Дани Димитровска: Рок-симфонија за 20 години музичка кариера

Дани Димитровска e една од ретките македонски музички изведувачи што низ годините се изгради во уникатен женски поп-рок вокал, останувајќи доследна на својата сценска енергичност и стилски компактен репертоар. Со појавувањето на националниот избор „Песна за Евровизија“ во 2000 година, таа беше прифатена веднаш и од публиката, но и од новинарите. Во 2004 година, песната „Срца две” стана вистински хит, задржувајќи се на првото место на сите топ-листи во земјава, а повеќе од еден месец се задржа на четвртата позиција и на популарниот канал „Ем-ти-ви адриа“. Во 2007 година со песната „Црвени дождови“, успеа да влезе на листата „Топ 20“ и како прв македонски музичар да се закити со победа и со тоа да обезбеди номинација за престижните „Ем-ти-ви музички награди“ (MTV Music Awards) во Минхен, Германија, во категоријата „Нов звук на Европа“.

Препознатлива, како во земјата, така и пошироко, докажува дека во музиката нема граници. Преку големиот број следбеници на социјалните мрежи, кои секојдневно ја потврдуваат нејзината популарност и неспорен музички квалитет, таа го одржува континуитетот на својот слободен израз, цврст став и единствен пристап кон музичките вредности.
Исто така, Дани веќе 11 години е амбасадор на Обединетите нации, и како добро познат филантроп, позната по својата хуманитарна работа во Африка, дури шест пати е наградувана како најдобар активист за еднаквост, инспиративен лидер и поддржувач на загрозените во светот.
Во 2013 година ја доби и наградата за „Придонес и уметнички достигнувања“, која ѝ ја додели лично кралицата на Јордан, нејзиното височество Нор Ал Хусеини.

На домашната музичка сцена Дани се здоби и со други почести, како на пример четирите „Златни бубамари на популарноста“, а својот музички опус го документира на трите студиски албуми, кои се продадени во повеќеилјадни тиражи. Публиката памети хитови од сите нив, како споменатите „Срца две“ и „Црвени дождови“,„А што до тогаш“, „Никој како ти“, „Време“ и други. Последниот албум „Град за љубов“, Дани го посвети на својот град – Скопје, а пее за обединување, слобода и љубов меѓу луѓето. Последниот предизвик за неа е претстојниот концерт со Македонската филхармонија, насловен „Рок-симфонија“, кој ќе се одржи на 7 март (четврток), во 20.30 часот. Со овој настан ќе прослави 20 години на македонската музичка сцена. По тој повод таа гостуваше во новото издание на „Астрорум“.

 

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.