Меркел и Макрон го отвораат Саемот на книгата во Франкфурт

Претседателите на Германија и Франција, Ангела Меркел и Емануел Макрон, утре, 10 октомври, ќе го отворат Саемот на книгата во Франкфурт 2017Годинешново учество на Франција како земја почесен гостин на саемот е под закрила на претседателот Емануел Макрон.

Инаку, според Јирген Бос, директор на Саемот за книга: „Присуството на Меркел и Макрон треба да ја симболизира поврзаноста на Франција и Германија и нивната посветеност за силна и обединета Европа“.

Саемот на книгата во Франкфурт почнува на 11 и ќе трае до 15 октомври.

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.