Сликовницата „Девојче и мече“ од Ване Костуранов ќе биде промовирана во Струмица

Сликовницата „Девојче и мече“ од познатиот македонски илустратор и уметник Ване Костуранов ќе биде промовирана утре (петок, 31 мај 2019 година) во Струмица. Промотивната средба во родниот град на Костуранов ќе се одржи во кафулето „Саут сајд коктел бар“ (South Side Cocktail Bar), со почеток во 19 часот. Книгата, која е во издание на „Либи“,…

Дружба со авторите на штандот на „Арс Ламина“ и „Литература.мк“ на отворањето на Саем на книгата 2019

Под мотото „Пронајди се во добра книга“, на штандот на издавачката куќа „Арс Ламина ‒ публикации“ и книжарниците „Литература.мк“ беше одбележан почетокот на 31. издание на Саемот на книгата, што до 14 мај ќе се одржува во ВИП арената „Борис Трајковски“. Вчеравечер, со коктел и дружба со авторите, преставници од дипломатскиот кор и Министерството за…

Милчо Манчевски: Книгите ми помогнаа да си го најдам своето местото во светот

Во Националната и универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“ – Скопје денеска (23 април) беше одбележан Светскиот ден на книгата и авторското право. Датумот 23 април има голема симболика за светската литература. На овој датум во 1616 год. починале Сервантес, Шекспир и Инка Гарсиласо де ла Вега. Тоа е исто така датум на раѓање или смрт…

Книгата „Реторика – Историски и современи аспекти“ промовирана на Универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип

Во присуство на многубројни студенти и професори денеска (десетти април) во конференциската сала на Правниот факултет при Универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип беше промовирана книгата „Реторика – Историски и современи аспекти“, која е во издание на „Арс Ламина ‒ публикации“. Зад ова дело стојат група автори-професори: Мирјана Поленак-Аќимовска, Владо Бучковски, Гоце Наумовски, Димитар Апасиев и…

„Арс Ламина“ и Фондацијата „Славко Јаневски“ ќе ја доделат наградата „ПЕГАЗ“ за најдобар необјавен роман на годината

Издавачката куќа „Арс Ламина“ и Фондацијата за унапредување и промоција на културните вредности „Славко Јаневски“ го распишуваат првиот конкурс за новата книжевна награда за најдобар необјавен роман на годината – „ПЕГАЗ“. За наградата можат да конкурираат сите необјавени романи (ракописи) наменети за возрасни или за деца. Романите треба да бидат предложени од самите автори-кандидати за…

Со книгата „Аутизам: Да се биде професионален родител“ од Олга Богдашина го одбележуваме Светскиот ден на аутизмот

Со книгата „Аутизам: Да се биде професионален родител“ од Олга Богдашина го одбележуваме Светскиот ден за подигнување на свеста за aутизмот, втори април. Книгата, која на македонски јазик ја објави издавачката куќа „Арс Ламина ‒ публикации“, веќе е достапна во сите продажни места на „Литература.мк“: на улицата „Македонија“, ТЦ „Рамстор“, „Скопје сити мол“, и во…

„Арс Ламина“ со поддршка за музичкиот фестивал за ученици и студенти „Полихимниа“

Издавачката куќа „Арс Ламина – публикации“ ја продолжува својата мисија за поддршка на културата и образованието во нашата земја. Со печатење публикации и промотивни материјали го помoгна годинашното издание на Меѓународниот фестивал „Полихимниа“, што се одржува од 26 до 31 март во Скопје. На програмата на четвртото издание на манифестацијата, во организација на  Здружението на…