Наскоро книга за папата во која говори за жените, комунизмот и психоанализата

Поглаварот на Римокатоличката црква во книгата што му е посветена и треба да излезе во септември, зборува за односите кон жените, „комунистичката“ страна на христијаните и „авантурата“ во психоанализата, пренесува дневниот весник „Фигаро“.

Папата Франциско во книгата зборува за прашања што се чувствителни за Римокатоличката црква, како што е секуларност, отворање на границите за мигрантите, свештеници-педофили, хомосексуален брак и односот на општеството кон исламот.

Папата на необичен начин ги споменува и луѓето кои му значат во животот, меѓу кои има и жени.

„Му благодарам на Бога, бидејќи во животот ги запознав вистинските жени“, вели папата, наведувајќи ги својата баба, мајка и сестра.

„Имав и симпатии во младоста. Контактите со жените ме збогатија“, вели папата и додава дека знае за моќта на жените работите да ги гледаат поинаку и дека е неопходно да се слушне нивниот глас.

Папата Франциско (80) признава дека бил под влијание на комунистичката активистка Естер Балестино де Кареага, која е убиена за време на диктатурата во Аргентина (1976-1983), веднаш по основањето на движењето на мајки кои го осудиле исчезнувањето или убиствата на деца за време на тој режим.

Поглаварот на Римокатоличката црква исто така признава дека на 42 години, еднаш неделно во текот на шест месеци, посетувал една психоаналитичарка, Еврејка, која многу му помогнала.

Папата Франциско, кој потекнува од Аргентина, беше избран за папа во 2013 година, претходно беше надбискуп во Буенос Аирес. Тој е првиот неевропеец на оваа функција во последните 1200 години.

Извор:

https://www.americamagazine.org/faith/2017/08/31/new-book-pope-francis-says-he-consulted-psychoanalyst-speaks-about-women-his-life

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.