Македонскиот филм „Медена земја“ прогласен за најдобар светски документарец на „Санденс“

Со победа во три категории, македонскиот филм „Медена земја“ („Honeyland“), во режија на Љубо Стефанов и Тамара Котевска, триумфира во конкуренцијата за документарци од целиот свет на американскиот филмски фестивал „Санденс“ („Sundance“). На церемонијата што се одржа во саботата (2 февруари) во Парк Сити, Јута, САД , „Honeyland“ ja доби големата награда на жирито (Grand…

Обележувачи што ја означуваат забавната страна на читањето

Како ги означувате страниците до каде што сте стигнале читајќи книга? Дали со какво било ливче или предмет што ќе ви се најде при рака, со виткање на страницата или пак со врвца или хартиен бележник? Дали можеби припаѓате во групата на читатели што сакаат обележувачи со креативни дизајни? Тогаш сигурно ќе ве одушеват овие…

Одлични реакции за македонскиот документарец „Медена земја“ (Honeyland) по премиерата на филмскиот фестивал „Санденс“

Со овации, одушевување и долг аплауз, срдечно реагираше публиката по премиерата на македонскиот документарен филм „Медена земја“ („Honeyland“) што се одржа на 28 јануари (понеделник) во Јута, САД, во рамки на филмскиот фестивал „Санденс“ („Sundance“). Критичарите ги бележеа своите импресии уште за време на проекцијата, а само неколку часа по премиерата истите се огласија со…

„Орбис Пиктус“од Јан Амос Коменски e најстарата илустрирана книга за деца, објавена во 1658 година

Најстарата зачувана илустрирана книга за деца „Орбис Пиктус“ („Orbis Pictus“) од Јан Амос Коменски била објавена во 1658 година. Книгата, која е позната и под називот „Orbis Sensualium Pictus“ („Светот виден низ слики“), се смета и за еден од најстарите илустрирани учебници, преку кој децата го запознавале светот. Оваа книга ги поставила и темелите на…

Изложба на одамна недопрени, заборавени или т.н. „тажни книги“

Со цел да го поттикне интересот кај читателите, во Домот на културата „25 Мај“ во Валандово е поставена несекојдневна изложба на книгите што одамна никој не ги изнајмил од библиотеката. Дел од овие одамна недопрени, заборавени или т.н. „тажни книги“, со децении ниту еднаш не биле позајмени од читателите на Градската библиотека. По избор на…

Чанти инспирирани од книжевните класици

Француската дизајнерка Оливија Ле-Тан инспирирана од најпознатите светски книжевни класици изработи уникатни чанти. Меѓу нив се кориците на „Дракула“, „Злосторство и казна“ „Џеј Ер“, „Алиса во земјата на чудата“, „Моби Дик“, „Лолита“, „Стаклено ѕвоно“, „Пајажината на Климентина“. Овие т.н. „книги за носење“ се изработени од свила и волна. На нив рачно се везени мотиви од…

Одбележуваме 73 години од печатењето на „Македонска граматика“ од Круме Кепески

Веднаш по стандардизирањето на македонскиот јазик, пред 73 години, на 26 јануари 1946 година излегла до печат првата „Македонска граматика“, чиј автор е Круме Кепески. Најважната улога на Граматиката на Кепески е што ја развила свеста на Македонецот за сопствениот литературен јазик, а со тоа и за сопствената националност. Откако на заседанието на АСНОМ на…