Извадок од „Динга стоп: скопски приказни од Ново маало“ од Владимир Плавевски

„Динга стоп“ ја играме според правилата на Тарцан Матурантот, нашиот маалски чауш. Тарцан мораме да го именуваме „Матурант“ по негово барање. Двапати го повторуваше третиот клас на поправен испит по математика. Престрогиот професор Раде со прекар Косинус го туркаше Тарцан две години на поправен испит и ако го турнеше и оваа година, Тарцан ќе беше…

Во Србија излегува од печат новиот роман на Неле Карајлиќ

По бестселерот „Фајронт во Сараево“, д-р Неле со нов роман – „Солунска 28“ Новиот роман „Солунска 28“ на Неле Карајлиќ е приказна за една белградска куќа изградена на крајот на 19 век, што ја споделува судбината на Белград и сите случувања во 20 век. „Таа е сведок на највозбудливиот век во историјата на нашиот главен…

„Сè што чуваме“ од Кери Лонсдејл

Ејми Тирни го има вистинскиот рецепт за совршен живот: да се омажи за нејзината прва љубов од детските денови, да основаат семејство и да го откупи ресторанот на родителите. Но, кога нејзиниот свршеник, Џејмс Донато, ненадејно исчезнува во бродска несреќа, нејзината визија за светла иднина заедно со него исчезнува во морето. Наместо да чекорат кон…

Носталгија и скопски приказни од Ново маало на промоцијата на „Динга стоп“ од Владимир Плавевски

Во носталгичен амбиент во петокот (4 мај) на штандот на „Литература.мк“ беше промовирана збирката раскази „Динга стоп: скопски приказни од Ново маало“ од авторот Владимир Плавевски. Промотор на настанот беше Мојсо Мојсовски, новинар и долгогодишен уредник на Дневникот во Македонското радио, кој се присети на старо Скопје и на некогашниот дух и мирис на градот.…

„Сè што чуваме“ од Кери Лонсдејл

  Ејми Тирни го има вистинскиот рецепт за совршен живот: да се омажи за нејзината прва љубов од детските денови, да основаат семејство и да го откупи ресторанот на родителите. Но, кога нејзиниот свршеник, Џејмс Донато, ненадејно исчезнува во бродска несреќа, нејзината визија за светла иднина заедно со него исчезнува во морето. Наместо да чекорат…

Владимир Плавевски: Скопје е мојата судбина до крајот на животот

Свилен Куси од Ново маало стана етаблиран оториноларинголог, кој, не можејќи да избега од чувството за припадност кон тој микросвет, својот книжевен и фотографски опус му го посвети на Скопје. И така повеќе од четириесет години, посветено ги штити од избледување спомените што исчезнуваат со менувањето на генерациите. Неговата нова книга „Динга стоп“ е уште…

„Македонија и Балканот: Либерален поглед на национализмот и идентитетите“

Книгата „Македонија и Балканот: либерален поглед на национализмот и идентитетите“ од Благој Цонев, доцент по политички науки и меѓународни односи е ново издание на „Арс Ламина“ чии промотори  беа проф. д-р Тони Дескоски и проф. д-р Нано Ружин. „Книгата на д-р Цонев се појавува во еден многу значаен општествен момент за Р. Македонија, кога навидум…

Басистот на „Ред хот“ наскоро со мемоари

Мајкл Балзари, повеќе познат како Фли, басистот на „Ред хот чили пеперс“, по пет години работа на своите мемоари, конечно ќе објави книгата.Книгата е именувана како „Acid for the children“ и ќе биде објавена на 25 септември во САД, а издавачката куќа во описот го наведува следното: „Славниот музичар ќе го опише своето детство и…

Светски ден на книгата и на авторските права – 23 април

Одлуката да се одбележува Светскиот ден на книгата и на авторските права е донесена на конференција на УНЕСКО во Париз во 1995 година. Книга за рози Во Шпанија овој ден е востановен уште во 1923 година, во чест на Мигел де Сервантес, на денот кога почнал. На денешен ден се слави и св. Ѓорѓи во…

„Талисман“ на Кинг, предизвик за Спилберг

Додека Стивен Спилберг го промовира филмот „Ready player one“, за „Ентертејмент викли“ изјави дека со децении сонува за адаптација на уште една книга на Стивен Кинг. Станува збор за книгата „Талисман“, за којашто Спилберг ги поседува правата уште од 1982 година. „Уште на почетокот на осумдесеттите, студиото ’Јуниверзал‘ ми ја купи оваа книга и ми…

Од книгите секогаш учиш нешто ново

Тие се две сосема обични девојчиња, Марија (9 год.) и Магдалена (7 год.) Марјановиќ, со необична пасија за многу нивните врсници, го негуваат читањето книги со особено задоволство. Со книжевниот избор на двете сестрички веќе се запознавме преку видеосториите што ги следите на нашиот блог, а во ова интервју ви откриваме кои се Марија и…

„Ноќта“ на нобеловецот Ели Визел ново издание на „Арс Ламина“

По повод Јом Ашоа – Националниот комеморативен ден на холокаустот, во Меморијалниот центар на холокаустот на Евреите од Македонија  беше промовирана книгата „Ноќта“ од нобеловецот Ели Визел.   Јом Ашоа е национален комеморативен ден на холокаустот и херојството на Израел што се одбележува во сеќавање на востанието на Евреите во Варшавското гето во 1943 година…

Извадок од „Љубопитникот“ од Ханс Ерих Носак

Имено денеска, кога зазори денот, се исправив од солено-слатката вода, за да видам каде сум. Или од каква и да е друга причина. Љубопитноста ме натера да се исправам. Зад себе го слушнав шумолењето на морето и почувствував како солениот мирис пријатно го гали мојот кршлив грб. Тогаш се свртев околу себе и видов дека…

„Скоро парижанка или Како да ги преживееш своите доцни дваесетти… во Париз“ од Јана Мишо

Девојка во бајковита љубовна врска со Париз, живее совршено уреден живот во нејзиниот стан на Гар ду Нор, со прекрасна работа и многу кафе. Сепак, едно истурено кафе, една загубена работа и една мала поплава подоцна, и се чини дека Париз не е секогаш најдобра идеја – особено што секоја прилика ја користи да се…

„П.С. Ми се допаѓаш“ од Кејси Вест

Додека скита со мислите на часот по хемија, Лили ќе начкраба неколку стихови од нејзината омилена песна на клупата. Следниот ден открива дека некој ги продолжил стиховите на клупата и допишал порака за неа. Интригантно!Наскоро, Лили и нејзиниот анонимен пишувач почнуваат да разменуваат писменца – споделуваат тајни, си препорачуваат бендови и се отвораат еден со…