Нова акција на „Арс Ламина“ за месецот на менталното здравје: Книги за личен развој и самопомош на попуст до 20 отсто

Мај е месец посветен за подигнување на свеста за менталното здравје. Менталното здравје е составен дел на општото здравје, а претставува важен сегмент во балансот и сигурноста на поединецот, семејството и работниот колектив. Со цел зголемување на свесноста за психичката состојба, издавачката куќа „Арс Ламина“ оваа година го одбележува месецот на менталното здравје со акција…

Книгата „МАРТИНКИ: конци, плетки и црвено-бели сплетки“ – подарок со секоја сметка во „Литература.мк“ на 1 март

Овој први март потсетуваме на традицијата и ве наградуваме! Во сите книжарници на „Литература.мк“, со секоја сметка следува подарок примерок од специјалното издание „МАРТИНКИ: конци, плетки и црвено-бели сплетки“. Традиционално, на први март се изработуваат мартинки. Тоа се украси од засукани конци (од волнено или памучно предиво) во две бои – црвена и бела. Боите…

„Денови на литературата“ со попусти до 50 отсто, подарок книги и промотивни настани

Со попусти до 50 отсто, подарок книги и промотивни настани, од 2 до 16 февруари во сите книжарници на „Литература.мк“ ќе се одржи третото издание на „Денови на литературата“. Во акциската продажба за секоја сметка со книга од „Арс Ламина“ следува подарок книга. Во акцијата се вклучени изданија од „Арс Ламина“, „Академска книга“, „Антолог“, Артконект“,…

„Литература.мк“ со понуда за сите новогодишни желби

Со попусти до 60 отсто, подароци и музички настапи почнува новогодишното прославување во книжарниците „Литература.мк“. Во акцијата „За сите желби…“, која ќе трае од 10 декември 2022 до 8 јануари 2023 година, има специјални празнични понуди на едукативни пакетчиња за деца, намалувања на цените на книги и пакет книги, како и на различни производи од…

Black Friday во книжарниците на „Литература.мк“ од 23 до 27 ноември

Во рамките на големиот шопинг-настан Black Friday (Блек фрајдеј), од денеска (23 ноември), па сѐ до 27 ноември (недела), во книжарниците на „Литература.мк“ ќе има попусти до 70 отсто на книги и 30 отсто на дел од гифт-програмата. На листата со намалувања се многубројни бестселери, современи класици и книги за деца и млади од издавачката…

Средства од продажбата на „Љубов облечена во бело“ од Милена Лунеска ќе бидат донирани на здружението „Дајте ни крилја“

Авторката Милена Лунеска и издавачката куќа „Арс Ламина“ ќе донираат средства од продажбата на стихозбирката „Љубов облечена во бело“ за невладината организација „Дајте ни крилја“. Со секој купен примерок од книгата, дел од заработката ќе биде наменет за поддршка на Здружението на граѓани за лица со дисфункции, хендикеп, ретки болести и посебни потреби – „Дајте…

„Прочитај повеќе“ – нова кампања на „Арс Ламина“ со попусти до 60 отсто

Под слоганот „Прочитај повеќе“, со попусти до 60% на над сто наслови, издавачката куќа „Арс Ламина“, од 8 до 30 јуни, ја организира новата продажна кампања во рамките на целата држава. Во акцијата ќе биде вклучен голем избор на книги од белетристиката за возрасни и литературата за деца, како и интерактивни изданија за најмладите. Во…

Промоции на книги за деца, ден на Хари Потер и попусти до 60 отсто на штандот на „Арс Ламина“ и „Литература.мк“ на Саемот на книгата

Под слоганот „По книгата денот се познава“, со промоции на книги за деца, денови на Хари Потер и Шерлок Холмс и попусти, издавачката куќа „Арс Ламина“ ќе се претстави на претстојниот Саем на книгата, кој ќе се одржи од трети до деветти мај, во СЦ „Борис Трајковски“, Скопје. На заедничкиот штанд со книжарниците „Литература.мк“ ќе…

„Сто љубовни сонети“ од Пабло Неруда – совршен подарок за сите драги жени

По повод Меѓународен ден на жената – 8 Март, денеска, со секој купен примерок од стихозбирката „Сто љубовни сонети“ од Пабло Неруда во книжарниците „Литература.мк“ ќе следува слатко изненадување. Секоја жена заслужува внимание спакувано во стихови. А песните од ова дело се инспирирани од жената на Неруда, Матилда Урутија. Овие стихови се дефиниција за љубовта…

„Дизајн меѓу полици“ – нова акција со брендирани производи за домот во „Литература.мк“

Дизајнирани производи за кујната и домот, уникатни додатоци за во канцеларија, како и „смарт“ уреди од познати интернационални брендови, се дел од продажната акција „Дизајн меѓу полици“ на „Литература.мк“, што ќе трае од 4 до 13 март. Со специјални попусти се селектирани производи од најбараните европски дизајнерски компании за домот: Gingkо („Гинко“), Lexon („Лексон“), Fundamental…

Светот на Хари Потер – инспирација за литературен, ликовен и фото-конкурс

Волшебниот свет на Хари Потер е инспирација за новиот литературен, ликовен и фото-конкурс во организација на издавачката куќа „Арс Ламина“. На овој креативен предизвик, кој ќе трае од 18 февруари до 20 март 2022 година, право на учество имаат сите ученици од основните и од средните училишта, како и сите фанови на овој серијал. Тие…

„Денови на литературата“ со попусти до 50 отсто и подарок сет книги од Маркес за секоја сметка над 3.000 денари

Со попусти до 50 отсто и подарок книги, од 5 до 20 февруари во сите книжарници на „Литература.мк“ ќе се одржи второто издание на „Денови на литературата“. Во овие книжевни дестинации пишаниот збор се слави 365 дена во годината, но со оваа голема акција, читателите ќе можат на попуст да најдат голема селекција на книги…

Донација на „Литература.мк“ и „Арс Ламина“ во хуманитарната акција на Црвен крст – „Подари пакетче, подари радост“

Книжарниците „Литература.мк“ и издавачката куќа „Арс Ламина“ донираа 350 изданија за деца во предновогодишната хуманитарна акција на Црвен крст – Кисела Вода, „Подари пакетче, подари радост“. Под мотото „Вистинските суперхерои носат срце полно љубов“, на 24 декември, во Дневниот центар за лица со интелектуална попреченост „Пролет“ во Скопје беа доделени пакетчиња на деца од социјален…

Со секоја сметка над 2.000 денари – подарок сет книги во „Литература.мк“

Предновогодишното празнување и подарување во книжарниците на „Литература.мк“ продолжува со нова акција. Од 24 до 31 декември, со секоја сметка над 2.000 денари, потрошувачите ќе добијат подарок сет книги. Ќе можат да одберат еден од петте специјално спакувани сетови со книги, во издание на „Арс Либрис“, дел од „Арс Ламина – публикации“. Првиот сет од…

Цел месец новогодишно празнување и подарување во книжарниците „Литература.мк“

Со подарок книга за секоја купена книга и попусти до 50 отсто почнува новогодишното прославување во книжарниците „Литература.мк“. Во акцијата „Празнуваме и подаруваме“, која ќе трае еден месец, од 10 декември до 10 јануари, ќе има специјални новогодишни понуди на едукативни пакетчиња за деца, намалувања на цените на книги и пакет книги, како и на…