„Фолтин“ објави нов албум: „Момóма“ е збирка на питоми и емотиви песни

„Најзрелиот и најпитомиот албум на „Фолтин“ досега!“ Ова е најчестиот коментар по првото преслушување на новите композитии од битолскиот состав. Албумот „Момóма“ беше промовиран денеска, во скопскиот кафе-бар „Цреша“, во присуство на претставници на медиумите и љубители на нивната музика. ‒ „Момóма“ е збирка од шест постандардни песни од она на што сме навикнати сите…

Холанѓаните плаќаа воз со читање книга

  Љубителите на пишаниот збор во Холандија минатиот викенд имаа можност, наместо со билет, да платат превоз со воз со читање книга. Станува збор за традиционална практика, за време на годишната прослава на книгата. Секоја година, почнувајќи од 1932 година, Холандија го организира настанот „Букенвик“ (Boekenweek) – денот кога се прославува литературата со разни фестивали…

10 најдобри корици на книги на сите времиња

Првиот впечаток за книгата го добиваме од нејзината корица. Таа често придонесува во имиџот на изданието и начинот на кој ќе биде прифатена од идните читатели. Иако се согласуваме со изреката дека книгата не треба да се суди по нејзината корица, сепак има исклучоци ‒ кога и корицата и содржината во книгата се подеднакво добри…

Повторно објавено капиталното дело „Село зад седумте јасени/Стебла“ од Славко Јаневски

Фондацијата за унапредување и промоција на културните вредности „Славко Јаневски“ го претстави повторнообјавеното капитално дело „Село зад седумте јасени/Стебла“ од Славко Јаневски. На промоцијата, што се одржа на 28.3.2019 во „Клуб и ресторан МКЦ“, беше претставен и првиот број на списанието за култура и општествени прашања „Архив ЈАНЕВСКИ“, насловено како „Јавач на комета“. Идејата на…

Со илустрираната книга „Девојчето на ридот“ го одбележуваме светскиот ден на лицата со Даунов синдром

Со топлата, едукативна и емотивна илустрираната книга „Девојчето на ридот“ го одбележуваме светскиот ден на лицата со Даунов синдром, 21 март. Изданието „Девојчето на ридот“ од авторката Ида Мантон е збогатена со илустрации од Емилија Мишева која твори под името Ем Елефантски. Книгата е за мало девојче Луна (месечина), со Даунов синдром, чиј свет е…

Топ-10 книги од „Литература.мк“ за Меѓународниот ден на жената

Од Клеопатра до Роза Паркс, од Ада Лавлејс до Малала Јусафсај. Низ историјата, жените храбро и неуморно се бореле за да се наметнат како индивидуи и експерти во својата област, нешто за што повеќето мажи го имале луксузот да си го земаат здраво за готово. Инвентивни дизајнерки, вселенски истражувачки, пилотки, политички активистки и феминистки, уметници,…

Хрватски режисер протестира читајќи ги укинатите лектири

„Малиот принц“, „Дневникот на Ана Франк“, „Пипи Долгиот чорап“ и „Куќата на ежето“ се само дел од книгите што младиот режисер Ловро Крсник, во знак на протест, ги чита пред хрватската влада. Тој реагира откако култните книжевни дела биле исфрлени од списокот на лектири во хрватските училишта. Неговата иницијатива #ИПонатамуЧитам започнала на 15 февруари, кога…