Македонската врвна пијанистка Марија Вршкова гостинка во „Астрорум“

Македонската врвна пијанистка, корепетиторка, активна камерна музичарка и пијано педагог, доцент м-р Марија Вршкова е гостинка во новото издание на емисијата „Астрорум“. За неа музичката критика ќе каже дека е уметница која со својата експресивност и даде печат на македонската пијанистичка школа на почетокот на 21. век. Вршкова се вбројува во редот на најголемите афирматори…

Уметницата Воскресија Андреевска гостинка во „Астрорум“

Македонска уметница и графичка дизајнерка Воскресија Андреевска е гостинка во новото издание на емисијата „Астрорум“. Таа е претставничка на младата генерација уметници кои пленат со впечатлив ликовен израз, кој комуницира глобално и универзално. Воскресија Андреевска е родена 1993 година во Скопје. Дипломирала сликарство и графички дизајн на Факултетот за ликовни уметности во Скопје. По дипломирањето,…

Модниот дизајнер Никола Булески – Буле гостин во „Астрорум“

Модниот дизајнер Никола Булески – Буле е гостин во новото издание на емисијата „Астрорум“. Тој создава уникатни парчиња облека кои прилегаат совршено. Покрај колекциите презентирани на нашите модни случувања и линиите создадени за неколку македонски конфекции, тој дизајнира и персонализирана облека за ВИП клиенти од земјава и странство. Инаку, Никола Булески – Буле е роден…

Гитаристот Владимир Четкар гостин во емисијата „Астрорум“

Владимир Четкар е гостин во новото издание на емисијата „Астрорум“ чиј автор и водител е Бранка Костиќ-Марковиќ. Роден е во Охрид и уште како мал имал желба да свири гитара, но на почетокот изучувал виолина во тамошното музичко училиште. Потоа, фасцинираноста од плочите со музиката на Chic, Earth Wind and Fire, Cameo, Wes Montgomery, George…

Младата балерина Стефанија Гаштарска гостинка во „Астрорум“

Првата македонска балерина која стана дел од ансамблот на престижниот московски театар „Бољшој“, Стефанија Гаштарска, е гостинка во ова издание на „Астрорум“. Вработувањето во престижниот руски театар „Бољшој“ за осумнаесетгодишната Стефи, како што ја викаат блиските, значи остварување на детскиот сон, кој почнала да го сонува уште како мала, гледајќи ја својата мајка како настапува…

Џез-музичарот Васил Хаџиманов гостин во „Астрорум“

Во ова издание на емисијата ќе можете да уживате во разговорот со познатиот џез-пијанист и композитор, Васил Хаџиманов. Васил Хаџиманов (1973) е белградски џез-пијанист, клавијатурист, композитор, аранжер и продуцент. Тој е основач и член на „Васил Хаџиманов бенд“ и „Васил Хаџиманов трио“, но настапува и снима и со многу други џез-формации. Роден е во Белград,…

Познатиот балетан и кореограф Игор Киров гостин во „Астрорум“

Во ова издание на емисијата гостува нашиот популарен балетан и кореограф со меѓународна репутација, Игор Киров. Во моментов тој е во Сплит, Хрватска, каде што ја заокружува последната, четврта година од својот директорски мандат во Балетот на ХНК и каде ќе биде запаметен по издигнувањето на овој ансамбл за неколку скалила. Инаку, Игор Киров е…

Љуљета Адеми гостинкa во „Астрорум“

Во ова издание на емисијата „Астрорум“ ќе можете да уживате во разговорот со прекрасната урбана хероина Љуљета Адеми. Досега во емисијата гостувале уметници од сите области на уметноста, но првпат имаме гостинка од доменот на уметноста на живеењето. Таа е личност за која не постои предизвик во животот на кој не му приоѓа со ведрина,…

Музичарот Давор Јордановски е гостин во „Остани дома со Астрорум“

Нашиот познат клавијатурист, композитор и продуценти Давор Јордановски, кој веќе две децении живее и работи во Торонто, Канада, е гостин во ова издание на емисијата „Астрорум“. Јордановски е роден во Скопје, каде што завршува основно и средно музичко образование во МБУЦ „Илија Николовски-Луј“, а потоа дипломира на УКИМ на Факултетот за музичка уметност во Скопје.…

Елена Стојческа со својата волшебна флејта е гостинка во „Астрорум“

Во ова издание на емисијата „Астрорум“ ќе можете да уживате во разговорот со нашата извонредна флејтистка Елена Стојческа, која долги години живее и работи во Париз, Франција. Таа е призната и позната солистка, камерен музичар и врвен педагог на европската сцена, а во вонредни пандемски услови, за светот, но и лично за неа, ни овозможи…

Оперскиот пејач Владимир Саздовски гостин во „Астрорум“

Во ова издание на „Остани дома со Астрорум“ гостува нашиот врвен оперски бас Владимир Саздовски. Тој е нашиот трет оперски уметник, после басот Александар Стефановски и тенорот Благој Нацоски, кој ја доби шансата да се претстави на најпрестижната оперска сцена во светот, миланската „Скала“ и тоа во дури три оперски продукции. Но, ова негово трикратно…

Влатко Стефановски: Во изолација ферментира новиот албум „Тафталиџе шафл“

Нашиот гитарски виртуоз, Влатко Стефановски е гостин во ова издание на емисијата „Остани дома во Астрорум“. Деновите на изолација ги поминува во својот дом, но како што вели во интервјуто: „за него ова не е ништо ново, зашто музичарите често знаат со денови да седат во своите студија и да создаваат нова музика“. Овој период…

Благој Нацоски: Пеењето ме исполнува и ме ослободува истовремено

Нашиот врвен оперски уметник од светски глас, тенорот Благој Нацоски, во најновото издание на емисијата „Остани дома со Астрорум“ вели дека „постојано пее, во исто време пеењето го исполнува и го ослободува“. Тој иако се наоѓа во својот втор дом во Џенова, Италија ‒ најпогодената земја во Европа од коронависрусот и иако во терминот во…

Виолинистот Костадин Богданоски гостин во „Остани дома со Астрорум“

Нашиот извонреден виолинист со меѓународна кариера, Костадин Богданоски, е гостин во новото издание на емисијата „Остани дома во Астрорум“. Иако се наоѓа во долг карантин со целото свое семејство, во едно од жариштата на пандемијата, Барселона во Шпанија, се согласи за едно навистина ретко интервју. Koстадин Богданоски е еден од најреномираните виолинисти на македонската класична…

Хајди Елзесер гостинка во „Остани дома со Астрорум“

Нашата врвна пијанистка Хајди Елзесер е гостинка во ова издание на емисијата „Остани дома во Астрорум“. Оваа неверојатна уметница со егзотично име, кое влече корени од нејзиното германско потекло, е родена во Скопје, но голем дел од своите години се образува, живее и работи надвор од земјата. Неверојатно успешна и на полето на солистичката и…