„Мала книга за Мерилин“ – водич за живот од божицата на гламурот

Педесеттите години на минатиот век во многу аспекти претставуваат период на репресија на жените, но холивудската дива Мерилин Монро успеа да „скрши“ многу бариери и да го освои светот со своите убавина, талент и шарм. Писателката Мишел Морган има посветено голем дел од нејзиниот опус токму на оваа ѕвезда, а нејзиното дело „Мала книга за Мерилин“ е преведена на македонски јазик. Книгата е во издание на „Арс Либрис“, дел од „Арс Ламина – публикации“ и веќе е во продажба во сите книжарници „Литература.мк“, како и онлајн на веб-страницата www.literatura.mk .

merilin

Книгата веќе е во продажба во сите книжарници „Литература.мк“, како и онлајн на веб-страницата www.literatura.mk .

Станува збор за водич за животот и оддавање почит на стилот, гламурот и моќта да забавува, на најголемата холивудска икона. Вметнати се инспиративни лекции од Монро наменети за денешните жени кои ќе можат да ги најдат внатре: упатства за тоа како да изгледаат како ѕвезда; совети за стил и каде да најдат парчиња облека во стилот на Мерилин; идеи за декорирање од нејзиниот дом; секојдневна инспирација од животот на Монро и сеќавања на обожаватели, прекрасни фотографии и многу повеќе.

Авторката Мишел Морган воедно е и биографка, продуцентка и колумнистка. Нејзината прва книга со наслов „Именикот на Мерилин Монро“ (The Marilyn Monroe Address Book) излегува во 1993 година и исто така е посветена на светската ѕвезда. Голем дел од нејзините дела се посветени токму на Холивуд и неговите ѕвезди, како и на гламурот, но и заднината на оваа навидум совршена приказна.

merilin 1

Авторката Мишел Морган воедно е и биографка, продуцентка и колумнистка

 

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.