Чанти инспирирани од книжевните класици

Француската дизајнерка Оливија Ле-Тан инспирирана од најпознатите светски книжевни класици изработи уникатни чанти. Меѓу нив се кориците на „Дракула“, „Злосторство и казна“ „Џеј Ер“, „Алиса во земјата на чудата“, „Моби Дик“, „Лолита“, „Стаклено ѕвоно“, „Пајажината на Климентина“. Овие т.н. „книги за носење“ се изработени од свила и волна. На нив рачно се везени мотиви од оригиналните корици на литературните дела. Покрај познатите романи, дизајнерката се инспирира и од познати уметнички дела, како и од препознатливите ликови од светот на Дизни. Книгите-чанти се омилен моден додаток на познатите блогерки и модели како Кјара Ферањи, Леандра Медин и Миранда Кер, како и на холивудските ѕвезди: Натали Портман, Мишел Вилијамс, Клое Севињи и Клеменс Поези и други.

 

 Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.