Видеочитална на „Литература.мк“: „Облачињата кои не сакаа да плачат“

Ох, каков скандал во училиштето за облаци! Малите облачиња одбиваат да плачат! Хи, хи, хи, протрчуваат по небото малечките облаци. Ха, ха, ха, се бркаат насмеани со ветрот. И така по цел ден и саноќ, ниту една капка, со денови! Ова е извадок од една од најубавите книги за деца објавена од „Либи“, дел од…

Ивана Коцевска, балерина и кореографка со редок уметнички израз и непоправлива вљубеничка во чувството на слобода

Во ова издание на „Астрорум“ гостува нашата истакната балерина и кореографка со редок уметнички израз, Ивана Коцевска. Родена во Скопје на 27.08.1982 г. и стручното балетско образование го стекнува во МБУЦ „Илија Николовски-Луј“ Скопје, во класата на проф. Соња Здравкова-Џепароска. Во 2001 г. станува член на балетскиот ансамбл при Македонската Опера и Балет. Со толкување…

„Птиците на Америка“ се продадени на аукција за 9,65 милиони долари

Првото издание на книгата на Џон Џејмс Одубон, „Птиците на Америка“, е продадено на аукција во Њујорк за 9,65 милиони долари, соопшти аукциската куќа „Кристи“. Богато илустрираната книга од 19 век, што содржи повеќе од четиристотини рачно изработени илустрации на птици во природна величина, е само една од 13 комплетни книги за кои се верува…

Продаден е „Малиот принц“ од љубовното писмо на Сент-Егзипери

Цртеж сличен на „Малиот принц“ на кој „принцот“ седи на глобусот, што го красеше љубовното писмо на Антоан Сент-Егзипери, е продаден на аукција во Париз за 240.500 евра. Аукциската куќа „Арткуријал“ (Artcurial) соопшти дека акварелот е направен околу 1942 година, една година пред да биде објавен „Малиот принц“ во Њујорк. Сент-Егзипери, кој воедно бил и…

Чита сто книги месечно и го открива начинот на кој вие можете да го направите тоа

Тереза може да „прочита“ книга од 400 страници за само неколку минути Тереза е менаџер за развој на бизнис и живее во Берлин, Германија. Минатиот месец успеала да прочита повеќе од сто наслови поврзани со психологијата, политиката и лидерството. Сè почна со обложување со колега, кој ја предизвикал дека за два часа може да ја…

Истанбул ја пренаменува славната касарна во библиотека

Касарната Рами, како библиотека, треба да биде една од најатрактивните точки во културниот и уметничкиот простор на Истанбул Проектот за реновирање го води Министерството за култура и туризам на Турција, а планирано е корисниците да имаат на располагање најмалку седум милиони книги. Касарната Рами се простира на 220.000 м2 површина и треба да стане една…

Oсум најдобри филмови инспирирани од култни романи

Вљубениците во книгата ретко ќе најдат екранизација што ќе ги задоволи нивните критериуми, а читањето книга, по одгледаниот филм, дефинитивно ја уништува магијата. Токму затоа се отвора ново прашање, книга или филм? „Крамер против Крамер“ / Kramer vs. Kramer (1979) Ова е еден од оние филмови за кои сите слушале, а малкумина го гледале. „Крамер…

Извадок од: „Сестрата“ на Луиз Џенсен

„Каде беше сношти?“ Масата за појадок е исполнета со премолчувања и обвинувања. Ден отвора тегла мармалад, го втурнува внатре ножот. Се обидувам да не коментирам додека путерот се впива во портокаловото желе. Со чиста лажичка земам од мармаладот од јагоди и го ставам на страна на мојата чинија. „Излегов кратко на пијалак со момците.“ „До…

Супермен го слави 80-тиот роденден

Во време кога суперхероите ги сретнуваме насекаде, особено во последните холивудски продукции, сепак еден се издвојува – Супермен.   Осумдесет години откога дебитираше во изданијата на „Eкшн комикс“ (Action Comics), објавени во јуни 1938 година, Супермен и понатаму е култната американска икона и неоспорна ѕвезда на стрипот. Издавачката куќа „ДС комикс“ денес смета на него…

Што после кошарката? Неочекуван потег на Коби Брајант

Легендата на НБА лигата, Коби Брајант, реши своето кошаркарско знаење да го пренесе на помладите, но и да го направи достапно на многумина. Славниот кошаркар најави дека наскоро од печат ќе излезе неговата книга „Менталитет на Мамба. Како играм јас“. Содржината на книгата ги пренесува пристапите на игра што ги негувал Коби, како и фотографии…

Колкумина Американци можат да именуваат барем една книга?

Славниот водител Џими Кимел, по повод резултатите на неодамна објавената студија на Истражувачкиот центар на Пју во која се вели дека еден од четворица Американци немаат прочитано ниту една книга во последната година, спроведе анкета што ја разбранува јавноста. Водителот сметал дека овој број е многу поголем, па затоа со екипа излегол на улица и…

Извадок од: „Сè што чуваме“ на Кери Лонсдејл

  Имав осум години кога го запознав Џејмс. Од Њујорк се преселил во Лос Гатос и беше новиот сосед на Ник, два блока подалеку од ранчот каде што пораснав со моите родители Катерина и Хју Тирни. Едно прекрасно летно утро Ник и Кристен дојдоа кај нас заедно со Џејмс за да се запознаеме. Деталите од…

Стивен Кинг ја повлече книгата од продажба и сега еден примерок чини 1.000 долари

Книгата што инспирирала серија пукања во училиштата во САД сега достигнува цена и од 1.000 долари по примерок.   Стивен Кинг е еден од најфасцинантните автори на денешницата, чиишто дела имаат инспирирано создавање на многубројни филмски и телевизиски адаптации. Но, помалку е познато дека едно од неговите дела било инспирација за акција од поинаков вид.…

11 книги што извршиле големо влијание на Елон Маск

Магазинот „Бизнис инсајдер“ го објави списокот на 11 книги што ги препорачува Елон Маск Елон Mаск, познатиот иноватор, претприемач и сопственик на „Тесла“, вели дека читањето книги многу му помогнало да постигне успех и ги препорачува следниве 11 наслови: Додека растел во Јужноафриканската Република „бубалицата“ Елон Маск имал прекар Мускрат. Бил осамен, многу читал научна…

Дневник за еден нерешен случај: Новата книга за Ана Франк излегува летото 2020 година

Издавачката куќа „Харпер Колинс“ ги откупи правата за книгата „Ана Франк: Дневник за еден нерешен случај“ („Anne Frank: A Cold Case Diary“), што се занимава со „свежите докази“ за тоа како е откриено скривалиштето на семејството Франк. Книгата истражува кој и што доведува до апсење на семејството Франк, а ќе биде објавена на англиски и…