„Бизарните букети“- нова детективска авантура со Енола Холмс

По „Исчезнатиот маркиз“ и „Левораката дама“, деновиве од печат излезе нова книга од серијалот за Енола Холмс од авторката Ненси Спрингер – „Бизарните букети“. Книжевниот серијал „Мистериозните случаи на Енола Холмс“ за авантурите на помалата сестра на познатиот детектив Шерлок Холмс, на македонски јазик е во издание на „Либи“, дел од „Арс Ламина – публикации“.

Главната протагонистка во книгите е 14-годишната Енола Холмс, екстремно интелигентна тинејџерка-детектив. Досега, во периодот од 2006 до 2010 година, во Англија се објавени вкупно шест продолженија на серијалот. „Бизарните букети“ е третата книга од серијалот „Мистериозните случаи на Енола Холмс“ – совршена приказна за вљубениците во Шерлок Холмс, детективската фикција и мистеријата.

На основа на приказните од бестселер-романите снимен е филмот „Енола Холмс“, објавен во 2020 година на „Нетфликс“, со Мили Боби Браун, Хенри Кавеил и Хелен Бонам Картер. Популарниот стриминг-сервис објави дека во текот на 2022 година се очекува премиерата и на второто продолжение.

Д-р Џејмс Вотсон е исчезнат: Лондон е во шок, а дури и неговиот најдобар пријател и соработник, познатиот детектив Шерлок Холмс, нема ни најмала трага. Случајот, навидум, изгледа беспомошно заглавен. Сепак, еден детаљ го привлекува вниманието на Енола, најмладиот член на семејството Холмс – бизарен букет испратен во домот на д-р Вотсон, што само таа забележува, означува смрт. Енола мора колку што е можно побргу да го пронајде и да го спаси д-р Вотсон, а во исто време да остане скриена од своите постари браќа, кои постојано ја бараат.

Романите за Енола Холмс се достапни во сите книжарници на „Литература.мк“ и онлајн преку http://www.literatura.mk.

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.