Интервју со Матео Матоски: На хуморот на Боки се смее целата екипа на „Зоки Поки“


Боки е весело и палаво дете кое многу сака да јаде и да се шегува со другарите, се прави силен и не се плаши од ништо. Колку и да делува палаво, тој е вистински другар, со одлична смисла за хумор и желба да ги насмее сите. Токму таков е и Матео Матоски, петтоодделенецот од ОУ „Петар Поп Арсов“ од Скопје, кој во новата ТВ-серија „Зоки Поки“ го игра ликот на Боки. Ова симпатично момче вели дека воопшто немал мака да го глуми Боки, бидејќи приватно, и тој е многу сличен.

Во очекување на првите епизоди од серијата „Зоки Поки“, која ќе се емитува почнувајќи од 4 мај на Македонската радио-телевизија, ви ги претставуваме децата-актери, кои ги толкуваат главните улоги. Откако ги запознавме Матеј Настевски (Зоки Поки), Анастасија Аневска (Лидија) и Матеј Зимбаков (Гоки), на ред е „четвртиот мускетар“ од дружината на Зоки Поки, Матео Матоски (Боки).

Серијата е во продукција на „Кино Око“, во копродукција со Македонската радио-телевизија, а поддржана од Агенцијата за филм на Македонија. Десетте епизоди ќе се емитуваат премиерно секој понеделник и четврток во 20.15 часот на Првиот канал, а репризно ‒ следниот ден и во сабота и недела.
Инаку, протагонистите во серијата другаруваат со романи за деца, лектири, сликовници, едукативни изданија и списанијата за ученици „Мини Либи“ и „Либи“, во издание на „Арс Ламина“. Неминовно беше разговорот со Матео да го почнеме токму со лектирата „Зоки Поки“ од Оливера Николова, врз чија основа е направена серијата.

* Дали ја имаш прочитано лектирата „Зоки Поки“. Колку ќе се разликува серијата од книгата?
‒ Да, ја имам прочитано книгата „Зоки Поки“. Можеби случките се малку поразлични, но поуката е иста. Овие случки во серијата се од сегашното време и сите работи кои ние децата сега ти правиме, или да речам модерно малку. (хахаха)

* Која е пораката на приказната? Што можеме да научиме од „Зоки Поки“?
‒ Пораката на сите приказни е дека треба да се почитуваат другарите, да се помага секојдневно на сите луѓе околу нас, дека љубовта е присутна секојдневно, да се почитуваат родителите и да се слушаат постарите, да се ужива безгрижно во детството, и на крај ако чиниш добро со добро сè ќе ти се враќа.

* А, какви книги сакаш да читаш?
‒ Сакам фантастични и смешни книги.

* Дали имаше можност да го разгледаш/прочиташ „Мини Либи“ и „Либи“? Која рубрика ти е најинтересна?
-Да, запознаен сум со списанието „Либи“. Омилени ми се „Тема Дилема” и „Јазични сплетки”.

*Кој ти е омилен предмет во училиште?
‒ Омилени предмети ми се Природни науки и Физичко.

*Може ли да ни го опишеш Боки ликот што го играш во „Зоки Поки“?
‒ Боки е весело и палаво дете кое многу сака да јаде и да се зафркава со другарите, се прави силен и не се плаши од ништо.

* Што ти се допаѓа кај овој лик?
‒ Кај ликот ми се допаѓа тоа што колку и да делува палав и лош сепак е многу добар другар и пријател, има голема смисла за хумор и тој е ликот којшто сака да ги насмее сите.

* Во што сте слични, а во што се разликувате со Боки?
‒ Можеби е чудно, но ликот на Боки е скоро ист како што сум и јас во секојдневниот живот и затоа ми беше многу лесно на снимањето да го глумам неговиот лик.

* Како стана дел од актерката екипа на серијата?
‒ Бев избран на кастинг, се пријавив кога дојдоа во нашето училиште.

* Дали ова ти е прв актерски ангажман? Како ти се роди желбата за глума?
‒ Секогаш дома или надвор со другарите имитирав личности од моето секојдневие, и татко ми ме однесе на кастинг за реклама каде што ме избраа за снимање. Многу ми се допадна на снимањето и едвај чекав повторно да одам на некое снимање.

* Како помина снимањето? Кажи ни некоја интересна случка од филмскиот сет?
‒ Секој ден се случуваа интересни и смешни ситуации на снимањето, една од поинтересните е кога се снимаше роденденот и јас му ја залепив тортата во лице на Гоки, екипата беше супер, сите се дружевме секојдневно, дури и ние глумците помагавме во снимањето.

* Како се сложувавте со другите деца-актери, дали сè уште се дружите?
‒ Сите деца-актери се одлични и како другарчиња, толку се зближивме што еве и после снимањето се слушаме и гледаме, одиме на родендени или играме игри заеднички на интернет, многу сум среќен што е така.

* Дали возрасните актери ви помагаа да се снајдете во улогите?
‒ Дури и постарите глумци беа добри другарчиња за време на снимањето, нè советуваа кога ќе згрешиме и ни даваа поддршка секојдневно, ни го олеснија снимањето и нè учеа на нови работи

* Што ти остави најголем впечаток од снимањето?
‒ Најголем впечаток ми остави како се организираше сето тоа, толку многу луѓе на едно место и секој си ја знаеше работата, од ништо наеднаш на екранот како да си во бајка, обичен парк стануваше прекрасна сцена од филм.

Матео со режисерот Даријан Пејовски

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.