Светски ден на книгата и на авторските права – 23 април

Одлуката да се одбележува Светскиот ден на книгата и на авторските права е донесена на конференција на УНЕСКО во Париз во 1995 година. Книга за рози Во Шпанија овој ден е востановен уште во 1923 година, во чест на Мигел де Сервантес, на денот кога почнал. На денешен ден се слави и св. Ѓорѓи во…

„Талисман“ на Кинг, предизвик за Спилберг

Додека Стивен Спилберг го промовира филмот „Ready player one“, за „Ентертејмент викли“ изјави дека со децении сонува за адаптација на уште една книга на Стивен Кинг. Станува збор за книгата „Талисман“, за којашто Спилберг ги поседува правата уште од 1982 година. „Уште на почетокот на осумдесеттите, студиото ’Јуниверзал‘ ми ја купи оваа книга и ми…

Научно фантастични книги што ја предвидоа иднината

Научната фантастика е литературен жанр во кој дел од приказната или, пак, целата е основана на наука. За да ги читаме овие книги понекогаш е потребно солидно општо образование, бидејќи овие книги се полни со референции, симболи, места и локации, што го бараат тоа. Понекогаш, покрај солидното знаење, потребна ни е и фантазијата, бидејќи се…

Манекенката искрено за својот живот во новата книга

Жизел Бундшен не е само убава и згодна, таа е и писмена. Наскоро од печат ќе излезе нејзината книга „Lessons: My Path to a Meaningful Life“ „Среќна сум затоа што можам со вас да го поделам патувањето низ многубројните височини и падови“, напиша Жизел, меѓу другото, најавувајќи ја својата книга. Книгата треба да се појави…

Книги напишани од најбогатите луѓе на денешницата

Независно дали сте голем обожавател на книги и редовно читате или воопшто не сакате книжевност, книгите што ќе ви ги препорачаме морате да ги прочитате. По нив можеби нема да го збогатите својот речник, ама во едно сме сигурни, по нив погледот на свет сигурно ќе ви се измени.   „Бизнис со брзината на мислите“…

Куси реченици, емотивни како цели книги

Кратката приказна на Хемингвеј стана синоним за моќта на добрите раскажувачи „Се продаваат чевли за бебе. Никогаш неносени“.Таа инспирираше многу автори, кои го копираа неговиот стил за да допрат до читателот и создаде жанр именуван како „флеш“ фикција. Блогот Six Word Stories е место каде што можете да прочитате многу вакви приказни, независно дали тие…

Мемоарите на Мишел Обама излегуваат во ноември

Една од книгите што најмногу се очекуваше изминативе години се мемоарите на поранешната прва дама на Америка, Мишел Обама, чиешто објавување се очекува на 13 ноември годинава. На својот профил на „Твитер“, Мишел Обама објави дека нејзината книга, насловена како „Becoming“, а ќе излезе од печат една недела по изборот на Конгресот во САД, наведува…

Поезија за жената на Владимир Мартиновски и Васко Марковски

Меѓународниот ден на жената, е повод за подарок стихови на двајца поети, Владимир Мартиновски со „Буба на пајак“ и Васко Марковски со  „Извини се препознав!“ и избор од десет хаику песни. Среќен 8 – ми март!   БУБА НА ПАЈАК  Не, не, не е тоа што мислите: не се смувале буба и пајак! Ова не…

Полицаец од Колашин наизуст ги владее Куранот и Светото писмо, цитира дела од светската книжевност и изучува психологија

Документарецот „Мило“ во продукција на „Ал Џезира Балканс“, чиешто сценарио е потпишано од Фахрудин Бечиќ, извршниот продуцент на оваа телевизија, зборува за Мило Шчеќиќ, ексцентричен полицаец од Колашин, мал град на северот на Црна Гора, кој има прочитано илјадници книги, истражува психолошки феномени и необични појави, анализира уметност и филозофија и ја поврзува книжевноста со…

Чаеви инспирирани од книжевни дела

Кованицата NovelTeas е настаната како игра со зборовите novel и tea (во превод од англиски: роман и чај). Всушност, таа претставува бизнис-приказна на луѓе кои ги спојува љубовта кон чајот и книгите. Станува збор за пакување на чаеви, наменети за вљубениците во литературата. Лимените кутии во облик на книги се исполнети со чаеви, именувани според…

Топ 10 цитати на Доналд Трамп за читањето и пишувањето

Доналд Трамп – 45-тиот американски претседател е веројатно најцитираната личност на денешницата. Без да додаваме епитети, придавки на неговите лик и дело, еве некои негови „размисли“ за пишувањето, писателите, читањето и, генерално, светот на литературата. „Знаете дека сакам да читам. Всушност, ја гледам книгата, ја читам книгата и се обидувам да го почнам читањето.“ „Низ…

Како Доктор Дулитл стана Доктор Офболи?

Во советската детска литература прераскажувањето и изменетите верзии на странските класици го привлекуваа интересот на општеството многу повеќе од преводите – до тој степен што некои ликови од класиците беа целосно русизирани. Многубројни ремек-дела на западната детска литература пристигнаа во Русија во форми што многу се разликуваа од оригиналите: Вини Пу, Мери Попинс, Алиса во…

Бора Чорба со нова збирка поезија, во која нема пцуење

Во Клубот на книжевници на Србија, во Белград, беше претставена десеттата книга на Бора Ѓорѓевиќ, збирка песни „Пуст остров“ („Арте“), која рокерот, композиторот и водачот на „Рибја чорба“ ја посвети на својата последна, најголема љубов Дубравка. Книгата го добила насловот по истоимената песна објавена во рамките на колумната што Бора Чорба, своевремено, ја пишувал за…

Градските чистачи создадоа библиотека од фрлени книги

 Комуналната служба на Анкара има своја библиотека, а сите книги во неа ги собрале нејзините вработени од контејнерите на различни локации ширум градот. „Тие требаше да завршат на отпад, а ние им дадовме нов живот. Идејата се роди кога заедно со колегите размислувавме што можеме да работиме, покрај редовната работа“, вели Емирали Уртекин, управник на…

И Хилари Клинтон на Греми наградите

Поранешната демократска кандидатка на претседателските избори во САД во 2016-тата година, Хилари Клинтон, се појави на доделувањето на Греми наградите во Њујорк, каде на глас заедно со Шер, Џон Леџенд и други ѕвезди читаше делови од контроверзната книга за актуелниот американски претседател Доналд Трамп – “Оган и гнев”. Таа се појави во скеч во кој…