Хрватски режисер протестира читајќи ги укинатите лектири

„Малиот принц“, „Дневникот на Ана Франк“, „Пипи Долгиот чорап“ и „Куќата на ежето“ се само дел од книгите што младиот режисер Ловро Крсник, во знак на протест, ги чита пред хрватската влада. Тој реагира откако култните книжевни дела биле исфрлени од списокот на лектири во хрватските училишта. Неговата иницијатива #ИПонатамуЧитам започнала на 15 февруари, кога…

„Медена земја“ по триумфот на „Санденс“ ќе се прикажува во кината во САД и на „МакеДокс“

По триумфот на годинашното издание на престижниот филмски фестивал „Санденс“ („Sundance“), македонскиот документарец „Медена земја“ („Honeyland“) ќе се прикажува во кината во Северна Америка, како и на фестивалот „МакеДокс“ во Скопје. На прес-конференцијата, што се одржа денеска (18.02.2019) во „МКЦ клуб и ресторан“, тимот на „Honeyland“ соопшти дека филмот ќе има и две затворени проекции…

Македонскиот филм „Медена земја“ прогласен за најдобар светски документарец на „Санденс“

Со победа во три категории, македонскиот филм „Медена земја“ („Honeyland“), во режија на Љубо Стефанов и Тамара Котевска, триумфира во конкуренцијата за документарци од целиот свет на американскиот филмски фестивал „Санденс“ („Sundance“). На церемонијата што се одржа во саботата (2 февруари) во Парк Сити, Јута, САД , „Honeyland“ ja доби големата награда на жирито (Grand…

Обележувачи што ја означуваат забавната страна на читањето

Како ги означувате страниците до каде што сте стигнале читајќи книга? Дали со какво било ливче или предмет што ќе ви се најде при рака, со виткање на страницата или пак со врвца или хартиен бележник? Дали можеби припаѓате во групата на читатели што сакаат обележувачи со креативни дизајни? Тогаш сигурно ќе ве одушеват овие…

Одлични реакции за македонскиот документарец „Медена земја“ (Honeyland) по премиерата на филмскиот фестивал „Санденс“

Со овации, одушевување и долг аплауз, срдечно реагираше публиката по премиерата на македонскиот документарен филм „Медена земја“ („Honeyland“) што се одржа на 28 јануари (понеделник) во Јута, САД, во рамки на филмскиот фестивал „Санденс“ („Sundance“). Критичарите ги бележеа своите импресии уште за време на проекцијата, а само неколку часа по премиерата истите се огласија со…

„Орбис Пиктус“од Јан Амос Коменски e најстарата илустрирана книга за деца, објавена во 1658 година

Најстарата зачувана илустрирана книга за деца „Орбис Пиктус“ („Orbis Pictus“) од Јан Амос Коменски била објавена во 1658 година. Книгата, која е позната и под називот „Orbis Sensualium Pictus“ („Светот виден низ слики“), се смета и за еден од најстарите илустрирани учебници, преку кој децата го запознавале светот. Оваа книга ги поставила и темелите на…

Изложба на одамна недопрени, заборавени или т.н. „тажни книги“

Со цел да го поттикне интересот кај читателите, во Домот на културата „25 Мај“ во Валандово е поставена несекојдневна изложба на книгите што одамна никој не ги изнајмил од библиотеката. Дел од овие одамна недопрени, заборавени или т.н. „тажни книги“, со децении ниту еднаш не биле позајмени од читателите на Градската библиотека. По избор на…