Музичарот Давор Јордановски е гостин во „Остани дома со Астрорум“

Нашиот познат клавијатурист, композитор и продуценти Давор Јордановски, кој веќе две децении живее и работи во Торонто, Канада, е гостин во ова издание на емисијата „Астрорум“. Јордановски е роден во Скопје, каде што завршува основно и средно музичко образование во МБУЦ „Илија Николовски-Луј“, а потоа дипломира на УКИМ на Факултетот за музичка уметност во Скопје.…

Елена Стојческа со својата волшебна флејта е гостинка во „Астрорум“

Во ова издание на емисијата „Астрорум“ ќе можете да уживате во разговорот со нашата извонредна флејтистка Елена Стојческа, која долги години живее и работи во Париз, Франција. Таа е призната и позната солистка, камерен музичар и врвен педагог на европската сцена, а во вонредни пандемски услови, за светот, но и лично за неа, ни овозможи…

Оперскиот пејач Владимир Саздовски гостин во „Астрорум“

Во ова издание на „Остани дома со Астрорум“ гостува нашиот врвен оперски бас Владимир Саздовски. Тој е нашиот трет оперски уметник, после басот Александар Стефановски и тенорот Благој Нацоски, кој ја доби шансата да се претстави на најпрестижната оперска сцена во светот, миланската „Скала“ и тоа во дури три оперски продукции. Но, ова негово трикратно…

Влатко Стефановски: Во изолација ферментира новиот албум „Тафталиџе шафл“

Нашиот гитарски виртуоз, Влатко Стефановски е гостин во ова издание на емисијата „Остани дома во Астрорум“. Деновите на изолација ги поминува во својот дом, но како што вели во интервјуто: „за него ова не е ништо ново, зашто музичарите често знаат со денови да седат во своите студија и да создаваат нова музика“. Овој период…

Благој Нацоски: Пеењето ме исполнува и ме ослободува истовремено

Нашиот врвен оперски уметник од светски глас, тенорот Благој Нацоски, во најновото издание на емисијата „Остани дома со Астрорум“ вели дека „постојано пее, во исто време пеењето го исполнува и го ослободува“. Тој иако се наоѓа во својот втор дом во Џенова, Италија ‒ најпогодената земја во Европа од коронависрусот и иако во терминот во…

Виолинистот Костадин Богданоски гостин во „Остани дома со Астрорум“

Нашиот извонреден виолинист со меѓународна кариера, Костадин Богданоски, е гостин во новото издание на емисијата „Остани дома во Астрорум“. Иако се наоѓа во долг карантин со целото свое семејство, во едно од жариштата на пандемијата, Барселона во Шпанија, се согласи за едно навистина ретко интервју. Koстадин Богданоски е еден од најреномираните виолинисти на македонската класична…

Хајди Елзесер гостинка во „Остани дома со Астрорум“

Нашата врвна пијанистка Хајди Елзесер е гостинка во ова издание на емисијата „Остани дома во Астрорум“. Оваа неверојатна уметница со егзотично име, кое влече корени од нејзиното германско потекло, е родена во Скопје, но голем дел од своите години се образува, живее и работи надвор од земјата. Неверојатно успешна и на полето на солистичката и…

„Седи дома со Астрорум“ со евроамбасадорот Самуел Жбогар

Шефот на делегацијата на Европската Унија во нашата земја, Самуел Жбогар, гостува во новото издание на емисијата „Остани дома со Астрорум“. Досега, македонската јавност имаше можност да се запознае со Жбогар главно преку неговите медиумски појавувања на дипломатски теми, а сега за првпат во ова интервју тој ѝ се претставува на нашата публика на малку…

Евроамбасадорот Самуел Жбогар гостин во „Астрорум“

Шефот на делегацијата на Европската Унија во нашата земја, Самуел Жбогар, гостува во новото издание на емисијата „Остани дома во Астрорум“. Премиерно емисијата ќе биде емитувана утре (04.04, сабота) во 13 часот и репризно в недела во 13 часот на „Телевизија 24“. Досега, македонската јавност имаше можност да се запознае со Жбогар главно преку неговите…

„Остани дома во Астрорум“ со нашата пијанистка Маја Кастратовиќ

Во првото издание на „Остани дома во Астрорум“ гостува нашата врвна пијанистка и педагог Маја Кастратовиќ, која две децении живее и работи во Словенија. Проектот на „Литература.мк“, уредуван и воден од Бранка Костиќ-Марковиќ, „Астрорум“ го прилагоди својот концепт на актуелната ситуација со вирусот корона. Во крајно изолирани и безбедни студиски услови, со обезбедената техничка платформа…

Остани дома со „Астрорум“

Една од ретките емисии од областа на културата кај нас, која преку серија интервјуа со реномирани јавни личности, ги промовира уметничките и културни вредности, „Астрорум“, го прилагодува својот концепт на актуелната ситуација со коронавирусот. Имено, проектот на „Литература.мк“, уредуван и воден од Бранка Костиќ-Марковиќ, кој се емитува на ТВ 24, и на јутјуб-каналот Literatura.mk подготви…

Владимир Ангелов гостин во „Астрорум“

Во ова издание на емисијата „Астрорум“ гостува нашиот продуцент, филмолог и актуелен директор на Кинотеката на Р.С. Македонија. Владимир Ангелов по дипломирањето на Факултетот за драмски уметности во Скопје во 1992 г., кратко време работи како продуцент во „Вардар филм“. Од 1995 г. до денес работи во Кинотеката. Во 2017 е назначен за вршител на…

Вечното девојче Снежана Коневска – Руси, гостинка во „Астрорум“

Една од најпрепознатливите домашни актерки и режисерки Снежана Коневска – Руси е гостинка во новото издание на „Астрорум“. Правоговорот на популарната Снешка е вистински мевлем, а нејзината актерска големина само ни потврдува дека ситната појавност не е пречка за постигнување на фасцинантни уметнички височини. Таа е нѐ учи и дека нема ништо повредно од негувањето…

Фејми Даут: Само еден да недостигаше од нас петмина, „Медена земја“ ќе беше друг филм

Во ова издание на емисијата „Астрорум“ ќе можете да го погледнете интервјуто со Фејми Даут – нашиот, веќе светски прочуен, директор на камера, ко-кинематограф на македонскиот документарец со две номинации за „Оскар“, „Медена земја“. Фејми Даут е роден во Скопје во 1980 година. Од 1998, почнал да работи во националната телевизија „Канал 5“, а после…

Маријан Бошевски: Бегства од сложеното работно секојдневие во уметноста и планините

Во оваа емисија на „Астрорум“ ќе можете да го гледате интервјуто со нашиот кардиолог, проф. д-р Маријан Бошевски од Универзитетската клиниката за кардиологија и професор по кардиологија и интерна медицина на Медицинскиот факултет во Скопје. Професор д-р Маријан Бошевски е роден во 1970 година во Битола, каде што ја завршува гимназијата, а потоа во 1995…