hal2

Маратонци, привлечна група на луѓе: интервју со Хал Хигдон

Тој е автор е на 36 книги, вклучувајќи го и бестселерот „Маратон: Врвен водич за тренинг“, сега во своето четврто издание. Трчаше осум пати на олимписките квалификации, а четири пати беше светски шампион. На годишниот состанок на Американското друштво на новинари и автори во 2003 година, Друштвото му ја додели наградата за кариерно остварување, највисоката…

1-jenifer

Животот е премногу краток за да бидете отсечени од можностите: Интервју со Џенифер Нивен

Авторката на „Сите светли точки“, oмилениот бестселер на „Њујорк тајмс“, што „Ентертејнмент викли“ го опиша како „блескав роман што ќе ви влезе под кожа“, во интервју зборува за нејзиното свртување кон фикцијата за адолесценти, биполарното растројство и страста за патување. Како одлучивте да скокнете во книгите за младите возрасни? Додека работев на другите мои книги,…

slika-5

ПАТУВАЊЕ НАЗАД ДО ИЗВОРОТ: ИНТЕРВЈУ СО ГАБРИЕЛ ГАРСИЈА МАРКЕС

Интервјуто што следува беше спроведено во 1977 година и беше објавено во „Ел Манифесто“ – колумбиски левичарски журнал што не постои веќе. Муабетејќи со членовите на персоналот на тоа списание, Гарсија Маркес извонредно се отвора и ја покажува својата мошне носталгична и интимна страна, дури напати и пцуејќи. (Авторот умее изненадувачки и спонтано да си…

slika

Блогерка со светска препознатливост

Таа го сврте вниманието на светските издавачки куќи со својот блог „This chick reads“, блог за литература на кој искрено, без задршка ги коментира делата што ги прочитала во своето слободно време. Иако не е литературен критичар, преку блогот се профилираше како релевантен оценувач на новите изданија. Професионално е доктор по технички науки и доцент…

roald dal feature

Роалд Дал: Приказна за мошне неочекуваното

19 септември 1949. Еден мал авион двокрилец на Кралските воздухопловни сили се упатува југозападно кон либиската пустина. Последните зраци од сонцето на заоѓање го осветлуваат песокот со жесток црвен отсјај. Пилотот лета ниско. Тој има намера да се придружи на својата ескадрила, но не може да ја лоцира камуфлираната писта. Резервоарот со гориво му е…

2016_14_cervantes_and_shakespeare

Салман Ружди: Како Сервантес и Шекспир го напишаа модерниот правилник за книжевност?

Поминаа 400 години откако починаа Шекспир и Сервантес. Заедно, тие им пркосеа на границите на времето и на конвенциите што го разделуваа уличниот живот од фантазијата. Додека ја славиме четиристотини годишнината од смртта на Вилијам Шекспир и Мигел де Сервантес Саведра, можеби вреди да се спомене дека, иако е општо прифатено оти двајцата гиганти починаа…

Mateja Matevski 05

Внатрешните предели на тивкиот поет

Во пресрет на 87. роденден на академик Матеја Матевски (роден на 13 март 1929 година) го реобјавуваме интервјуто направено со него за магазинот „Лајф“. Во ова омажно интервју зборува за својот животен пат, професијата и поезијата. Академик Матеја Матевски сопственото творештво го создаваше во прескок. Од првата книга „Дождови“ (1956) до „Рамноденица“ поминуваат осум години.…