ПРВЕНКАТА НА МАКЕДОНСКАТА ОПЕРА, ВЕСНА ГИНОВСКА-ИЛКОВА, ГОСТИНКА ВО „АСТРОРУМ“

Во пресрет на 46. Мајски оперски вечери, во чиишто рамки ќе настапи во главната улога во операта „Турандот“ на Џакомо Пучини, во „Астрорум“ ни гостуваше нашата оперска примадона, Весна Гиновска-Илкова и ни сподели дел од својата професионална и приватна животна приказна.

Сопранот Весна Гиновска-Илкова е водечки драмски сопран во земјава. За неа се вели дека има софистицирано пијано, беспрекорна вокална техника, огромна музикалност, харизма и силно сценско присуство. Нејзиното деби на сцената на Македонската опера и балет во 1996 година во улогата на Михаела во „Кармен“ доби одлични оценки, а критичарите особено ја истакнаа нејзината извонредна техника легато. Гиновска-Илкова дебитира на меѓународната сцена 2001 година во Софиската националната опера, со комплексната улога на Елизабета во операта „Дон Карло“ од Џузепе Верди. По овој успешен настап, таа на бугарската сцена се претставува и како Тоска и повторно ја освојува и публиката и критиката. Оттаму, започнува нејзината меѓународна кариера, којашто заедно со домашната, трае веќе две децении и ги вбројува главните улоги во најголемите музичко-сценски предизвици како оперите „Аида“, „Отело“, „Турандот“, „Мадам Батерфлај“, „Симон Боканегра“, „Атила“, „Моќта на судбината“, „Бал под маски“, „Лидија од Македонија“ и други.

This slideshow requires JavaScript.

Во македонскиот печат е нарекувана „мајстор на патосот и драмата“, а редовно е истакнувана и нејзината емотивност со која влегува во остварување на секоја нова ролја. Весна Гиновска-Илкова, покрај настапите на оперската сцена е редовно присутна и на концертниот подиум. Освен интензивната изведувачка кариера, таа има сигнификантна педагошка дејност и од нејзината класа по оперско пеење на ФМУ во Скопје веќе излегуваат врвни млади пејачи. За досегашниот изведувачки опус, добитничка е на голем број значајни награди и признанија.

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.