Го одбележуваме Светскиот ден на детето: Добрите книги ги штитат децата од суровиот свет

Со цел да се насочи вниманието на јавноста на сите обврски што општеството ги има кон децата, како и на најважните проблеми со кои се соочуваат децата, на 20 ноември, на глобално ниво, се одбележува Светскиот ден на детето. На овој датум, во 1959 година, Генералното собрание на ОН ја усвои Декларацијата за правата на…

Христина Стефановска во Штип одржа промоција на психолошките прирачници и работилница со деца за препознавање на емоциите

Во присуство на воспитувачи, педагози, учители, наставници и ученици, вчера (16 ноември), во НУ Библиотека „Гоце Делчев“ во Штип, беа промовирани четирите психолошки прирачници од Христина Стефановска: „Кога Мешко се лути“, „Кога Ушко се плаши“, „Кога Сончка е среќна“ и „Кога Летко е тажен“. Интерактивните прирачници се дел од едицијата „Железница на чувствата“ и се…

Психолошките прирачници за деца од Христина Стефановска ќе бидат промовирани во Штип

Четирите психолошки прирачници од Христина Стефановска: „Кога Мешко се лути“, „Кога Ушко се плаши“, „Кога Сончка е среќна“ и „Кога Летко е тажен“, ќе бидат промовирани денеска (16 ноември, вторник), во 17.30 часот, во НУ Библиотека „Гоце Делчев“ во Штип. Промотор на книгите ќе биде м-р Јована Рилак. Во рамките на промотивниот настан, Стефановска, која…

Две нови книги со авантурите на Кити – девојчето со супермоќ како мачка

Еден од новите омилени книжевни серијали за деца, „Кити“, од авторката Пола Харисон со илустрации од Jени Ловли, неодамна е збогатен со уште две нови продолженија. Серијалот, кој на македонски јазик е во издание на „Либи“, дел од „Арс Ламина – публикации“, е дополнет со книгите: „Кити и самрачната неволја“ и „Кити и грабнатото милениче“.…

Дамјан Николовски: Со едицијата „Лесно читливи лектири“ се подигнува свесноста за дислексијата

Во светски рамки, октомври се одбележува како интернационален месец за подигнување на свесноста за дислексијата. Меѓу најзаслужните за запознавање на нашата поширока јавност со оваа состојба на тешкотија при читањето и разбирање на прочитаното е Здружението за дислексија „Ајнштајн“. Целта на оваа организација, основана пред седум години од родители на деца со дислексија и од…

Кои изданија за деца беа најбарани во „Литература.мк“ минатиот месец?

Новиот, четврти дел од серијалот за младиот волшебник Хари Потер, сликовници и романи од нови, но и од етаблирани домашни автори за деца се најчитаните наслови за деца од „Литература.мк“ во септември. Мошне се барани и наслови од едицијата „Лесно читливи лектири“, книгите од серијалот Исидора Мун, интерактивни книги со логички вежби, пиши-бриши вежбанки со…

Излезе од печат „Хари Потер и Пламениот пехар“ – четвртата книга од серијалот на Џ. К. Роулинг во издание на „Арс Ламина“

Одлична вест за сите љубители на Хари Потер! Неодамна од печат излезе „Хари Потер и Пламениот пехар“ од авторката Џ. К. Роулинг, во издание на „Арс Либрис“, дел од „Арс Ламина – публикации“. Станува збор за четвртиот дел од серијалот за младиот волшебник Хари Потер и неговите авантури во светот на волшебниците и магијата. Ова…

Како изгледаат писателите? – Средба на авторите на „Црната птица“ и „Јас сум Акико“ со учениците од ООУ „Кузман Јосифовски-Питу“ од Скопје

Како една книга од писателот стигнува до рацете на читателите? Каков е процесот на пишување книга, сценарио за филм и театарска претстава? Како изгледаат писателите? Дали сите се стари или има и млади… и дали сите имаат очила? Ова беа само дел од прашањата што учениците од шесто и осмо одделение при ООУ „Кузман Јосифовски-Питу“…

Саем на книгата 2021: Работилници за деца и родители во недела на штандот на „Арс Ламина“

Во недела (12 септември), на штандот на „Арс Ламина“, во рамките на Саемот на книгата 2021, ќе се одржат работилници за деца и родители. Во 11 часот е закажана работилницата инспирирана од четирите психолошки прирачници за деца од авторката и психолог Христина Стефановска. Со почеток во 12 часот, ќе се одржи работилница за најмладите инспирирана…

Со новите едукативни изданија и дидактички помагала од „Арс Ламина“ до нови знаења

Најголема инвестиција во иднината е вложувањето во едукацијата на децата и младите. Потребата од збогатување на знаењата ја истакнува и потребата од соодветни, стручно изработени образовни материјали. Согледувајќи ја оваа неопходност, издавачката куќа „Арс Ламина“ традиционално објавува едукативни изданија и дидактички помагала со кои се збогатуваат знаењата на учениците и на наставниците. Содржините се во…

Сликовницата „Мирко Немирко“ од Ана Ѓокиќ и Ване Костуранов е топла приказна за едно палаво облаче кое сака да ги развесели луѓето

Сликовницата „Мирко Немирко“ од Ана Ѓокиќ и Ване Костуранов, ќе биде промовирана онлајн, на 26 август (четврток), со почеток во 19 часот. Онлајн-разговорот со писателката и со илустраторот ќе го води уредничката на изданието Оливера Ќорвезироска, а ќе може да се проследи на фејсбук-страницата на издавачката куќа „Арс Ламина“. Илустрираната книга за деца е во…

Кои изданија за деца беа најбарани во „Литература.мк“ во јули?

Летниот распуст е исполнет со безгрижна игра, уживање во слободното време и одлични книги. Некои деца преферираат забавни изданија со активности, други се посветени на задолжителните лектири, а трети читаат книги по свој избор. Што читавте вие во јули? Какви книги избравте за на одмор? Доколку сѐ уште не сте одлучиле што ќе читате во…

Промоција на четирите психолошки прирачници од Христина Стефановска во Штип

Четирите психолошки прирачници од Христина Стефановска: „Кога Мешко се лути“, „Кога Ушко се плаши“, „Кога Сончка е среќна“ и „Кога Летко е тажен“, ќе бидат промовирани на 20 август (петок), во 18 часот, во дворот пред НУ Библиотека „Гоце Делчев“ во Штип. Во рамките на промотивниот настан, Стефановска, која е лиценциран дипломиран психолог кој исклучиво…

Детективскиот серијал „Мистериозните случаи на Енола Холмс“ од Ненси Спрингер наскоро во издание на „Арс Ламина“

За сите љубители на детективските романи и на Шерлок Холмс, наскоро од печат ќе излезе новиот серијал „Мистериозните случаи на Енола Холмс“ од авторката Ненси Спрингер, во издание на „Либи“, дел од „Арс Ламина – публикации“. На полиците на книжарниците „Литература.мк“ набрзо на македонски јазик ќе се најдат првите две книги од серијалот: „Исчезнатиот маркиз“…

Новиот филм инспириран од „Приказната за зајачето Питер“ од Беатрикс Потер се прикажува во „Синеплекс“

Второто продолжение од новата филмувана верзија на приказната за зајачето Питер од Беатрикс Потер деновиве се прикажува во скопските кина „Синеплекс“ во „Скопје сити мол“. „Приказната за зајачето Питер“, напишана и илустрирана од Потер, ги следи доживувањата на малото немирно зајаче Питер, кое се протнува во градината на господинот Мекгрегор, па почнуваат да му се…