Literatura.mk Superstore ја почнува новата приказна во „Ист гејт мол“ со подарок книга за секоја купена книга

Новата книжарница Literatura.mk Superstore и кафе-барот Café Literatura на 29 октомври (петок) ја почнаа својата нова приказна, во рамките на најголемиот центар за шопинг, култура и забава во регионот – „Ист гејт мол“ (East Gate Mall). Во новата суперпродавница на „Литература.мк“ и кафулето, кои се сместени на првиот кат, на вкупна површина од 550 квадратни…

Literatura.mk Superstore и Café Literatura ќе ги донесат книжарските трендови и најдоброто кафе во „Ист гејт мол“

Новата книжарница Literatura.mk Superstore и кафе-барот Café Literatura ќе бидат отворени утре (29 октомври, петок), во рамките на најголемиот центар за шопинг, култура и забава во регионот – „Ист гејт мол“ (East Gate Mall). Во новата суперпродавница на „Литература.мк“ и кафулето, кои се сместени на првиот кат, ќе бидат застапени светските книжарски трендови и најдоброто…

Недела на италијанскиот јазик во Literatura.mk Superstore и „Литература.мк“ на улицата „Македонија“

Со дела од италијански автори во издание на „Арс Ламина“ во книжарниците Literatura.mk Superstore и „Литература.мк“ на улицата „Македонија“ се одбележува 21. Неделата на италијанскиот јазик. За време на манифестацијата се одбележуваат 700 години од смртта на Данте Алигиери, кој се смета за татко на италијанскиот јазик и на идејата за Италија. Неговото легендарно дело…

Bibbych сними видеоспот во книжарницата Literatura.mk Superstore

Најголемата книжарница во Македонија, Literatura.mk Superstore, е локацијата каде што е снимен видеоспотот на младата хип-хоп музичарка Бибич (Bibbych), за нејзината нова песна Don’t Judge The Cover. Насловот на нумерата (прев. Не ја суди корицата) е извлечен од познатата изрека: „Не ја суди книгата по корицата“, па одлично се вклопува со амбиентот богат со книги…

Весел распуст со лесно читливите лектири

Конечно распуст! 🙂 Време е за одмор, игра и забава, но и за добра книга. Летото е идеално за патувања, дружби и учење на нови нешта. А книгите се идеален сопатник, пријател и прозорец кон нови сознанија. Секој момент поминат со книга е среќен и убаво исполнет. Сѐ со цел да ги направи подостапни книгите…

Фото: Васко Тодоров ја потпишуваше книгата „Тошо Малерот: монологија“ во суперпродавница „Литература.мк“

Васко Тодоров или познат по своето алтер-его Тошо Малерот вчера (17 август) ја потпишуваше својата книга „Тошо Малерот: монологија“ во суперпродавница на „Литература.мк“ лоцирана во „Скопје сити мол“. Голем број обожаватели се појавија на настанот, а ова дело веќе може да се купи во сите книжарници „Литература.мк“ или да се нарача онлајн на веб-страницата http://www.literatura.mk.…

„Младиот Кастро“ е детален портрет на човек кој беше „трн во окото“ на претседателите на САД

Книгата „Младиот Кастро“ на авторот Џонатан М. Хансен претставува интимен портрет на раните години на Фидел Кастро во кој воедно се прикажува и како младиот Кубанец неочекувано ја водеше земјата во револуција и го „транснформираше“ светот. Ова дело е веќе преведено на македонски јазик и може да се купи во сите книжарници „Литература.мк“ како и…

Музата на Хемингвеј е опеана во романот „Есен во Венеција“ на Андреа ди Робилант

Романот „Есен во Венеција“ на Андреа ди Робилант е дело посветено на Ернест Хемингвеј и неговата последна муза, кое веќе може да се најде во книжарниците „Литература.мк“ и да се нарача онлајн на веб-страницата http://www.literatura.mk. Станува збор за издание на „Арс Либрис“, дел од „Арс Ламина – публикации“. Во есента 1948 година, Хемингвеј и неговата…

„Пандемија“ од Славој Жижек достапна во книжарниците „Литература.мк“

Новата книга „Пандемија“ на Славој Жижек кој го нарекуваат „најопасниот философ на Западот“ веќе е во продажба во сите книжарници „Литература.мк“ и може да се купи онлајн на интернет-страницата http://www.literatura.mk. Тој во новото дело обработува актуелна тема што во моментов „ја изместува Земјата од својата оска“ и воедно со своето уникатно гледиште ни го разоткрива…

Владо Димовски: Во романот „Бричење петли“ се шегувам и со еден темен период како транзицијата

Транзиција е збор кој уште од деведесеттите години на минатиот век буди многу негативни асоцијации при секое споменување, но авторот Владо Димовски одлучи да си поигра и да се пошегува токму со овој термин. Неговиот роман „Бричење петли“ е во издание на „Арс либрис“, дел од „Арс Ламина – публикации“ и веќе може да се…

ФОТО: Literatura.mk Superstore низ објективот на фотографката Ерина Богоева и објавите на блогерката Теона Манго

Блогерката Теона Манго и фотографката Ерина Богоева деновиве ја посетија новата книжарница на „Литература.мк“ во „Скопје сити мол“. Тие уживаа во пријатниот амбиент на Literatura.mk Superstore, избирајќи од богата понуда на книги за сите генерации на неколку јазици, програма за подароци, канцелариска и училишна опрема, играчки, а ја посетија и терасата на кафе-барот Cafe Literatura.…