Јана Мишо ‒ новата хероина на тинејџерската читателска публика


Mладата авторка Јана Мишо неодамна ја промовираше својата најнова книга „Јас сум Миа“. Ова е трета нејзина објава, по „Скоро парижанка“ и „Анаис од Монмартр“ во издание на „Арс Ламина – публикации“. За кратко време книгата постигна голема популарност и беше најпродавана книга на штандот на „Литература.мк“ за време на 31. издание на Саем на книгата во Скопје. Деновиве книгата беше претставена и во Битола, во книжарницата на „Литература.мк“ на ул. „Широк Сокак“.

По повод успехот на „Јас сум Миа“, Јана Мишо на својот блог напиша: „Почнато од „да видам дали можам“, завршено како најпродавано. Никогаш не сум мислела дека ќе пишувам приказна за тинејџери. Сум мислела дека нема да ми биде интересно за пишување. А тоа бре, како шармантен тинејџер што освојува со навидум небитни (а, сепак, personality-building) проблеми, те влече да го дорешиш, да ги доосмислиш тие деца, да ги посветиш на сите твои проблеми од детство, на проблемите на сите другарки, на проблемите на твојот помал брат и неговите другари и другарки, и на крај да го решиш целосно, како целосна приказна, не затоа што ти си многу одговорен и доследен, туку затоа што стотици девојчиња на Инстаграм ти пишуваат: „КОГА ЌЕ БИДЕ КНИГАТААААА?!“

Јана Мишо е писателка, блогерка, колумнистка и уредничка на женската рубрика „Off Café“ на „Офнет“ и необична урбана девојка вљубена во Скопје и Париз. Доколку сакате да дознаете нешто повеќе за ова ново име на нашата литературна сцена, погледнете го најновото издание на „Астрорум“, во кое Јана Мишо ни гостува непосредно пред излегувањето од печат на нејзината последна книга „Јас сум Миа“ и нејзиното успешно претставување на 31. Саем на книгата во Скопје.

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.