unknown

Музеј посветен на францускиот поет Артур Рембо ги откупи цртежите на поетот

Музејот посветен на францускиот поет Артур Рембо на аукциска продажба ги откупи неговите цртежи, во јавноста познати под името „Човек со ветровит ѓон“, пренесуваат француските медиуми. Седумте цртежи на поетот се продадени за 118.750 евра на неодамнешната аукциска продажба на „Сотби“. Цртежите ги откупил музејот што се наоѓа во Шарлевил – Мезијер, на истокот во…

%d0%be%d1%80%d0%b2%d0%b5%d0%bb

Орвеловата „1984“ на прво место на листата на бестселери

Книгата на Џорџ Орвел „1984“ стигна до првото место на листа на бестселери на „Амазон“ по изјавата на советничката на Доналд Трамп за „алтернативните факти“ во врска со бројот на присутни на инагурацијата на новиот американски претседател, пренесува порталот „Б92“.  Забележан е пораст на продажбата на овој дистописки роман за општеството во кое фактите се…

prikazni3

Француските железнички станици со автомати полни со бесплатни раскази

Железничкиот оператор СНЦФ (SNCF) сака патниците да искусат „патување пред патувањето“ – и тоа бесплатно. Повеќе од 5.000 автори испратија свои раскази за да бидат опфатени во автоматите „АФП/Гети имиџис“. Железничките станици во Франција инсталираа автомати што печатат уникатни раскази за патниците додека чекаат, без никакви трошоци. Повеќе од 5.000 анонимни автори поднесоа свои раскази да…

aleksandrija_1

Вака е уништена Александриската библиотека

Сместена во Александрија, на брегот на Средоземното Море, некогаш се наоѓаше најголемата библиотека на античкиот свет, Александриската библиотека или кралската библиотека на Александрија Александар Велики Први ја издал наредбата за градење на голема библиотека, но не доживеал да ја види неа, ниту градот по која го добил името. Набрзо, Александрија станува најголемиот град на западниот…

fidel-i-markez-1

Фидел Кастро ги редактирал сите ракописи на Маркес

Пред да ги прати своите ракописи кај издавачот славниот нобеловец Маркес ги праќал кај кубанскиот диктатор, а потоа ги коригирал по негови сугестии. Беше познат како херој на револуцијата, но и како диктатор и непријател на слободниот свет. Фидел Кастро имал неочекувана улога во светската книжевност. Неодамна починатиот кубански претседател важел за неофицијален уредник и…

%d0%bd%d0%b0%d0%b3%d1%80%d0%b0%d0%b4%d0%b0-2

Второ место најдобар блог за 2016

Mанифестацијата “Сајт на Годината” во организација на Media Solutions и системот за онлајн реклами keepaneye.mk по седми пат оваа година ги избираше најдобрите во интернет просторот во Македонија. Нашиот блог http://blog.literatura.mk го освои второто место во категоријата најдобар блог за 2016 година.  Двегодишната интензивна работа на блогот, потрагата по интересни содржини и ширењето на мисијата за читање…

amazon

Десетте најдобри книги за 2016 година според „Амазон“

Едно од многубројните задоволства во сезоната на празници се листите за најдобри работи. Како што годината се наближува до својот крај, експертите од секоја фела ги наведуваат најдобрите филмови, книги, музика, статии од списанија – најдоброто од баш сè. Тоа е шанса да се види кои се најдобрите дела и идеи што ги пропуштивте во…