Го одбележуваме роденденот на Морис Леблан, авторот на серијалот за џентлменот крадец Арсен Лупен

На 11 ноември во светски рамки се одбележуваат 157 години од раѓањето на славниот француски писател Морис Леблан – авторот на култниот серијал за џентлменот крадец, Арсен Лупен. Неколку дена претходно (6 ноември), пак, беше 70-годишнината од неговата смрт. Издавачката куќа „Арс Ламина“, под својот импринт „Арс Либрис“, на англиски јазик објави серијал со девет…

Деведесет и деветти роденден на Блаже Конески, една од најзначајните личности во поновата македонска историја

Блаже Конески е македонски книжевен, културен и јавен работник, академик, поет, прозаист, есеист, книжевен историчар, филолог и јазичар, преведувач, професор на Филозофскиот факултет во Скопје, академик и прв претседател на Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ). Роден е на денешен ден, 19 декември, во 1921 година, во селото Небрегово, Прилепско. „Јазикот е нашата татковина“…

Го одбележуваме Денот на македонскиот јазик

На 5 мај, пред 75 години, Народната влада на Народна Република Македонија ја усвоила азбуката на македонскиот јазик како официјално писмо. Минатата година, по тој повод овој датум е прогласен за Ден на македонскиот јазик. По повод 5 Мај – Денот на македонскиот јазик, којшто се одбележува втора година, Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“…

Стивен Кинг жали што многумина се чувствуваат како да се заглавени во негов роман

Светот во 2020 година е како хорор-филм напишан од Стивен Кинг, а режиран од Квентин Тарантино. Ова реченица изминатиот период често се споделува на социјалните мрежи – како опис за лошата ситуација со која се соочува светот заради пандемијата на коронавирусот. Ова било доволно силна провокација американските медиуми да го прашаат Стивен Кинг како се…

Што читаат книжевните клубови на холивудските ѕвезди во април?

  Книжевнте клубови за читање на холивудските ѕвезди, изминатите години покрај тоа што ги промовираат новите интересни книги и автори, имаат големо влијание во поттикнување на читањето. Покрај веќе добропознатиот клуб на славната ТВ-водителката и активистка Опра Винфри, кој функционира од 1998 година, влијателни се и клубовите на Рис Витерспун (Hello Sunshine) и Ема Вотсон…

Минијатурна магија меѓу полици

Книгите имаат моќ да нè однесат на волшебни патувања. Преку нив можеме да ги запознаеме најубавите, но и најлудите места, и да запознаеме несекојдневни ликови. Зошто полиците за книги би биле поразлични? И тие можат да донесат магија. Различните декорации во домашните библиотеки, може да бидат дополнување на волшебството што доаѓа од книгите. Една од…

Различни книги со исти корици

Веројатно се согласувате со добропознатата мисла не суди ја книгата по корицата. Оваа мудрост особено важи во ситуации кога некоја одлична книга е „спакувана“ во не толку атрактивна корица. Но, исто така, може да важи и кога две или повеќе (различни) книги имаат иста корица. Неретко, во книгоиздавачката индустрија се среќаваат наслови од различни автори,…

ВИДЕО: Вкусни палачинки со три различни филови од Dave’s Kitchen

Еден од најпрепознатливите готвачи кај нас и автор на книгите „Dave’s kitchen: Гответе насмеани“ и „Најдоброто од македонската кујна“, Давор Панчевски, за време на #СедиСиДома препорачува едноставни и вкусни рецепти. По идејата со сочните мафини, во оваа објава советува како да направите палачинки со три различни фила, и тоа со производи што може да ги…

Со читање до поквалитетен сон

Веќе знаете дека гледањето во екраните и изложеноста на едночудо вести и информации ве држи будни и под стрес. Во периодов кога сте дома и во исчекување на најновите информации во врска со коронавирусот, обидете се колку што можете да се релаксирате и да си го обезбедите неопходното количество здрав сон. Читањето книга, и тоа…

ВИДЕО: Сочни мафини со вишни од Dave’s Kitchen

Младиот готвач и автор на книгите „Dave’s kitchen: Гответе насмеани“ и „Најдоброто од македонската кујна“, Давор Панчевски, за време на #СедиСиДома препорачува едноставни и вкусни рецепти, со производи што може да се најдат во сечиј дом. Книгите се во издание на „Арс Ламина“, а се достапни и за нарачка онлајн на Literatura.mk со 30 %…

„Нетфликс“ сними празничен филм по книгата „Нека снежи“

Телевизиската и филмска продукциска компанија „Нетфликс“ сними празничен филм базиран на книгата „Нека снежи: три празнични романси“ од Џон Грин, Морин Џонсон и Лорин Миракл, која на македонски јазик е објавена од „Арс Либрис“, дел од „Арс Ламина – публикации“… Филмот е во режија на Лук Снелин, продуцирана од Дилан Кларк и Алекса Фејген, а…

Го одбележуваме роденденот на Стивен Кинг

Кралот на хоророт! Вака во книжевниот свет се опишува еден од најдобрите автори на трилер-романи – Стивен Кинг. Писателот кој на 21 септември полни 72 години, во својата неколкудецениска кариера има објавено 61 роман, шест научно-фантастични книги и околу 200 кратки приказни. Неговите дела се продадени во повеќе од 350 милиони копии, а повеќето добија…

Мини улични библиотеки ги поттикнуваат читачките навики во Скопје

Во чекор со светските трендови за поттикнување на читачките навики, деновиве на неколку локации во Скопје беа поставени мини-библиотеки. Станува збор за проект на Град Скопје и ЈУ Детски културен центар „Карпош“, чијашто цел е со вкрстена размена на книги да се промовира културата за читање. На социјалните мрежи веќе се појавија објави со симпатичните…

Го одбележуваме Денот на љубителите на книгата

Читањето книга е сонување со отворени очи На денешен ден (9 август) се прославува Интернационалниот ден на љубителите на книгата. Ќе се согласите дека за вистинските библиофили секогаш е погодно време за добра книга и не чекаат посебни празници и јубилеи. Но, овој датум се одбележува со цел да се потсетиме на убавината на литературата…

Топ 10 нови книги за деца што може да ги прочитаат и возрасните

Книгата е најдобриот водич во светот на фантазијата. Со секоја страница отвора нови светови пред нас, нѐ носи на необични патувања, и нѐ запознава со интересни, нови пријатели. И таа самата е одличен другар. Тука е секогаш за нас, заедно сонуваме, се смееме, плачеме, растеме, учиме и откриваме нови нешта. Во растењето на децата, книгите…