андреевски со семејството. Благодарение на нивната посветеност, уште при влезот во селото, обележани се сите важни точки поврзани со писателот Андреевски. На влезот наидовме на дрвена…