Бестселерот „За пет години“ е неочекувана, но незаборавна љубовна приказна

„За пет години“ на Ребека Серл се најде на листата бестселери на престижниот медиум „Њујорк тајмс“, а романот неодамна доби и македонски превод во издание на „Арс Либрис“, дел од „Арс Ламина – публикации“. Оваа книга се занимава со едноставното, но воедно и многу комплицирано прашање: „Каде се гледате себеси за пет години?“ Главниот лик…

Мајсторите на психолошкиот трилер Грир Хендрикс и Сара Пеканен со нова книга „Не си сама“, која е преведена на македонски јазик

Авторскиот тандем Грир Хендрикс и Сара Пеканен во својата нова книга „Не си сама“ повторно „носат“ неверојатен, неочекуван психолошки трилер, што годинава влезе и во потесниот избор во категоријата „најдобра мистерија и трилер“ на најчитаната интернет-страница за книги „Гудридс“ (goodreads.com). Овој роман сега е преведен и на македонски јазик во издание на „Арс Либрис“, дел…

„Денови на книгата“ во „Скопје сити мол“ со попусти до 60 отсто

По повод Меѓународниот ден на жената, од трети до осми март, заедно со другите издавачки куќи што се членки на Македонската асоцијација на издавачи, „Арс Ламина“ е дел од „Денови на книгата“, што се одржува во „Скопје сити мол“ во Скопје. Штандот ќе биде отворен секој ден од 10 до 21 часот и сите вљубеници…

„Задоцнетиот живот на Ејми Бајлер“, бестселер на „Вашингтон пост“ и на листите на „Амазон“, достапна и на македонски јазик

Бестселер на реномираниот весник „Вашингтон пост“ и на листите на „Амазон“, како и финалист за наградите на една од светски најпознатите интернет-страници за книги „Гудридс“ (goodreads.com). Сето ова е дел од богатото портфолио зад книгата „Задоцнетиот живот на Ејми Бајлер“ од авторката Кели Хармс, која е достапна и на македонски јазик во издание на „Арс…

Македонската сликовница „Џиновска продавница за фантазии“ на Бистра Георгиева е достапна на три континенти

По изданието на македонската сликовница „Џиновска продавница за фантазии“ на Бистра Георгиева од една од најпознатите европски издавачки куќи „Трамунтана“, ова детско издание ќе може да се чита на шпански јазик и во сите држави во Латинска Америка како и во САД. Илустрациите се на шпанската илустраторка Моника Каретеро, а сликовницата е издадена на шпански…

ПРИКАЗНА ЗА БРАТ И СЕСТРА, НИВНИОТ ДОМ ОД ДЕТСТВОТО И МИНАТОТО ШТО НЕ МОЖАТ ДА ГО ОСТАВАТ

„Мислиш ли дека е возможно човек некогаш да го види минатото какво што, всушност, било?“ Финалист за Пулицеровата награда, бестселер на „Њујорк тајмс“ и „Сандеј тајмс“, една од најдобрите книги за 2019 година според „Њујорк тајмс“, списанието „Тајм“, „Вашингтон пост“, списанието „Опра“, „Вог“ и „Базфид“. „Холандската куќа“ на Ен Пачет, број 1 авторката на „Њујорк…

Попусти до 50% на книги и други производи по повод Меѓународниот ден на жената

По повод Денот на жената, во сите книжарници „Литература.мк“ ќе може да се најде голем избор на книги и уникатни производи на попуст кои, пред сè, се наменети за дамите. Акцијата се одржува под слоганот „За најважните жени во вашите животи“. Намалувањата на одредени производи ќе траат од први до десетти март и меѓу нив…

МОЈАТА МРАЧНА ВАНЕСА – ЛОЛИТА НА 21 ВЕК

„Луѓето би ризикувале сè за малку убавина во животот“ Инстант-бестселер на „Њујорк тајмс“ и финалист на „Гуд ридс“ во категориите „Роман на годината“ и „Дебитантски роман на годината“. Најдобра книга за 2020 година според „Ју-ес-еј тудеј“, „Ентертејмент викли“, „Мари Клер“, „Харперс базар“, „Бастл“, „Њујорк пост“, „Есквајер“, „Сандеј тајмс“, „Гардијан“, „Њузвик“, „Вашингтон пост“, „Ел“, „Пипл“, „Њујорк…

Возбудливи наслови од „Арс Ламина“ што треба да ги прочитате

Издавачката куќа „Арс Ламина“ неодамна објави повеќе изданија, меѓу кои и многу бестселери, од различни жанрови достапни во книжарниците „Литература.мк“ или да се нарачаат онлајн на веб-страницата http://www.literatura.mk. Покрај шесте романи од кралицата на мистеријата, Агата Кристи („Мистериозниот случај во Стајлс“, „Убиството на Роџер Акројд“, „Лорд Еџвер е мртов“, „Убиство во Ориент експрес“, „Смрт на…

Мишо Китаноски: Работејќи како новинар, слушнав приказни за Мис Стон и за Крлежа кои се дел од книгата „Прстен и парфем“

 Како професионален новинар од 1967 година, имав можност да влезам во сите села и градови и да разговарам со стотици луѓе. Приказната за Мис Стон ја слушнав во 1969 година во Берово, а ми се потврди во 1971 година во Струмица, каде ми ја раскажа припадник на нејзината верска организација – истакна Мишо Китаноски на…

Онлајн-промоција на збирката раскази „Прстен и парфем“ од Мишо Китаноски

„Што ја натерало Мис Стон да го подари мајчиниот прстен?“ е само едно од големите прашања на кои авторот Мишо Китаноски дава свој, до некаде фиктивен одговор, во збирката раскази „Прстен и парфем“ која во четврток (25 февруари) во 19 часот ќе биде промовирана на фејсбук-страницата на „Арс Ламина“. Ова дело е во издание на…

„Арс Ламина“ со три изданија за младата детективка Агата Одли

„Агата Одли и тајниот клуч“, „Агата Одли: Убиство во музејот“ и „Агата Одли: Сребрената змија“ се три изданија од популарниот серијал за младата детективка кои неодамна беа издадени од „Либи“, дел од „Арс Ламина – публикации“ и може да се најдат во сите книжарници „Литература.мк“ или да се нарачаат онлајн на веб-страницата http://www.literatura.mk. Интересот на…

По повод Денот на Исидора Мун, „Арс Ламина“ со три нови изданија од популарниот детски серијал

По повод Денот на Исидора Мун, авторката на овој серијал, Хариет Мункастер денес одржува и „лајв стрим“ врзан за нејзиниот популарен серијал посветен на девојчето чиј татко е вампир, a нејзината мајка е самовила. Издавачката куќа „Арс Ламина“ неодамна објави и три нови изданија за Исидора кои доаѓаат по осумте кои се веќе достапни. Сите…

Целта на книгата „Јас и аутизмот“ е дека никој не заслужува да е дискриминиран за она што е

Борбата на родителите на деца со аутизам е како борбата на Сизиф. Очекуваш и се надеваш дека ќе има промена, но тоа не е секогаш така и секој ден почнува одново, вели авторката м-р Аниса Ејуп Беќировиќ-Трпчевска чија книга „Јас и аутизмот“ беше промовирана вчера на фејсбук-страницата на Литература.мк. Станува збор за дело кое е во…

Трите дела од серијалот „Темната граѓа“, што го инспирирaa и Холивуд, се достапни на македонски јазик

Филип Пулман е автор на бестселери меѓу кои и трилогијата наменета за млади читатели „Темната граѓа“ која е составена од книгите „Поларна светлина“, „Суптилниот нож“ и „Килибарниот дурбин“. Овие дела се објавени и на македонски јазик во издание на „Арс Либрис“, дел од „Арс Ламина – публикации“. Пулман во 2008 година од дневниот весник „Тајмс“…