Зоки Поки ги чита книгите и едукативните изданија од „Арс Ламина“

Книгите за деца: „Џиновска продавница за фантазии“, „Доктор Дулитл“, „Бајки од Македонија“, „Црвеното столче“, „Змејот на татко ми“, „Лошилиште“, „Чорапојадци“, „Супервештерката, мачката и шесте волшебни колачиња“, серијалот за Исидора Мун и книгите од Роалд Дал, во издание на „Либи“, дел од „Арс Ламина – публикации“ се само дел од насловите што ги чита Зоки Поки.…

Се снима ТВ-серија по лектирата „Зоки Поки“

Лектирата за второ одделение „Зоки Поки“ од писателката Оливера Николова, која е првично објавена во 1963 година, ќе добие екранизирана верзија. Во продукција на „Кино око“ деновиве, во скопското основно училиште „Петар Поп Арсов“ почна снимањето на ТВ-серија во 10 епизоди со популарниот детски лик со кој израснаа многу генерации. Се работи за модерна екранизација…

Коментаторите Сретен Рашковиќ и Стеван Стевановиќ од ТВ „Арена спорт“ во „Астрорум“

По гостувањето на врвниот македонски новинар Зоран Михајлов, во „Астрорум“ го отворивме патот и за новинарските ѕвезди од доменот на спортот. Со голема радост ви го најавуваме разговорот со Сретен Рашковиќ и Стеван Стевановиќ, спортските новинари од ТВ „Арена спорт“, кои неодамна, со своите високопрофесионални и емотивни водења на преносите на натпреварите на ракометниот клуб Вардар…

„Нетфликс“ ќе сними серија по книгите од Роалд Дал

Книжевните класици од омилениот британски автор за деца Роалд Дал ќе бидат екранизирани во новиот анимиран серијал што го најавува „Нетфликс“. Компанијата, која што ќе ги продуцира и емитува филмовите, најави дека засега се откупени правата за снимање на 15 наслови. Меѓу нив се „ГДЏ“ (Големиот добар џин), „Чарли и фабриката за чоколада“ (во две…

Наскоро книга инспирирана од ТВ-серијата Stranger Things

Иако вообичаено книгите се инспирација за ТВ-серии и филмови, сепак во случајот на „Чудни нешта“ (Stranger Things) редот ќе биде необичен. Инспирирана од приказната во популарната ТВ-серија што се емитува на „Нетфликс“, издавачката куќа „Пингвин“ во февруари 2019 година ќе објави книга заснована на приказната од серијата. Дејството во првата „Чудни нешта“-книга, напишана од Гвенда…

Ирвин Велш ја адаптира книгата за ТВ-серија

Приказната „Злосторство“ (Crime) на Ирвин Велш, авторот на „Треинспотинг“, ќе биде адаптирана за телевизија. Оваа книга, по оцените на критиката, е најдобра приказна по „Треинспотинг“. Детективот од Единбург, зависник од алкохол и кокаин, кој запаѓа во невола додека е на одмор на Флорида, е сиже што бара да биде екранизирано. Откако животот на Рај Ленокс…