Јулијана Настоска Петреска: Најпосакуван модел за нашата земја е оној на Нов Зеланд каде е декриминализирана сексуалната работа

Книгата „Зад црвените чадори“ на Јулијана Настоска Петреска, која е адаптација на нејзиниот магистерски труд посветен на нерегулираното насилство врз сексуалните работнички, од неодамна е достапна во сите книжарници „Литература.мк“ и може да се нарача онлајн на http://www.literatura.mk. Делото кое е објавено од издавачката куќа „Арс Ламина“ се фокусира на сензитивна тема за која, за…

„Прес енд плеј“: Водич низ македонскиот џез и музичка култура

Авторот на книгата „Прес енд плеј“ („Press and play“), Ненад Георгиевски, неодамна даде интервју за српското музичко списание „Хај-фајлс“ („Hi-files“) каде што неговото најново дело е истакнато како „водич низ македонскиот џез и музичка култура“. Станува збор за прва книга со рецензии на англиски јазик за современа македонска музика кои воедно се објавени во реномираниот…

Ерина Богоева говори за архитектонскиот брутализам во Скопје во интервју за медиумот Brand of people

Фотографката Ерина Богоева која е автор на монографијата „Скопје – Архитектурата како фотографска скулптура (1963 ‒ 1990)“ неодамна даде интервју за списанието „Бренд оф пипл“ (Brand of People), самостоен дигитален простор посветен на креативци, креатори и создавачи на култура. Богоева е добитник и на престижната наградата „13 Ноември“ која ѝ беше врачена за ова дело…

Бистра Георгиева: Фантазиите на македонскиот џин се универзални и сега ќе ги читаат децата во Шпанија

Македонската сликовница „Џиновска продавница за фантазии“ на авторката Бистра Георгиевска неодамна беше објавена на шпански и на каталонски јазик под капата на една од најголемите издавачки куќи за детска литература во Шпанија, „Трамунтана“. Приказната за џинот кој имал премногу фантазии и одлучил да отвори продавница за да може секој да ги купи оние што му…

Ненад Георгиевски: „Press & Play“ е резултат на 15 години работа во почитуваниот медиум „All About Jazz“

Музичкиот новинар Ненад Георгиевски веќе 15 години пишува за „Ол абаут џез“ (All About Jazz), а неодамна ја промовираше и книгата „Прес енд плеј“ („Press & Play“) која е составена од рецензии на албуми, на концерти и фестивалски настапи на домашни изведувачи кои биле објавени во овој реномиран светски медиум. Делото е на англиски јазик…

Ексклузивно интервју со Грир Хендрикс и Сара Пеканен, авторките на „Анонимна девојка“ „НАШЕТО МОТО Е: ЗАЕДНО ПОДОБРИ“

„Луѓето се мотивирани да застранат од своите морални компаси поради најразлични исконски причини: опстанок, омраза, љубов, завист, страст. И за пари.“ Анонимна девојка Динамичното дуо Грир Хендрикс и Сара Пеканен, пред да станат ко-авторки, заедно, како автор и уредник, работеле на седум книги. „Анонимна девојка“ (издание на „Арс Ламина“), нивниот втор заеднички роман, стана инстант-бестселер…

„Арс Ламина“ ја поттикна 11-годишната Дарија да пишува, издавајќи ја нејзината прва книга

Дарија Трендафиловска од Куманово има само 11 години, но нејзината прва книга „Модна дизајнерка“ веќе ја гледа светлината на денот во рамки на едицијата „Млади креативци“ на „Арс Ламина“. Сето ова се случило ненадејно и сосема случајно, но е резултат на талентот и потенцијалот кој издавачката куќа го препозна во ова девојче. Целата едиција „Млади…

Владо Димовски: Во романот „Бричење петли“ се шегувам и со еден темен период како транзицијата

Транзиција е збор кој уште од деведесеттите години на минатиот век буди многу негативни асоцијации при секое споменување, но авторот Владо Димовски одлучи да си поигра и да се пошегува токму со овој термин. Неговиот роман „Бричење петли“ е во издание на „Арс либрис“, дел од „Арс Ламина – публикации“ и веќе може да се…

Александар Русјаков: „Курвински хроники“ е роман за искрените луѓе кои живеат во време без дух

Минатата година реномираниот писател Александар Русјаков го пријави својот роман „Курвински хроники“ на конкурсот „Пегаз“ организиран од издавачката куќа „Арс Ламина“ и Фондацијата за унапредување и промоција на културните вредности „Славко Јаневски“, и доби позитивни критики од жири-комисијата. Сега, ова дело го гледа и светлото на денот и на 2 јули (четврток) во 19 часот…

Владо Димовски: Книги создадени со многу љубов, кои ќе им помогнат на децата со тешкотии во говорот

Дваесет и пет години по објавувањето на книгата „Изградување на изговорот, говорот и јазикот кај децата и возрасните“ од авторите Владо Димовски и Јордан Јорданоски, деновиве излезе од печат во ново, освежено издание, под импринтот „Либи“, дел од „Арс Ламина – публикации“. Подновениот прирачник, кој е со цел да им помогне на децата во надминување…

Томислав Османли: Книгата „Нajстари приказни“ на најмладите им раскажува митови од мугрите на западната цивилизација

  Почнувајќи со падот на древниот континент Атлантида и војната помеѓу титаните и боговите, приказната за Прометеј, отворањето на Пандорината кутија, авантурите на силниот Херкул, Тројанската војна, враќањето на Одисеј и подвизите на Персеј, се дел од избраните повести што се содржат во новата книга „Нajстари приказни: Митови од мугрите на западната цивилизација “ од…

Воскресија Андреевска: Беше голем предизвик да се илустрираат делата на мојот дедо и истовремено омилен писател, Петре М. Андреевски

Ексклузивни изданија на делата на Петре М. Андреевски, илустрирани од неговата внука Воскресија Андреевска, деновиве излегоа од печат во издание на „Арс Либрис“, дел од „Арс Ламина – публикации“. Во рамките на едицијата „Македонски книжевни класици“ се десет книги со прозни и поетски дела на великанот на македонската книжевност, со цртежи што за оваа пригода…

Интервју со Зорка Тодорова-Младеновиќ: „Како да станам моден дизајнер?“ е посветена на сите чиј сон е модата

  Сите идни креатори и вљубеници во модата, сега може подетално и стручно да дознаат како може да станат модни дизајнери. Во работниот и мисловниот процес на создавање мода идните дизајнери постепено ќе навлезат со новата книга „Како да станам моден дизајнер?“ од Зорка Тодорова-Младеновиќ, која деновиве излезе од печат во издание на „Арс Либрис“,…

Интервју со Сибо („Баклава“): Винил плочата и книгата се двата бесмртни симболи на интелектуалецот

Новиот албум на „Баклава“ пристигна во „Литература.мк“: Грамофонска плоча меѓу книгите ‒ магичен спој на музиката и литературата Звук во боја… Сликата што ќе ја добиете слушајќи ги 13-те нумери од новиот, четврти албум на групата „Баклава“, наречен „IV“, е токму она расположение што ви ја предизвикува некоја од боите: тиркиз, пурпурна, чоколада, рузмарин, пендолира,…

Интервју со Матео Матоски: На хуморот на Боки се смее целата екипа на „Зоки Поки“

Боки е весело и палаво дете кое многу сака да јаде и да се шегува со другарите, се прави силен и не се плаши од ништо. Колку и да делува палаво, тој е вистински другар, со одлична смисла за хумор и желба да ги насмее сите. Токму таков е и Матео Матоски, петтоодделенецот од ОУ…