„Брзосплетковска 63 и случајот со смрдливите чорапи“ е избрана за најдобра книга за деца од 6 до 13 години на фестивалот „Литера“

Книгата „Брзосплетковска 63 и случајот со смрдливите чорапи“ на авторката Катерина Трајановска беше избрана за најдобра книга за деца од 6 до 13 години на фестивалот за детска литература и илустрација „Литера“, кој се одржуваше од 14 до 19 октомври на повеќе локации во Скопје. Победниците ги избра жири во состав: Весна Мојсова-Чепишевска, Александра Јуруковска…

Исмаил Кадаре – добитник на „американскиот Нобел“ за 2020 година

Роден во 1936 година, Исмаил Кадаре е најпознатиот албански поет и романсиер. Во 2005 година ја добива првата (инаугурациска) меѓународна Букерова награда за творештво на автор кој има силно глобално влијание. Тој, исто така, е добитник и на наградата „Принц од Астурија“ во 2009 година, а во 2015 г. на Ерусалимската награда за слобода на…

Книжарниците „Литература.мк“ го слават четвртиот роденден со подароци за сите потрошувачи

Првото катче насловено „Литература.мк“ посветено на сите вљубеници во книгата беше отворено на 15 октомври пред четири години, на улицата „Македонија“ во центарот на Скопје, каде се најдоа изданија од најголемите издавачки куќи во земјава, со акцент на книгите на „Арс Ламина“. Синџирот продавници оттогаш растеше, ја надополнуваше понудата и сега има 7 книжарници низ…

„Бајки од Македонија за цела година“ помеѓу 200 најдобри книги за деца и млади во светот на престижната листа White Ravens 2020

Илустрираната книга „Бајки од Македонија за цела година“ е вброена на престижната листа White Ravens, помеѓу 200 најдобри книги за деца и млади во светот. Интернационалната младинска библиотека од Минхен, секоја година објавува листа на 200 книги за деца и млади од автори од целиот свет, кои ги препорачува како најдобри книги за деца и…

Октомври – интернационален месец на дислексијата

Октомври е интернационален месец на дислексијата, состојба која е поврзана со потешкотии при читањето и разбирање на прочитаното односно со проблеми при интерпретацијата на визуелните симболи. Според светските статистики, од три до пет отсто од популацијата се соочува со овој проблем додека дури 20 отсто имаат одредени симптоми. Здружението „Ајнштајн“ во нашата земја во текот…

Љупчо Петрески: „Лазарка“ долго време стоеше во фиока, но „ПЕГАЗ“ ја препозна вредноста

Авторот Љупчо Петрески со неговиот ракопис „Лазарка“ е победник на конкурсот за наградата за најдобар необјавен роман „ПЕГАЗ“ за 2020 година, на кој пристигна 61 ракопис. Ова е втора година како се објавува повикот кој е организиран од издавачката куќа „Арс Ламина“ и фондацијата „Славко Јаневски“. Овој пат беа доделени две први места, па така,…

„Арс Ламина“ – дел од поддржувачите на Драмскиот аматерски фестивал во Кочани

Издавачката куќа „Арс Ламина“ го поддржа 57. издание на Драмскиот аматерски фестивал (ДАФ) во Кочани кој се одржа во текот на септември и почетокот на октомври и на кој традиционално настапуваат аматерски театри и театарски групи од Македонија. Дел од учесниците на фестивалот на подарок ја добија книгата „Прво лице еднина“ од Лилјана Лунгина која…

Одблизу со победниците на конкурсот за најдобар необјавен роман „ПЕГАЗ“

„Мртвите знаат најдобро“ и „Лазарка“ се победничките ракописи на конкурсот за наградата за најдобар необјавен роман „Пегаз“ за 2020 година, на кој пристигна 61 ракопис. Владо Јаневски е автор на „Мртвите знаат најдобро“ додека Љупчо Петрески на „Лазарка“, а во продолжение ќе дознаете нешто повеќе за овие двајца писатели. Владо Јаневски – автор објавуван и…

Авторката на книгата „Како да станам моден дизајнер?“ говореше на настан во претседателската резиденција

Авторката на книгата „Како да станам моден дизајнер?“ (издание на „Арс Либрис“, дел од Арс Ламина – публикации) Зорка Тодорова-Младеновиќ, учествуваше на настанот „Три генерации македонска мода – пренесување знаење“, што се одржа во претседателската резиденција на Водно, на 30 септември, на иницијатива на сопругата на претседателот Стево Пендаровски, госпоѓата Елизабета Ѓоргиевска. На настанот говореше…

„Прес енд плеј“: Водич низ македонскиот џез и музичка култура

Авторот на книгата „Прес енд плеј“ („Press and play“), Ненад Георгиевски, неодамна даде интервју за српското музичко списание „Хај-фајлс“ („Hi-files“) каде што неговото најново дело е истакнато како „водич низ македонскиот џез и музичка култура“. Станува збор за прва книга со рецензии на англиски јазик за современа македонска музика кои воедно се објавени во реномираниот…

Многу вљубеници во книгата придонесоа за наградата на „Арс Ламина“ за промоција на читањето

Издавачката куќа „Арс Ламина“ за кампањата „Читањето е супермоќ“ ја освои специјалната награда „Промотор на читачката култура“ што ја доделува „Македонската асоцијација на издавачи“. Во образложението на жири-комисијата беше потенцирано дека тоа е најсилна и највлијателна кампања за поттикнување на читањето со влијание во општеството. Првата фаза од оваа кампања беше реализирана во соработка со…

Јасмина Делчева-Диздаревиќ: Со изданијата за почетно пишување целта беше соодветно да се следи развојот на децата при нивното описменување

Ставајќи го фокусот на значењето на начинот за соодветно описменување на децата во првите одделенија, професорката на Институтот за педагогија при Филозофскиот факултет, Јасмина Делчева-Диздаревиќ, вчера (12 септември) во заедничкиот промоцентар на „Саемот за книга“ ги претстави изданијата „Тетратка за почетно пишување“, „Вежбанка за почетно пишување: графомоторички вежби“ и воедно беше најавено уште едно дело…

„Саем на книга“: На 13 септември промоција на книгата „Тошо Малерот: монологија“ и дружење со тројца писатели

На штандот на издавачката куќа „Арс Ламина“ на 13 септември (недела) ќе се организираат средби со авторите Моџо Килингтон, Билјана Велковска и Оливија Георгиева, додека во 19 часот на заедничкиот саемски промоцентар ќе се одржи промоција на книгата „Тошо Малерот: монологија“. Moџо Килингтон – потпишување на книги во 13 часот Авторот Божидар Божиновски алијас Моџо…

Велко Неделковски: „И не биди млад мајмун“ е криминалистички роман кој се чита во еден здив

Криминалистичкиот роман „И не биди млад мајмун“ на авторот Велко Неделковски вчера (11 септември) беше промовиран во заедничкиот промоцентар на „Саемот на книга“ во Скопје, а ова дело е дел од поширока едиција на издавачката куќа „Арс Ламина“ наречена „Во еден здив“. Целта е да се понудат кратки и динамични дела кои се читаат веднаш,…

„Саем на книга“: На 12 септември, промоција на книгата на Јасмина Делчева Диздаревиќ и средби со тројца автори

Во сабота, 12 септември, издавачката куќа „Арс Ламина“ ќе организира три посебни активности наменети за сите љубители на пишаниот збор. Во 13 часот на заедничкиот промотивен саемски простор ќе биде претставена книгата „Вежбанка за почетно пишување: графомоторички вежби“ од Ѓорѓи Делчев и Јасмина Делчева-Диздаревиќ. Додека, сите заинтересирани во 17 часот ќе може да се дружат…