Аљоша Симјановски гостин во „Астрорум“

Во ова издание на „Астрорум“ ќе можете да го проследите интервјуто со нашиот долгогодишен режисер, сценарист на документарни и играни филмови, новинар, публицист, клавијатурист и композитор, Аљоша Симјановски. Роден е во Скопје, каде што и дипломирал на Филолошкиот факултет на УКИМ. Неговото работно искуство во Македонската радио и телевизија се протега низ 40 години, низ…

Ранко Петровиќ гостин во „Астрорум“

Ранко Петровиќ или познат како Ранко Бубамара е познат градски лик кој освојува со својот ведар дух и незапирлив ентузијазам. Пред 25 години го формираше радио „Бубамара“, а пред 23 години ја започна популарната манифестација „Златна бубамара на популарноста“, која е позната по својата забавна и хумористично-сатирична содржина, сценарио кое во голем дел го креираат…

Сликарот Синиша Кашавелски гостин во „Астрорум“: Per Aspera Ad Astra

Во ова издание на емисијата „Астрорум“, гостува нашиот сликар со светска слава, Синиша Кашавелски. Познатата латинска поговорка „Преку трње до ѕвездите“ (Per Aspera Ad Astra) никогаш не прозвучила посоодветно за некој уметник, како за него. Синиша Стефановиќ Кашавелски е роден 1969 година во Куманово. По завршувањето на средното уметничко училиште „Лазар Личеноски“, дипломирал на Факултетот…

Искра Шукарова гостинка во „Астрорум“

Нашата позната балерина, кореографка и професорка на Одделот за балетска теорија и педагогија на Факултетот за музичка уметност во Скопје, Искра Шукарова, во ова издание на „Астрорум“ зборува за својата успешна кариера. Шукарова е родена во Скопје, 1972 година и зад себе бележи богата кариера како истакнат солист и кореограф, но последната декада и како…

Познатиот философ и музичар, Ристо Солунчев, гостин во „Астрорум“

Во најновото издание на емисијата „Астрорум“ гостува нашиот познат философ, музичар и публицист, Ристо Солунчев. Професор д-р Ристо Солунчев е роден во Скопје во 1976 година. Дипломирал, магистрирал и докторирал на Филозофскиот факултет во Скопје. Моментно работи како вонреден професор на Институтот по философија, на Филозофскиот факултет во Скопје, и ги предава предметите нововековна философија,…

Кореографката Кренаре Невзати – Кери гостинка во „Астрорум“

Познатата кореографка, професорка на Факултетот за драмски уметности во Скопје, Кренаре Невзати – Кери е гостинка во ова издание на емисијата „Астрорум“. Нејзината професионална биографија е навистина богата и започнува веднаш после студиите на престижниот ленинградски конзерваториум „Николај Римски – Корсаков“, но покрај бројните музички, драмски и балетски успеси, вклучува и многу борби со суровите…

Александар Трајковски, авторот на „Музиката во македонскиот игран филм: од Фросина до Лазар“ гостин во „Астрорум“

Во ова издание на емисијата „Астрорум“ гостувa нашиот публицист и музички педагог, Александар Трајковски, вонреден професор на Универзитетот за аудиовизуелни уметности ЕФТА во Скопје. Тој е автор на капиталното дело „Музиката во македонскиот игран филм: од ФРОСИНА до ЛАЗАР“, првата пообемна музиколошко-филмолошка анализа на македонскиот игран филм. Истражувањата и анализите Трајковски ги правел за потребите…

Академскиот сликар Сергеј Андреевски гостин во „Астрорум“

Во најновото издание на емисијата „Астрорум“ гостува нашиот познат сликар Сергеј Андреевски. Сергеј Андреевски е роден во Скопје, во 1960 година. Дипломирал на Факултетот за ликовни уметности во родниот град, а потоа бил на повеќе студиски престои во странство: Рим, Нирнберг, Орхус, Париз, Њујорк, Северна Каролина, Имадате, Истанбул, итн. Андреевски е претставник на експресионизмот во…

Д-р Слободан Боби Лазаревски: Медицината – професионална судбина, плочите, велосипедизмот, книгите и внуките – љубов и животни пасии

Познатиот гинеколог и експерт по асистирана репродукција, д-р Слободан Боби Лазаревски во новото издание на „Астрорум“ зборува за својата работа, за велосипедизмот, колекционерството на плочи, литературата и културата. Во разговорот разоткрива некои поинакви сегменти од животниот и професионалниот пат. Неговата работна биографија е фасцинантна, а доволно е да споменеме дека неговата стручност досега има резултирано…

Кирил Џајковски: Мојата автентичност прво ја проверив надвор, па дома

Во ова издание на „Астрорум“ гостувa нашиот познат музичар Кирил Џајковски. Неодамна, по цели 20 години, тој го реиздаде неговиот легендарен албум „Хоумбаунд“ (Homebound). Периодов е актуелен и со музиката напишана за најновиот филм на Милчо Манчевски, „Врба“. Ова се дел од поводите за ова интервју. Кирил Џајковски е познат македонски музичар и композитор, чија…

Мирослав Масин: Подобро слободен на гранка, со птиците и мајмуните, отколку заглавен во системот

На 26 ноември 2019 година во ликовниот салон на Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ), беше отворена изложбата „Подобро на гранка одошто заглавен во лифт“ на академскиот сликар Мирослав Масин. Во очи на самата изложба, неколку дена пред отворањето, тој гостуваше во емисијата „Астрорум“ во книжарницата „Литература.мк“. Секогаш свој, и во уметноста и во…

Бисера Чадловска: Му се вратив повторно на музичкото училиште за да бидам диригентка

Во ова издание на емисијата „Астрорум“ гостуваше нашата реномирана диригентка и актуелна уметничка директорка на Националната опера, Бисера Чадловска. Во интервјуто открива многу аспекти на нејзиниот професионален развој, но и за дилемите дали да продолжи со музиката. Но, откако решила повторно да ù се врати на првата љубов, немало повеќе двоумења дали да биде диригентка…

Драган Спасов – Дац: Глумците немаат возраст

  Во ова издание на емисија „Астрорум“ гостува еден од најпопуларните македонски актери, Драган Спасов – Дац. Роден е на 20 април 1963 во Скопје и е еден од најпопуларните македонски театарски, филмски и телевизиски актери. Дипломирал на Факултетот за драмски уметности во Скопје во класата на проф. Слободан Унковски. Од 1992 до 2016 година…

Норвешкиот поет на пијаното, Торд Густавсен, гостин во „Астрорум“

Во ова издание на „Астрорум“, ексклузивно само за „Литература.мк“, гостува норвешкиот пијанист со светско реноме, ексклузивецот на „И-си-ем рекордс“, Торд Густавсен. Торд Густавсен настапи со своето трио на последното издание на „Скопскиот џез-фестивал“ и со задоволство разговараше за својата уметност со нашата уредничка Бранка Костиќ-Марковиќ. На прашањето: Кога ќе кажете, среќен сум, задоволен сум, си…

Рубенс Корубин: Моето ателје – мојата радост

Во ова издание на емисијата гостува академскиот сликар, великанот на современото македонско сликарство Рубенс Корубин. Поводи за ова гостување има многу, но еден од најголемите е неговата најнова ретроспективна изложба „Ателје – радоста на сликањето“. Неодамна, во прекрасниот амбиент на Чифте амам, а во организација на Националната галерија, се отвори ретроспективната изложба со која Корубин…