Видеочитална на „Литература.мк“: „Облачињата кои не сакаа да плачат“

Ох, каков скандал во училиштето за облаци! Малите облачиња одбиваат да плачат! Хи, хи, хи, протрчуваат по небото малечките облаци. Ха, ха, ха, се бркаат насмеани со ветрот. И така по цел ден и саноќ, ниту една капка, со денови! Ова е извадок од една од најубавите книги за деца објавена од „Либи“, дел од…

Ивана Коцевска, балерина и кореографка со редок уметнички израз и непоправлива вљубеничка во чувството на слобода

Во ова издание на „Астрорум“ гостува нашата истакната балерина и кореографка со редок уметнички израз, Ивана Коцевска. Родена во Скопје на 27.08.1982 г. и стручното балетско образование го стекнува во МБУЦ „Илија Николовски-Луј“ Скопје, во класата на проф. Соња Здравкова-Џепароска. Во 2001 г. станува член на балетскиот ансамбл при Македонската Опера и Балет. Со толкување…

„Птиците на Америка“ се продадени на аукција за 9,65 милиони долари

Првото издание на книгата на Џон Џејмс Одубон, „Птиците на Америка“, е продадено на аукција во Њујорк за 9,65 милиони долари, соопшти аукциската куќа „Кристи“. Богато илустрираната книга од 19 век, што содржи повеќе од четиристотини рачно изработени илустрации на птици во природна величина, е само една од 13 комплетни книги за кои се верува…

Продаден е „Малиот принц“ од љубовното писмо на Сент-Егзипери

Цртеж сличен на „Малиот принц“ на кој „принцот“ седи на глобусот, што го красеше љубовното писмо на Антоан Сент-Егзипери, е продаден на аукција во Париз за 240.500 евра. Аукциската куќа „Арткуријал“ (Artcurial) соопшти дека акварелот е направен околу 1942 година, една година пред да биде објавен „Малиот принц“ во Њујорк. Сент-Егзипери, кој воедно бил и…

Чита сто книги месечно и го открива начинот на кој вие можете да го направите тоа

Тереза може да „прочита“ книга од 400 страници за само неколку минути Тереза е менаџер за развој на бизнис и живее во Берлин, Германија. Минатиот месец успеала да прочита повеќе од сто наслови поврзани со психологијата, политиката и лидерството. Сè почна со обложување со колега, кој ја предизвикал дека за два часа може да ја…

Истанбул ја пренаменува славната касарна во библиотека

Касарната Рами, како библиотека, треба да биде една од најатрактивните точки во културниот и уметничкиот простор на Истанбул Проектот за реновирање го води Министерството за култура и туризам на Турција, а планирано е корисниците да имаат на располагање најмалку седум милиони книги. Касарната Рами се простира на 220.000 м2 површина и треба да стане една…

Oсум најдобри филмови инспирирани од култни романи

Вљубениците во книгата ретко ќе најдат екранизација што ќе ги задоволи нивните критериуми, а читањето книга, по одгледаниот филм, дефинитивно ја уништува магијата. Токму затоа се отвора ново прашање, книга или филм? „Крамер против Крамер“ / Kramer vs. Kramer (1979) Ова е еден од оние филмови за кои сите слушале, а малкумина го гледале. „Крамер…