Книгата „Спортски стории: записи, настани и сеќавања“ од Зоран Михајлов ќе биде промовирана на 13 февруари во СЦ „Борис Трајковски“

 

Книгата „Спортски стории: записи, настани и сеќавања“ од доајенот на македонското спортско новинарство, Зоран Михајлов ќе биде промовирана на 13 февруари (среда) во салата за конференции во СЦ „Борис Трајковски“, Скопје, со почеток во 11 часот.

Книгата, во издание на „Арс Либрис“, дел од „Арс Ламина ‒ публикации“, содржи помалку познати приказни за успесите на македонските спортисти низ историјата и за средбите со светските спортски асови. Од прва рака, легендарниот спортски коментатор сведочи за важни спортски, но и историски моменти. Се сеќава на најзначајните личности, натпревари, олимпијади и првенства ширум светот, што ги следи како новинар-коментатор во својата 55-годишна кариера.

На промоцијата, покрај Зоран Михајлов, ќе се обратат уредничката на книгата Бисера Бендевска, писателот Владимир Плавевски и уредникот на спортската редакција на весникот „Нова Македонија“, Горан Манчевски.

Настанот ќе биде збогатен со проекција на краток документарец посветен на долгогодишната кариера на легендарниот спортски коментатор Михајлов.

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.